Da se naučimo kaj novega iz naših prelepih narečij

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

14. nov 2007 20:23

Sem se spomnila še firnki-zavese fršlus-zadrga lp goga

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

14. nov 2007 20:29

ringlni - uhani kjowdor - klet šporhat - štedilnik kawra - koleraba bištek - jedilni pribor antvela - brisača firnk - zavesa štokorle - stol brez naslonjala širežon - ne znam povedati po slovensko (uporablja se pri mešanju žerjavice v štedilniku ali v krušni peči) brzlet - zapestnica karavde - ogrlica lp pa lepo se imejte reza

jabka  

član od: 10.11.2007

sporočila: 11

14. nov 2007 21:12

Še nekaj prleških: gujdek - pujsek picek - piščanec gučati - govoriti šteti - brati brotef - trgatev keko je vüra - koliko je ura čeh - fant deklina - dekle deca - otroci ujec - mamin brat Nisem iz Prlekije, je pa moj oče, tako da to narečje kar dobro razumem. Če je kakšna napaka, naj mi Prleki oprostijo. jabka

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

14. nov 2007 21:21

ycrna,ja pri nas v Posočju imamo precej besed izpeljanih iz italijanščine,pa tudi nemške izpeljanke so zelo pogoste.Pred kratkim so pri nas izdali tudi slovar iz našega narečja. tanya017

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

14. nov 2007 21:28

korosica, super. Upam, da boš našla še kako manjkajočo ;) Če ne veš, kako dodati besede v slovar, mi jih lahko pošlješ tudi na ZS, pa jih bom vpisala jaz. Pa tudi za kakršnokoli vprašanje v zvezi s koropedijo se priporočam ;) s0ncek*

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

14. nov 2007 22:22

Posavje, natančneje krška občina ima od Gorjancev do Bohorja tako različno govorico, da se skoraj ne razumejo med sabo :) Gorjanci precej hrvaških besed, Bohorci precej štajerščine. Vmes pa cela mešanica narečij od krškega polja, Rake, Brestanice,.... raški izrazi (tako stari, da se jih malo uporablja) zulzen - marmelada džboula - čebula terača, antula - brisača apalk - pajek gorjansko: klio (dolg zapotegnjen i) - je preklinjal npr v besedni zvezi: klio mi svica - preklinjal je mojega svetnika Lp, ElaS

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

15. nov 2007 10:02

jabka, jaz sem (bila) s Prlekije, ko pridem med prleško govoreče še vedno govorim to narečje še ena taka, ki je drugje nisem zasledila zvora - mleko vüjec - stric brütif - pokopališče fürhanki - zavese mrkevca - korenček pa ena koroška: trupati - razbijati je moja hči v Prlekiji povedala, da ko je jajca pobirala, je eno strupala. Pa je niso razumeli.

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

15. nov 2007 10:07

župa = juha

šefla = zajemalka

mentrga = miza s koritom za zamesitev in vzhajanje kruha

lampar (lambar) = ajmar = vedro

gautre = naramnice (sem Gorenjka, pa nisem vedela, da so ajštržle tudi hozentregarji)

gautre pa so tudi železne okenske rešetke

Pa še nekaj novejšega, bolj za zabavo:   

http://razvezanijezik.org/snopic/razvezani_jezik_0.pdf

 

jankica

Aisha  

član od: 19.7.2006

sporočila: 77

15. nov 2007 12:46

Pa še nekaj štajerščine, kolikor se ta trenutek pač spomnim. erbija - dediščina erbati - podedovati rija - pokrovka lavor - umivalnik mitšafla - smetišnica pougnč - kosilo rižasti štrampli - črtaste nogavice froštikla - zajtrk unterca - spodnje krilo južna - malica južnati - malicati štunfpantli - podvezice tehl - ruta žajfa - milo za umivanje Toliko zaenkrat. Je pa lepo, ko vidimo kako bogato govorico imamo. Aisha

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. nov 2007 14:04

Aisha je napisal/a:
Pa še nekaj štajerščine, kolikor se ta trenutek pač spomnim. pougnč - kosilo južna - malica južnati - malicati Aisha

 

Zanimivo, pri nas smo  pa rekli

kosilo - zajtrku - prvi jutranji obrok

južna - kosilu - glavni obrok

pa mentrgo smo seveda tudi imeli.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?Dragička
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti