Narastek

lealea  

član od: 27.9.2007

sporočila: 10

tema odprta - 16. nov 2007 21:05 | ogledi: 3.513 | odgovori: 2

Poznate kak poseben sladki narastek,tipo "plum-cake"? Da bi vseboval kako suho ali kandirano sadje??

lealea

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. nov 2007 10:18

Za tale sladki narastek, kipnik po domače najprej pripraviš oblate.Z mešalnikom mešaj 150 g sladkorja v prahu in 5 rumenjakov toliko časa, da postane zmes limonove barve. Dodaj trd sneg 5 beljakov in malo limonove in pomarančne lupine (naribane), 75 g moke in kozarec (1 dl) nasekanih mandljev ali orehov. Maso zlij na peki papir v pekaču, poravnaj jo in speci. 5-10 (odvisno od velikosti) jabolk olupi in naribaj na listke, potresi jih s sladkorjem in ocvri na maslu. Iz 10 rumenjakov, 2 dl belega vina in 200 g sladkorja napravi šato. Skledo namaži z maslom, obloži jo z oblati, pomazanimi z marmelado, nanje naloži plast ocvrtih jabolk in polij s šatojem. Ponavljaj dokler imaš robo. Malo šatoja prihrani , stepi sneg iz 2 beljakov, zmešaj ga s prihranjenim šatojem in zlij vse skupaj na vrh. V pečico dokler se vrh lepo zapeče. Ta recept sicer ni zrasel na mojem zeljniku, je pa neštetokrat preizkušen. Je malo poenostavljen recept enega od mnogih kipnikov in narastkov ki jih je predlagala S.M. Felicita Kalinšek, učiteljica na gospodinjski šoli v svoji knjii Slovenska kuharica. Moja družina uporablja osmo in pomnoženo izdajo iz leta 1932, v glavnem se kar držimo napotkov in zaenkrat imamo vsi zdrave želodce. Zelo verjetno imaš to knjigo doma, če ne, pa če te bo zanimalo še kaj iz dežele kipnikov ti pa pošljem po ZP. Aja, po tem receptu pride kar dosti robe, takole za kakšnih deset + lačnih. Če ne planiraš kakšnega shoda, lahko količine mirno prepoloviš ali pa še bolj zmanjšaš. nola Sporočilo je spremenil(a) nola dne 18. nov 2007 10:32:35

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti