Oljčno olje

MYCHELLE  

član od: 13.8.2005

sporočila: 254

3. dec 2007 9:41

sem slišala okoli 12 -13 EUR MYCHELLE

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

3. dec 2007 9:41

torklja je "obrat", kjer iz oljk izdelujejo olje GOSPAKATJA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. dec 2007 10:44

Ena od variant torklje, stiskalnice za oljčno olje: rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 03. dec 2007 10:44:49

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

3. dec 2007 11:35

rimljanka - je tale slikica iz Tonine hiše?

Ava

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

3. dec 2007 13:06

krokodilček, hvala za informacije o olivnem olju. Tvoji izrazi "povržejo" in da olje zmrzne oz. se zgosti sem pravilno razumela, čeprav je bilo napisano bolj po domače. Tako pač vi rečete, ne?

Včasih vidim v trgovinah, da je olje na dnu belkasto (kot mast) in si nisem do sedaj znala razložit zakaj. Pa tudi to, da olje včasih greni, me je motilo, ker sem mislila, da ni dobro. No, vsak dan se nekaj novega naučimo, saj vsi vsega tako ne moremo vedeti.    

emily

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

3. dec 2007 13:35

Lahko priporočite kakšnega kmeta z dobrim oljčnim oljem? Da ne bo reklame, lahko na ZS. Hvala, lp K.Mici kuharica Mici

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

3. dec 2007 14:25

ja eni se pa res radi upičite v besede, hvala pa seveda drugim, ki želite to pravilno razumeti ps: če bi napisala hitajo, namesto povržejo nekateri ne bi razumeli, saj niso vsi iz Istre.....ste pa eni res sitni tiskarski in slovnični škratje in se vpičite v vsako malenkost hvala tudi drugim, ki so odgovorili namesto mene btw: tonina hiša je etnološki muzej-eko muzej, ki spada v okvir pomorskega muzeja Sergeja Mašere v Piranu, v njem si lahko ogledate tipično istrsko hišo z baladurjem, v spodnjih prostorih pa stiskalnico za oljke in odzunaj kamne za stiskanje, muzej se nahaja v Svetem Petru-občina Piran smer: obvoznica za v Koper, izhod Šmarje-Pula, non stop 20km napraj po cesti ven iz Kpra, pred mejnim prehodom Dragonja zavijete na levo proti Svetemu Petru, ko prečkate tablo za vas še 800 metrov naprej in zagledate tablo za muzej........če bi koga morebiti zanimalo od tu je moja družina doma za Mici: kmetov je ogromno, tako, da ti težko svetujem, lahko pogledaš tudi na net za kmetije z oljem, ki so tudi v "evropski knjižici pridelovalcev", lahko pokličeš v kakšno torkljo-oljarno, ali pa kar nas, ki imamo pridne strice, može pridelovalce kontaktiraš krokodilček

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

3. dec 2007 14:32

ja še nekaj, da ne bo morebiti kdo mislil, da mu hočem pamet soliti, ali da , ker moja družina že generacije prideluje olje, da jez vem kaj kar drugi ne......NIKAKOR po svojem najboljšem znanju in močeh poskušam pomagati, kar se pa izrazov tiče jih skušam posloveniti, vendar vidim, da mi ne uspeva bog ve kaj krokodilček

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

3. dec 2007 20:56

Zdaj ko ste sami strokovnjaki na kupu, bi jaz prosila za razlago (po skoraj dveh letih uporabe oljčnega olja) iz katerega dela plodu se pridobi olje, ali iz koščice ali iz mehkega dela ali mogoče iz obojega, skupaj zmletega. Enkrat mi je eden razlagal da se olje pridobi iz koščice, pa ne verjamem čist. ann

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. dec 2007 21:06

Iz obojega. Plodove fino zmeljejo v nekaksno testo, potem pa vse skupaj spresajo skozi tkanino. Veliki pridelovalci namesto prese uporabljajo neko vrsto centrifuge. lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti