Jajčni beljak

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

tema odprta - 15. nov 2007 16:11 | ogledi: 15.820 | odgovori: 9

Ojla!

Pri nas obožujemo španske vetrce. Pa me zanima če imate mogoče izkušnje kako je z zamrzovanjem beljaka. Ga lahko dam v skrinjo če mi ostaneta eden ali dva in jih šele ko se jih nabere dovolj "obdelam"?

Hvala za odgovore!

Lp

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

15. nov 2007 16:15

Brez problema! Jaz jih tajam v hladilniku v zaprti posodi. londonska rezina

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

15. nov 2007 16:17

Hvala! Kako pa jih zamrzuješ? Vsakega posebej ali nalagaš vse v eno posodo? upam da razumeš... Lp

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

15. nov 2007 16:18

Da, draga medvedka, beljaki se KRASNO zamrzujejo, jaz sem jih že na hektolitre. Navadno jih takoj dam v jogurtov lonček, pokrijem z vrečko za zamrzovanje, okoli dam elastiko in napišem, koliko jih je v lončku. Brez problema jih imaš v zamrzovalniku nekaj mesecev, saj v njih ni maščobe. Mirno jih tudi dodajaš (samo številko na pokrovu moraš spreminjati). teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 15. nov 2007 16:19:00

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

15. nov 2007 16:20

Me je teta prehitela. Jaz jih dajem v jogurtov lonček in sproti delam črtice na lonček za vsak shranjen belak. Tako točno vem koliko jih imam. londonska rezina

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

21. jun 2012 14:00

s prijateljico, ki je športnica, sva nabavili beljake v perutnini ptuj. jaz jih bom zamrznila v jogurtovih lončkih po 100g - 3 beljake. zanima me, če se enako dobro stepejo kot sveži? je katera že delala s temi kupljenimi  ločenimi jajci? 

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

21. jun 2012 14:26

Jaz jih vedno kupim posebej v PP, potem jih dam v vrečke in zamrznem. Ko se odtajajo je sneg enak kot pri svežih jajcih, včasih jih odtajam v vroči vodi in grem še tople stepat pa ravno tako nastane trd sneg.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

21. jun 2012 19:39

hjoj, po dodatku sladkorja so se mi beljaki utekočinili :s ni jih nič več spravilo k življenju. 



potem sem naredila še drugo rundo- z odmrznjenimi, ker mi ni dalo miru. so malo bolj občutljivi in niso prenesli dodajanja sladkorja tako hitro kot sem navajena. sem jih bolj stepla, v visoki posodi in potem je bilo ok!

sem pa delala vetrce po načinu šam-a, pa sušila 4 ure pa čez noč, pa so lepljivi, notri pa suhi. ravno obratno kot sem hotela :S jih bom naredila po klasičnem receptu ko se mi bo dalo..


preostale beljake sem natehtala po 100g in zamrznila, potem sem odluščila plastičen kozarček ko so zamrznili in sem jih dala v vrečko. 

je pa zanimivo da piše gor, da so pasterizirani. a to pomeni da imajo manj možnosti za kakšno salmonelo? ok, vem da lahko pride zraven naknadno tudi, samo iz prve pa se ta kontaminacija eliminira? 

Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 22. 2012 13:06

Alicija  

član od: 11.4.2003

sporočila: 31

7. avg 2012 18:00

Bannanna: pasterizacija uniči vse žive oblike mikroorganizmov, tako da ja, salmonele notri ne bo :) Ne vem, če čisto razumem ta tvoj zadnji stavek, ampak če boš pasteriziranim beljakom dodala sveže iz nap. domačih neobdelanih jajc, potem boš kontaminirala vse, če je slučajno kaj res okuženo :) Jaz sem malce paranoik okoli netoplotno obdelanih jajc, ampak sem tudi ljubitelj indijančkov pa do sedaj še nič nisem staknila :) Čeprav mi ni jasno, kako točno pasterizirajo jajca, saj visoka temperatura ja denaturira beljak? Drugo je obdelava celih jajc, ampak samo beljaki?

Alicija

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

8. avg 2012 0:09

pasterizacija jajc je pri nižji temperaturi kot koagulacija. to je menda fora.

ja, v bistvu je samo to, da s sabo ne prinesejo salmonele ;)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti