Vlaga v stanovanju

metoda  

član od: 1.10.2007

sporočila: 55

tema odprta - 11. nov 2007 13:19 | ogledi: 20.850 | odgovori: 19

V stanovanju imamo ogromno vlage in nevemo kako se je rešiti. Zamenjali smo že okna, uporabili tablete ki vpijajo odvečno vlago, vendar se je še vedno ne moremo rešiti. Prosim za vaša mnenja.

metoda

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

11. nov 2007 15:25

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9286 http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1054 http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9286 http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5537 Tukaj je nekaj tem v katerih smo o vlagi in plesni že govorili. Če imate nova okna, ki bolj tesnijo je lahko to eden izmed razlogov, sploh če imate slabo izolacijo. Problem so velikokrat toplotni mostovi, ki niso izolirani. Lahko da vam teče od nekje, lahko gre za kapilarno vlago, ki pride po zidovih iz zemlje,... Vzrokov je lahko veliko in so zelo različni, zahtevajo tudi različen pristop k reševanju. Tablete so relativno slaba rešitev (vem iz izkušenj), midva imava sedaj električni odstranjevalec vlage, ki je veliko boljši. Če ne boste ugotovili izvora vlage se posvetujte s strokovnjakom.

kata_ess  

član od: 30.1.2011

sporočila: 3

30. jan 2011 12:02

Lep pozdrav! Imam en problem in ne vem, kako ga rešit - upam,da mi bo kdo znal svetovat. Pred dvema mesecema sva se s fantom vselila (kot podnajemnika) v navidez super in suho stanovanje. Sedaj , po nekem času pa opažam,da se mi v kopalnici dela plesen, okno je vsako jutro mokro, na okenski polici kar stoji voda. Ko jo obrišem, je kakšno uro vredu, potem pa je spet vse enako. Okna se mi rosijo tudi po celem stanovanju (predvsem ponoči, zjutraj in proti večeru (ko spustim rolete)). Imam pralno-sušilni stroj - saj ne vem, kaj je bolje, ali da sušim zunaj perilo ali naj vklopim zraven sušilnik, ki mi po pranju še ruži in dela vsaj 4 ure. Ko ga odprem, pa butne vročina in vlaga ven, zraven tega pa še moram perilo vseeno obesit, da se mi do konca posuši (cca. en dan debelejše stvari). Če pa sušim perilo zunaj, se mi navadna majčka s kratkimi rokavi suši nekje 2 dni, športna majica s kapuco pa nekje 6 dni, s tem,da nima več vonja po mehčalcu,ampak smrdi. Perilo sušim v kopalnici zraven radiatorja, ker drugje RES nimam prostora. Lastnik stanovanja mi trdi,da je to od rož,ki jih imam na okenski polici (na vsakega pol metra imam eno rožo, od tega so tri kaktusi, in 4 zelene majhne (cca. 25cm v višino velike) rože. Trdi mi,da rože dihajo in da je to krivo, da so zarošena okna, ter da jih naj umaknem in dam na omaro oz. kamorkoli drugam. Naj povem še to, da se meni ne zdi,da so krive rože, temveč to,da gospod ne kuri dovolj - ponoči je v stanovanju cca 13 stopinj, čez dan doseže celih 16-17 (pa še to, ko zakurim s kaloriferjem - pol pa plačam elektrike kot nora). Prezračujeva 3x na dan, ker bi se rada rešila vlage in plesnobe, vendar ob takem kurjenju je skoz mrzlo v stanovanju. Lastnik nama je prinesel iz Baumaxa Ceresit odstranjevalec vlage, vendar to kaj dosti ne pomaga. Okna so lesena. Sva v večstanovanjski hiši, obrnjena proti J in V. Na V je obrnjena kopalnica in eno okno kuhinje, na J pa okno kuhinje in balkonska vrata, dnevna soba in spalnica. V spalnici tudi vonjam plesen, vendar so omare velike in pretežke, da bi lahko jih umaknila in pogledala, kaj se zadaj dogaja. Stanovanje je veliko cca.45m2, ima tudi velik balkon cca.18m2, in centalno kurjavo, ki jo uravnava lastnik. V stanovanju so trije radiatorji (v kopalnici, kuhinji, ter med dnevno sobo in spalnico (soba je pregrajena)). Prosim, če kdo ve, naj mi pomaga, ker drugače bom tu ostala ledena kocka z astmo in alergijami. Predvsem me zanima, če bi bilo kaj bolje, če bi gospod malo bolje kuril! Upam,da se bo našel kdo, in mi znal pomagati! Hvala že v naprej! Lep pozdrav, Katarina kata_ess

atos  

član od: 30.10.2008

sporočila: 105

30. jan 2011 12:36

Ne vem, če ti bom kaj dosta pomagala ampak. Tudi mi živimo v hiši, ki je polna vlage, vsaj spodnji del. In nič ne pomaga, tudi če je bolj zakurjeno, ne. Ker mi dosti kurimo, pa še vsake toliko zakurimo kamin, ki ga imamo v sobi, ampak je isto. Stene so mrzle, tla tudi, ob robov sten skos plesen, in tudi okna so zarosena. Ko se zvečer uležem, ima občutek, da je postelja čist vlažna. Tako da mislim, da s kurjavo nebi presušila tega, imela bi pa sigurno boljši občutek, pa še topleje je. Kar reci lastniku, naj ti bolje zakuri, ker to je pa čisto prenizka temperatura za stanovanje, sploh pa za vlažnega. Mogoče bi pa raje kakšno drugo stanovanje našla, glede na to, da si v najemu? atos

kata_ess  

član od: 30.1.2011

sporočila: 3

30. jan 2011 12:45

Ja, saj razmišljava o tem, samo zdaj spet sredi zime vse vlačit na drugo mesto, druge papirje dat delat ipd. Pa pogodbo sva podpisala za leto dni, tako da... Če pa reče, da je dal kurjavo na več, ampak tega ni za občutit. Ja , se strinjam s teboj, da se še posteljnina čuti vlažna. Za znoret, no... Najlepša hvala za informacije! kata_ess

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

30. jan 2011 13:14

Po vsej verjetnosti je vajin problem sušenje perila. Rože malo prinesejo. Naslednji večji vir vlage je seveda kuhanje. Sploh kakšno dolgotrajno dušenje.

Rešitev je sušilec zraka. Pa ne tak na tablete. Rabita 'ta pravega'. Drug cenejši ukrep je, da vlago, ki se kondenzira na oknih, redno brišeš s krpo in jo (pazi) nosiš na balkon, da se tam suši.

LP

Sergej

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

30. jan 2011 14:06

No pri nas se je vlaga pokazala v dnevni sobi potem, ko je bila narejena na novo fasada.Prej v 30 let starem bloku ni bilo problema.Je mali flek ampak meni gre na živce in vonjam vlago,mož pravi, da ne vonja nič.Lani sem s tableto ceresit vlago odpravila.Je trajalo nekaj časa a je izginilo.No se pa je zopet v pozni jeseni pojavila vlaga.Zopet imam tableto.Trenutno rešujemo tako.Če pa bo hujše bo potrebno nekaj v smeri kot je napisala galyka. dari

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

30. jan 2011 15:30

Tudi mi smo v novozgrajeni hiši imeli probleme z vlago in sicer zaradi toplptnih mostov oziroma nepravilne izolacije. Nova hiša pa vlaga groza. Pred tremi leti ko nismo vedeli več kaj, smo kupili razvlažilec zraka in sicer Delongi malo močnejši rekla bi lahko da je namenjen profesjonalcem ki delajo v novogradnjah. Res je bil kar drag vendar nam ni žal. Največ ga imamo v dnevni sobi, jedilnici in kuhnji kar je  en prostor velik skoraj 80 kvadratov. V začetku je bila v prostoru od 80 do 90 procentna vlaga sedaj pa je okoli 50 procentov in ga vklopim kadar huham da pade tja na 40 procentov. Ima posodo v katero se nabira voda od vlage in v začetku smo jo vsak dan odlili dvakrat to je približno 6-8 litrov.Sedaj pa mnogo manj in občasno ga prestavim tudi v druge prostore.

Tako da smo kar našli dobro rešitev in vsako leto je bolje.

Lepo nedeljo vsem.

irena66

nemo  

član od: 31.3.2007

sporočila: 83

30. jan 2011 16:44

irena66,prosim če lahko poveš kje ste kupili razvlažilec in koliko stane. Tudi mi imamo velike probleme z vlago pa bi poskusili še tole.Jeseni smo zamenjali okna in je malo boljše,to leto pa mamo v planu še zunanjo izolacijo. Naj povem da pri nas pride vlaga takrat ko je zunaj megla,a nazadnje smo jo imeli tri tedne in je blo res hudo.Prezračevanje takrat ne pomaga ker samo še več vlage pride notri. LP nemo

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

30. jan 2011 18:35

Mi smo ravno prejšnji teden kupili sušilec v Hoferju, je bil v akciji in pridno črpamo vlago iz ozračja. V štirih urah naberemo do litra vode, tudi zrak je čistejši. Zelo važno je zračenje stanovanja, trikrat na dan po petnajst minut! dididala

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

30. jan 2011 19:15

Preveč vlage v prostoru je lahko zaradi večih stvari.

-zaradi sušenja perila

-kuhanja

nepravilnega zračenja prostorov.

Tudi pri sušilcih nastaja vlaga , ki se izloča v prostor. Vlaga v obliki kondenza se bo vedno pojavila na najhladnejših mesti v stanovanju. Lahko je to zid, v večini primerih so to preklade nad okni, ali v delih kjer so betonirani stebri vsaj pri novejših zgradbah. Povečana vlaga v stanovanju pripomore k še večjemu občutku hladu v njem. Prav tako se kondenzira voda predvsem na spodnjem delu stekla, razlogov za to je več. Eden od razlogov je ta, da zrak , ki kroži ne doseže spodnjega dela stekla, oziroma , steklo ni dovolj toplotno izolativno ali nima  vgrajenega termo distančnika. Pri tem ta problem povečajo še morebitne rože, ki so na okenski polici, še slabše pa je , če je na oknu vgrajena notranja žaluzija, ki skorajda popolno preprečuje , da bi  kroženja zraka prišlo do stekla.

Pravilno prezračevanje. Lahko rečem , da o tem ljudje zelo malo vedo. V hladnejših dneh, recimo temu v zimskem času, naj bi bilo kipanje okna prepovedano.Predvsem zato, ker nimamo točne kontrole koliko časa je okno odprto po horizontalni osi. V tem času je potrebno okna kontrolirano odpirati. To pomeni, da se okno odpre po vertikali na stežaj in to v času, ko je nekako temperatura tistega dne najvišje.To je seveda težko doseči. Glede na temperaturo zraka zunaj je vezano trajanje zračenja. Nižja ko je T zunaj, krajši čas naj bi bilo okno odprto. Glede na razliko T, zunaj-znotraj je povezana hitrost izmenjavanja zraka. Recimo v tem času 2-5 minut. V tem času se vam zrak v sobi samo zamenja. S tem dosežete dvoje.Dobite sveži zrak, ki pa se tudi hitreje segreje kot zrak , ki je zelo  našičen z vlago( manjša poraba kurjave) . Pomembno pri tem je, da z izmenjavo zraka ne shladite površine prostora( stene, omare..) V primeru, da se vam to zgodi, se vam stene navlažijo, kar pa privede do plesni.

Temperatura sob v katerih spimo naj bi bila od 17-19 st. dnevni prostori pa od 20-22 st.

 

Ker človek iz različnih vzrokov ne more 100% zagotoviti idealnih bivalnih pogojev-govorim o pravilni toploti, vlagi, izolaciji.... si moramo pomagati drugače.

Na trgu je zelo veliko pripomočkov, s katerimi si lahko pomagamo. Sama sem imela izkušnjo z električnim odstranjevalcem vlage iz zraka.  V treh dneh se mi je v enem kletnem prostoru nabralo 8 litrov tekočine. V treh tednih uporabe razvlaževalca sedaj le ta izčrpa iz zraka v tednu dni samo še kakšen liter tekočine.

Ker smo kar dolgo časa živeli v res zelo vlažnih prostorih , poznam to težavo.

Upam, da ti uspe urediti s tvojim lastnikom stanovanja. Sama bi v višini povečane položnice za elektriko zmanjšala plačilo za stanovanje. Kupi si električni odstranjevalec vlage iz prostora , boš videla, da boš zadovoljna.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti