Poceni kosilo

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

22. jan 2008 14:43

Uf, tudi mi smo pri bolj zapravljivih. Dvomim, da za hrano porabim manj kot 400-500 eur na mesec. V to so seveda všteta tudi kakšna čistila in revije, ki jih običajno kupim sproti. Sem se pa zelooo zamislila, priznam. Res je, da mi ni treba gledati za ravno vsak evro, pa vseeno, vsaka čast tistim, ki pridete skozi mesec z 200 eur ali celo manj. Nekateri so v to prisiljeni, na žalost. Pa vseeno dam ati zlati-ju kar prav. Vse je odvisno od tega, kaj kuhaš in predvsem za koliko oseb, pa kolikokrat na teden ješ doma, vse obroke ali samo npr. pozno kosilo oz. večerjo. Marsikdo kosilo (ala malica) poje v službeni menzi, tako da vse je relativno. Sama bi lahko veliko več prihranila, če bi bila bolj pridna in več vlagala zelenjave in tudi velik (star) sadovnjak imamo doma. Se bom drugo leto bolj potrudila, res me je kar sram. mojcca

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

22. jan 2008 15:39

rimljanka je napisal/a:
Vsak po svoje, če je vam vaša varianta ustrezna, je pač ati zlati s svojo družino zadovoljen s svojo varianto. Zakaj bi bila njegova napačna? [nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Ah ne, saj ne pravim, da je moja bolj prav, pravim samo, da se da tudi drugače in da standardno kosilo vsak dan pri nas pač ne znese in nam drugačen način bolj odgovarja. Saj veš, da absolutno zagovarjam, da naj vsak živi po svojih željah. Vnela se je razprava in jaz sem pristavila svoj piskerček. katjushka

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

22. jan 2008 18:02

Prav z veseljem sem prebrala vaše vrstice, kako znate gospodarno ravnati pri družinskem proračunu. Zaslužite veliko pohvalo. Namreč prepričana sem, da imamo vse skupaj tak odnos tudi do okolja, narave. S tem mislim na pretirano pranje perila, mehčanje perila, pretirano doziranje v pralnih in pomivalnih strojih. Nadalje pazimo pri embalaži živil, polivinilu, čistilih, škropivih, gnojilh in dolgo bi lahko še naštevala. Ker vse to obremenjuje okolje, katerega bomo zapustili našim otrokom, vnukom. Zašla sem s teme, zato naj povem, da tudi v naši družini zelo gospodarno ravnamo z denarjem. Za hrano porabimo cca 250 EUR, (različno po letnem času) s tem,da pozimi vedno kupimo domače meso (nekaj govedine, nekaj svinine).Če naredimo malo klobas, malo suhega mesa, nam to na dolgi rok zelo zaleže. Tako delikatese ne kupujemo, ker nam domače veliko pomeni, in se taka računica izide. Sama tudi pečem kruh (res je da sem doma), nabiram regrat, nabiram borovnice, gobe, vse kar narava ponuja. Moj vrtiček pa mi je tudi v veliko veselje, da ne govorim tudi korist. Želim vam vse lepo fuksija

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

23. jan 2008 6:32

Samo svoja merila, kaj zame pomeni kosilo sem napisal. Močnate jedi na žlico (pasulj, ričet, segedin...) imamo navadno enkrat tedensko, povprečno en krat tedensko pojemo kaj na hitro zaradi pomanjkanja časa, sicer pa so na naši mizi takšna kosila kot sem jih omenil. Kosilo je čas, ko se zbere za mizo vsa družina in je tudi družaben dogodek, ne pa samo polnjenje trebuha. V primerjavi z nekaterimi znanci, ki hitijo skozi življenje, ne kuhajo redno, si ne vzamejo časa za družino in ne opazijo niti, ko se jim otroci začnejo fiksat ali zapijat, imamo doma odlične družinske odnose. Velik del tega lahko pripišem tudi kosilom. Sicer pa vsak po svoje polni piskre in trebuh, niti me ne briga kaj in kako kuhate ter s kom in kdaj použijete pripravljeno hrano, izrazil sem le svoj pogled in stališče glede kosil in stroškov vezanih na prehrano. PS Še to, ni čudno da je najbolj obiskana kulinarična stran "kaj jutri za kosilo", saj za hitro pripravljene in nepopolne obroke hitro zmanjka idej.Ko se lotiš priprave kompletnega kosila in pogledaš v hladilnik, ti je takoj jasno kaj se da iz razpoložljivega skuhati in ne potrebuješ nobenega nasveta. Kuhanje na hitro je pač posledica hitrega tempa, ki nam ga narekuje življenje ali pa odpora do kuhinje in lenobe, v katero kategorijo kdo sodi pa vsak zase dobro ve. ati zlati

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

23. jan 2008 6:47

Res je kosilo cas, ko naj bi se zbrala cela druzina, se zdravo nahranila in hkrati ohranjala zdrave druzinske odnose. Ampak: 1.)Mislim, da je vecina zensk (ki vecinoma doma kuhajo) tudi zaposlena in po 8-urnem delavniku, ko med potjo pobere se otroke in obisce soseda res nima casa za pripravo kosila, ki si ga omenil. ( z moskimi je isto) 2.) Ce je kosilo hitro pripravljeno ni nujno, da je tudi hitro pojedeno in po mojem vsebina kroznika nima bistvenega vpliva na druzinske odnose. 3.)Ce mene vprasas, je lahko veliko segedinov, zelenjavnih juh,..skratka enoloncnic ali pa drugih "hitrih kosil" veliko bolj kvalitetnih in zdravih od obilnega kompletnega jedilnika z juho in obvezno sladico na koncu. slepakura Sporočilo je spremenil(a) slepakura dne 23. jan 2008 06:59:50

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. jan 2008 7:09

Dragi ati zlati, čeprav sem že zaprla ta forum in rekla, da se ne bom spuščala v debato, sem morala (kot si že opazil) še nekaj pripomnit................... Pri nas tale tvoja teorija, da je obilnost kosila vezana na kvaliteto odnosov v družini, ne drži, saj je moja vloga, glede na to da sem gospodinja, je v 95% mojega časa skrb za družino na prvem mestu. Osebno raje skuham kaj bolj preprostega za kosilo (ki naj bi bilo za telo tudi bolj zdravo, ampak to je že druga zgodba), ki ga potem skupaj pojemo, in nato v preostali čas nato preživimo ob drugih dejavnostih. katjushka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

23. jan 2008 8:02

Vsak ima drugačna merila za pripravo kosila, ne trdim, da so vaša napačna, povem samo kakšna so moja. Moj post ni bil mišljen kot provokacija in napeljevanje k zdrahi, temveč samo različen pogled na eno stvar, ki mi ga menda ne boste prepovedali. Kot velikemu ljubitelju solat mi nekako bolj leži k solati meso in priloga, kakor recimo segedin ali jota (čeprav se noben ne brani tudi tega). Tudi ni nujno, da je miza preobilno založena, če je na njej več vrst hrane, ne pa samo pisker enolončnice in kruh. Katjushka le povprašaj koliko najstnikov še redno sede k mizi s starši ali obratno. Zmotno si tolmačila, da smo pri mizi zato ker je polna in kot pravi slepakura vsebina krožnika ne vpliva na dužinske odnose. Vedno redkeje se dogaja, da si družinski člani vzamejo čas za druge. Pri nas je pač kosilo zborno mesto in čas za druženje družinskih članov, klepet in tudi reševanje problemov, ki nas doletijo, marsikje pa niti to ne. Vsaka gospodinje ali gospodinjec se sam odloča kaj, kako in koliko bo dal v lonec, glede na želje in potrebe družine, ter na razpoložljiv čas in sestavine. Zato nestrpnost do nas, ki kuhamo drugače ni na mestu. Konec koncev so nas nekoč tako tudi učili in menim, da če ne sledim modnim trendom expres kuhinje s tem drugih ne ogrožam. ati zlati

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

23. jan 2008 8:28

Pri nas pa vsi minestre, segedine, jote in podobno obozujemo! Enostavna in poceni priprava, se bolj enostavno shranjevanje in z dobro solato zraven za nas odlicno kosilo. Pa se cas in volja po tem za kaksen tenis. Zapravimo pa za hrano veliko, si sploh ne upam povedat. Pa ne zaradi kvantitete, ampak kvalitete (in priljubljene restavracije). slepakura

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. jan 2008 8:29

Ker imam občutek, da pričakuješ nekakšen odziv na tvoj post, se bom oglasila................. jaz nisem pisala o tem, da so tvoja mnenja napačna, so tvoja in takšna so zate absolutno pravilna. Prav tako sem pa na tem mestu napisala kakšno je moje mnenje in takšno pa nam ustreza.....prav tako sem napisala še eno različico pogleda na to zadevo. Tudi pisker enolončnice in kruh (ki ga imam mimogrede tudi zelo rada), če se družina ob tem usede, poje in vmes še kakšno reče, je (tudi za nas) v redu. Če pa vam paše drugače, pa tudi v redu, samo da vam to odgovarja.............. Kar se pa tiče povezanosti staršev in najstnikov, se popolnoma strinjam s tabo, danes bi se na tem področju marsikaj narediti, ampak na tem forumu smo začeli govoriti o poceni kosilu, ki pa nujno (lahko pa tudi) ne odražajo tudi odnosov v družini. Kakorkoli, s popolnim kosilom ali pa samo piskrom enolončnice pomembno je edino to, da se imamo radi in da se razumemo. A ne? LP katjushka

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

23. jan 2008 9:22

Žal se nisem mogla oglasiti prej, vendar bi atiju zlatiju vseeno pojasnila, da ajdovi žganci z gobovo juho niso tako slabo kosilo kot si mogoče predstavlja (spet poudarjam, da gre za popoldansko kosilo, ko ti do štirih sadje že pri uhah ven gleda in si dobil že kar precej vitaminov, vlaknin in drugih potrebnih snovi). Že precej dobro je znano, kako koristne učinke ima ajda za srce in ožilje, to je tudi razlog, da se trudimo ajdo imeti na jedilniku približno vsaka dva tedna enkrat. Ker pa se je ati zlati obregnil ob količino škroba v takem kosilu (v gobovi juhi ga je verjetno res precej ampak ta je pa tako redko na kosilu, da se ne bom zagovarjala). Ajdova moka vsebuje namreč kar 13% proteinov, 3% maščob (od tega 1% nasičenih) in 71% ogljikovih hidratov, v kar je všteto tudi 10% vlaknin. Za primerjavo lahko napišem še sestavo belega piščančjega mesa: 33% proteinov (ni zelo veliko, se res ne bi dalo nadomestiti z ajdo?), 5% maščob (1% nasičenih), 1% ogljikovih hidratov (kako pa bomo dobili še kaj vlaknin? - aha že vem, s krompirjem, ki vsebuje kar 1% vlaknin!). Podatke sem vzela s strani www.nutritiondata.com, lahko se še sami malo poigrate. Mogoče dodam samo še to, da so količine beljakovin, ki jih potrebujemo za zdravo življenje, zelo zelo majhne, in sploh ni nujno, da jih dobimo iz živalskega izvora. Nekje sem že slišala za ljudi, ki živali sploh ne jedo, kako sem jim že reče? Aja, vegetarijanci! piščanec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti