Pomarančna lupinica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

15. nov 2007 17:50

Pesticidi so v vodi topni in če pomoranče in limone dovolj dolgo namakaš, pa vodo parkrat zamenjaš, bo večina že šla ven. Mislim pa, da je vseeno bolje kupiti neškropljeno sadje, saj se dobi in toliko pomaranč ali limon, kolikor rabiš lupine, si večinoma že lahko privoščimo tudi po bio ceni. Lep pozdrav, Sonja

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

16. nov 2007 10:11

tumpika, včasih me malo motijo takšne izjave - pa ni še nihče umrl - , ja saj se tudi moji otroci tako pogovarjajo, če slučajno omenim zdravo prehrano. Res je, ne bomo umrli od tega, sem pa pred kratkim nekje prebrala kako zelo so, sploh pa agrumi škropjeni (menda 38 vrst škropiv). Pretirana uporaba lahko privede do bolezni kot so Parkinsonova ali Alzheimerjeva bolezen... Res ne bomo umrli, lahko pa grdo zbolimo. Pa brez zamere, samo razmišljam "na glas"! lp limona

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. nov 2007 10:43

Sama imam podobno metodo kot tumpika. Operem, multipraktik in to je to. Si mislim, da je bila verjetno ena sanitarna kontrola nad tisto pomarančo, preden je prišla do trgovine/tržnice in če lahko pojem pomarančne krhlje in se vanj niso apsorbirali ranorazni strupi, potem lahko tudi pomarančno lupino naribam. To, da bi kupila že naribane pomarančne lupinice - to mi še na misel ni prišlo. Raje celo pomarančo, pa jo še pojem zraven ali pa naredim sok. Se strinjam, da je treba premisliti, kaj se je in da je treba jesti zdravo, ampak je treba tudi malo tehtati pri tem. Verjetnost, da bom zaradi pomarančne lupinice v prazničnem pecivu (ki ga jem mogoče trikrat v enem letu) fasala Alzheimerja je definitivno manjša od verjetnosti da bom kakšen strup apsorbirala preko krompirja, cvetače ali pa kakšne zelene vrtnine. Tudi na leto večkrat jem meso (dasiravno nisem posebna ljubiteljica mesa, ampak včasih ga pa vseeno pojem) in lahko me štrafnejo bodisi kratki proteini ali pa me štrafnejo prijoni (kar je čisto možno, v ZDA malo zaostajajo nad kontrolo, ki se je gremo tukaj glede bolezni norih krav). Hočem reči, vsak mora tveganja najprej ovrednotiti in jih potem tudi pretehtati. In kar se mene tiče, pomaračna lupinica mi ni nevarna. Vendelina jr.

hope  

član od: 27.1.2005

sporočila: 166

16. nov 2007 11:40

Mislim, da je bilo o tem že govora in sem to idejo pobrala ravno tu: jaz kupim bio limone in pomaranče, naribam lupinico cele vrečke, in potem dam v skrinjo. In je kot sveže. Nekaj dela sicer je s tem, zadošča pa kar za nekaj časa. LP hope

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. nov 2007 11:54

Kolikor vem, veliko pesticidov ni topnih v vodi ampak v maščobah, ker vem, da se v telesu nalagajo v maščobnih zalogah.

Sem pa seveda mnenja, da so količine v lupinici takšne, da so zanemarljive.

rimljanka

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

16. nov 2007 11:57

Limona, meneja to nič nea moti, če tebe ke moti. tumpika

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1565

16. nov 2007 13:51

dixi je napisal/a:
Jaz pa uporabim Orange Back
Kaj je to? Kaj vsebuje? Ali imajo to na policah pri začimbah?

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

16. nov 2007 14:01

dixi je napisal/a:
Jaz pa uporabim Orange Back, ki se dobi v Sparu ali pri sosedu. Ni sicer čista pomarančna lupinica, ima še različne dodatke, a da dober okus pecivu. Za občasno uporabo je, sicer pa, kot je svetovala Anja, bio pomaranča. dixi

Jaz tudi to uporabljam, imajo tudi limoninega, vanilijo...Ponavadi je to nekje blizu pecilnega praška in podobnih reči.

http://img.dooyoo.de/DE_DE/175/Essen-trinken/backm Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 16. nov 2007 14:03:07

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

16. nov 2007 14:12

Punce, če pa kdaj stopite čez severno mejo (torej v Avstrijo ali Nemčijo), pa kupite tam limonino in pomarančno lupinico od Dr. Oetkerja, videti je takole kot desno na tem linku: http://www.oetker.at/wga/oetker_at/html/default/ad Videti je podobno kot tista od Schwartaua, ki jo imajo tudi pri nas, a okus je neprimerno boljši, bistveno bolj naraven. Nimam pojma, zakaj je pri nas ne prodajajo, saj prodajajo cel kup Oetkerjevih stvari. teta torta

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

16. nov 2007 17:08

Če še katero zanima, da ne odgovarjam vsem na ZS: Arancine naredite takole: Pomaranče dobro opereš, olupiš (pazi, da je čim manj belega na olupku, ker greni - nekje sem zasledila, da jih lahko namakaš eno noč v slani vodi, da potem manj grenijo) in jih daš v hladno vodo. To zavreš in pustiš vreti ca. 10 minut, nato ohladiš. Ta postopek ponoviš še dvakrat, nato jih odcediš. Odstraniš, če je še kaj belega na olupku. Narežeš na koščke. Za vsako šalico olupkov pripravi šalico sladkorja in šalico vode. Sladkor zavri v vodi, da se stopi in dodaj olupke. Pusti, da počasi vrejo - vsaj 45 minut, še bolje pa kaki dve uri. Občasno premešaj. Olupki morajo postekleneti. Recepti potem pravijo, da moraš sirup odcediti in povaljeti arancine v sladkorju ter jih pustiti, da se sušijo. Sama sem izumila boljši način, ker se mi zdi, da se dlje obdržijo: s sirupom vred jih vlijem v kozarec in ga zaprem. Ker je toliko sladkorja, se ne pokvarijo. Mora pa biti malo bolj tekoče, saj se sirup strdne. Se je že zgodilo, da sem kozarček s pomarančnim betonom vred vrgla v smeti. Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti