Rižota z morskimi sadeži

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

tema odprta - 16. nov 2007 19:26 | ogledi: 10.110 | odgovori: 7

Me zanima: riž skuhate skupaj z morskimi sadeži ali naredite omako posebej? Ali vedno dodate samo belo vino, ste kdaj poskusile z rdečim? Kako jo naredite?

Hvala za odgovore, mnenja.

Lp

moja

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. nov 2007 19:30

Na česnu, peteršilju in olivnem olju popražim morske sadeže, da izpari vsa voda. Zalijem še z vinom in počakam, da malo izpari. Potem dodam riž in ga malo popražim, nato pa zalijem z vodo, solim in skuham do mehkega. Dobro je tudi, če na koncu dodaš peteršilj in parmezan. matilda

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

16. nov 2007 20:42

Jaz pa delam posebej. Rižo na počasnem ognju dinstam, posebej v ponvi pa ta čas naredim morske sadeže. Prepražim dosti nasekljanega česna z morskimi sadeži, vmes malo zalijem z belim vinom, solim in popram po okusu in ko je vse skupaj gotovo, zmešam rižo in morske sadeže skupaj in ko serviram v krožnike izdatno posipam s sesekljanim petršiljem.

Ravno včeraj sem kupila 2 kg morskih sadežev in mislim, da bo to nedeljsko kosilo, nami!

Kyara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. nov 2007 17:00

Mi smo danes jedili morsko rizoto. Riz delam do polovice posebej in sicer tako, da ga sporti zalivam - ko povre prvi del vode (in vina, vedno belega), znova zalijem. sadeze pripraim na čebuli, česnu, s poporm in petersiljem ter s paradiznikovo omako, tudi malo vina dodam. Ko je riz na 3/4 gotov, dodam omako, premesam in pustim na zmernem ognju, da se riz zmehča. Na koncu vdno dodam malo masla in pustim rizoto vsaj deset minut pokrito, da miruje, preden jo postrezem.

ni morda najbolj prefinjen nacin priprave, ampka nam je vseč. Mamamia 

mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

17. nov 2007 18:14

Najraje jo pripravljam, če imam sveže školjke, ker spustijo okusen sok. Kuham vse sestavine skupaj.

Na malo olivnega olja pražim česen in peteršilj. Dodam narezane lignje in morda kakšne rakce, nato školjke (z lupino) in nekaj minut dušim. Potem dodam riž, začimbe (malo soli, baziliko, origano), če imam pasiran paradižnik, dam še tega, zalijem zvnčkom ( ni važna barva, samo da je dober), zalijem še z vodo ali ribjo juho in kuham, dokler ni riž mehek. Primešam nariban parmezan in posujem s peteršiljem.

Rada uporabljam riž Zlato polje (tistega, ki se ne razkuha).

jasna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. nov 2007 18:23

Najprej v slani vodi posebej kuham školjke, toliko časa, da se odpro. Škampe in/ali gambere očistim, repe prihranim, drugo kuham v vodi od školjk. Čez kakšne četrt ure to juho precedim in še malo stisnem rake, da dobim čim več soka. Na olju pocvrem nekaj celih strokov česna. Ko se obarvajo, jih vržem stran in stresem na vroče olje narezane sipice in kalamare. Nekaj minut jih pečem, potem pa dodam očiščene repke škampov ali gamberov. Ko se posušijo, jih zalijem z belim vinom in dodam meso školjk. Ko vino skoraj povre, stresem v kastrolo še riž, malo peperončina in vse skupaj postopoma zalivam z školjčno-rakovo juho. Velikokrat pa uporabim kar zamrznjene rakce. V tem primeru zalivam rižoto z juho, če slučajno nimam ribje, kar z zelenjavno. S črnim vinom kdaj pa kdaj pripravim črno rižoto s sipami, pa pravzaprav ni kakšne dramatične razlike, vsaj sama je ne opazim. Zelo se pa obnese vermut, predvsem v rižotah s samimi rakci ali s školjkami z belim mesom nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. nov 2007 11:00

Riž pa obvezno arborio ali st.andrea - tisti za rižoto seveda. Pa na koncu kastrolo v levo roko in guncat, da pridejo valovi. Zdaj, v pozni jeseni, ko se da nabaviti tudi kakšno bučo pa jemo kakšenkrat tudi rižot z bučo in nekaj gamberi, tega imamo mi radi, verjetno bi ga pa pohvalila celo komisija za eksterce. (da ostanemo v temi pa ker to vse zanima). nola

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. nov 2007 13:34

Sem delala že na oba načina, vsak ima svoje prednosti, vse v enem loncu je manj pomivanja, tako da je to verjetno najbolj odločilno pri meni;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti