Konjak

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

16. nov 2007 11:12

Meni se zdi da se obed začne z aperitivom in sicer naj ne bi bilo žganje, ker žganje požge brbončice in posledično potem nimaš dobrega zaznavanja okusov. Digestiv je pa na koncu, da se vsa pojedena hrana poleže. samo v vednost. swarovski

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. nov 2007 11:40

V francoskih familijah (vsaj v tistih, pri katerih sem sama živela v času študija ali pa smo se obiskovali - to pa je bilo petkrat po dva meseca) so z digestivom začeli. Me je na začetku čudilo, potem sem se pa navadila. Kto sem se navadila, da se solata servira nekje med juho in glavno jedjo in ne hkrati z glavno jedjo. Drugi kraji, drugi običaji. Vendelina jr.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. nov 2007 12:09

Kar se mene tiče, je vse, kar bi konjak razredčilo, samo zaželeno (torej, voda, led,... karkoli;). Pa rajši na poln kot na prazen želodec, če bi že morala... Je pa to fino za prebra, saj razen tega, kolikor sem se naučila, ko sem delala v nekem baru, nimam pojma, kako se kaj streže, še tisto, kar sem takrat vedela, sem večino pozabila... na srečo smo meli plonk listke tam;), kateri kozarec za katero pijačo, ali led ali ne, topel ali hladen kozarec... Veri

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

16. nov 2007 13:47

Žganih pijač NIKOLI ne redčim, niti z vodo niti z ledom oz. s kokakolo (viski). Konjak mi je odličen, ko ga sama segrejem, viski pa imam rada iz hladilnika. Tudi vina nikoli ne redčim z vodo K

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. nov 2007 15:55

No, šlo je konjak Martell in ta ima v svojem prospektu tudi navedeno, ob katerih njihovih konjakih priporočajo tudi led.

 

Da pa gre zraven le izbrana hrana, je pa jasno (jebil takšen tudi meni na degustaciji, jasno).

 

eh, vendy, ko bi vedela, kje sem bila včeraj...Glej zs. Mamamia

mamamia

neznan uporabnik

16. nov 2007 17:42

Danes je KONJAK nekaj posebnega, tudi zelo drag je-ima visoko ceno (no ja ne vsak), rad pa bi vam povedal, kako je konjak sploh nastal: Bila je zelo slaba letina, veliko dežja, malo sonca, zato je trta obilo obrodila, vendar nekvalitetno grozdje-kislo ko sto hudičev.Takšnega vina seveda ni hotel nihče piti-beri kupiti, zato so vinarji iz vina skuhali žganje.Ker niso imeli dovolj posode, so žganje nalili kar v lesene sode.Tudi žganja niso mogli toliko prodati, zato je ostalo v lesenih sodih par let.Več let ko je bilo žganje v sodu, boljše je bilo (seveda se je to dogajalo v francoski pokrajini COGNAC)...zato so ga vedno lažje prodali..kupci so želeli še, pa ga je seveda zmanjkalo, zato so zopet skuhali žganje, vendar tokrat "cognac" ni bil tako dobre kvalitete.Ugotavljali so zakaj ne, ....prišli so do zaključka, da mora biti vino za cognac bolj sveže-kislo, tako da it dobre letine, ko je veliko sonca in sladko grozdje, ne morejo pridelati tako kvalitenega cognaca.Potem so grozdje potrgali dosti prej kot za dobro vino, potrgali so ga, ko še ni imelo dovolj sladkorja in več kislin...zopet je bil dober cognac....no tako so počasi prišli do spoznanja, koliko sladkorja in kislin naj ima grozdje, da bodo dobili dober cognac.Mimogrede naj povem, da je z vsakim žganjem tako, tudi pri nas za sadno žganje kvalitetni proizvajalci žganja-sadjevca, sadje potrgajo prej kot za namizno sadje, ko še ni čisto fiziološko zrelo.Takšen sadjevec ima več arome, pa ne samo sadjevec, tudi druga žganja.Tisti sadjevci, ki jih doma kmetje delajo (ko sadje po tleh pobirajo-morda že malo nagnito in potem fermentirajo) ni tako dobro. No tudi šampanjec champagne je nastal bolj kot ne slučajno, ko je vino v steklenici še malo zavrelo, ker je bilo v vinu nekaj kvasovk še živih in je vino imelo še nekaj preostanka sladkorja-se pravi ni do konca povrelo...potem se je en menih Dom Perignon malo poigraval in v vino dodajal sladkor in kvasovke....takrat na začetku mu je več kot 90% steklenic ekplodiralo, ker ni vedel, koliko kvasovk in sladkorja mora dodati v steklenico, da bo ravno prav....nosili so zaščitne maske, ko so vsaki dan steklenice obračali, da droži ne bi začele gniti...danes seveda natanko vedo koliko česa morajo dodati, da steklenico ne raznese (kakšno pa še vedno)...upam da vam nisem preveč zagnjavil. joze2

*sandy*  

član od: 23.3.2008

sporočila: 65

7. maj 2008 22:52

Kam pa lahko greš na degustacije konjaka? Zanima me, ker je moj tudi navdušen nad to žlahtno pijačo :) *sandy*

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

8. maj 2008 7:27

Verjetno kar k Mamamii, morda ga ima še toliko na zalogi, da pridemo vsi zainteresirani. Malčica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. maj 2008 9:54

*sandy* je napisal/a:
Kam pa lahko greš na degustacije konjaka? Zanima me, ker je moj tudi navdušen nad to žlahtno pijačo :) *sandy*

 

Degustaciji sta takrat potekali v LJ in v MB, kako je zdaj, spomladi, ne vem. Če kaj izvem, da kaj pripravljajo, ti lahko sporočim. Sta pa bili organizirani ob obisku vodilnih ljudi ene firme, ki jih prodaja.

 

Malčica, en dober konjak, ki smo ga imeli na zalogi, je kar hitro izpuhtel...Sama sem ga še najmanj spila, ampak mož, pa tašča, pa mama....

Ste pa kadarkoli dobrodošli, saj štajerska vina so tudi zelo dobra in vedno se kak liter najde doma.

 

Pozdrav, Mamamia

mamamia

helenag  

član od: 29.8.2006

sporočila: 210

9. maj 2008 9:15

Hej, midva z mojim se kdaj pa kdaj rada malo pocrkljava tudi s konjakom, zvečer, ko je kak dober dan za nama... Ampak sva bolj klasične sorte, tako da bova ostala kar pri klasičnih kozarcih, nepogretih, in gretju pijače v dlaneh. Je skoraj tako kot z dobro pravo turško kavo; jo je včasih večji užitek vohati kakor piti, he he.. Seveda bom poskusila, če bom imela priložnost, ampak ker se ne prahranjujem s takimi ekstremno dragimi predjedmi, mislim, da pri nas ne bo potegnilo...Za poskusit je pa, mi je blo prvič čudno tudi slišat za sladoled z mučnim oljem, zdaj pa... helenag

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti