Vlaga v stanovanju

markec1  

član od: 17.11.2010

sporočila: 25

30. jan 2011 19:53

Tudi mi smo imeli problem z vlago, in sicer takoj po menjavi oken. čeprav smo dali lesena, ta tako zadihtajo, da če ustrezno ne zračiš, vlaga naraste in jo z nikakršnim ogrevanjem ne spraviš ven. Vlasžen zrak se počasneje ogreje stene ostajajo hladne mogoče tudi na otip kot da bi bile vlažne. Zato smo kupili razvlažilec zraka in sicer Zibro D112 za cca 200€ in moram reči, da je vreden vsakega centa. Po priključitvi čez noč, smo počasi zmanjšali vlago na cca 50%, mrda še malo manj.Sicer se obenem trudimo tudi prezračevati, ampak z razvlažilnikom gre zadeva boljše in posledično je tudi zrak v prostoru kvalitetnejši.Če boš kupoval a razvlažilec, kupi kakovostnega saj mora imeti regulacijo vlažnosti, zaželjen je pa še timer, da ti ne laufa celo noč, ampak ga nastaviš 2-3 ure in se potem sam izklopi. Ne boš verjela koliko vodwe bo "nabral " v prvih dneh delovanja.Še namig, Zibro-ta, ki bnaj bi bil za gospodinjstva glede učinkovitosti in cene odličen, boš verjetno najceneje dobila v Bauhausu markec1

kata_ess  

član od: 30.1.2011

sporočila: 3

31. jan 2011 14:21

Najlepša hvala za vaše odgovore. Razvlažilca zraka nimam namena kupiti,saj to ni moje stanovanje in ne mislim biti dolgo v njem, pa še predrago je to za moj žep. Kar se pa prezračevanja tiče, pa vsak dan zračiva nekje 3x 4-5min, ravno toliko,da začutiš svež zrak. Ja, položnice so zelo velike, za kurjavo (pa niti približno ni toplo) dava 90eur v cca.45m2 stanovanju, elektrike pa plačava 40 eur. Za elektriko še mi ni toliko žal, saj vem, da sem jo uporabljala, medtem ko pa za kurjavo pa se mi zdi drastično preveč (glede na to, da je skoz mrzlo - cca.16 stopinj/dan, cca12-13stopin/noč). Ne vem, mogoče se to samo meni zdi, sem namreč prvič na svojem in še ne vem, kako te zadeve potekajo. Ravnokar gledam po oknih in vidim,da tam, kjer so rože(kuhinjsko okno,dnevna soba in spalnica), ni toliko vode na oknih, kot pa tam, kjer jih ni (drugo kuhinjsko okno, balkonska vrata, ki so zraven 'ne tako mokre okne' v kuhinji,kopalnica!!!..),tako da mi najbolj to z rožami ne gre v račun... Glede perila pa res ne vem več, kaj naj delam - naj raje sušim perilo na stojalu, traja cca.2-3dni, prihranim elektriko (drugače mi sušilec pri enem pranju dela še cca.3.5-4.5 ure) in spustim malo več vlage v prostor, ali naj raje vklopim sušilec, plačam elektriko, potem pa še tak al tak moram dat sušit perilo vsaj za en dan, ker mi ne posuši do konca - pa je spet tu nekaj vlage. Pred dvema/tremi tedni je fant 'pošmirglal' in premazal plesnivi kot v kopalnici s Clox-om (uničevalec plesni in alg), pa je za zdaj vredu, čeprav tam sušim perilo, ko se grem tuširat, pa konkretno s kaloriferjem zakurim kopalnico... Potem pa spet prezračiva in je zaenkrat ok! kata_ess

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

31. jan 2011 15:05

Stanovanje, v katerem živiš, ima tipične kronične težave polovice slovenskih zgradb (slab načrt in slaba izvedba, od pomanjkljive izolacije do toplotnih mostov), pri katerih boš s prezračevanjem in dodatnim ogrevanjem naredila bore malo. Nekaj koristi bi imela od razvlaževalca zraka v kombinaciji z ogrevanjem, mogoče dobiš kje rabljenega ali si ga lahko izposodiš. Ko ti bo v omari splesnelo nekaj oblek in rjuh, se ti bo namreč tudi cena razvlaževalca in dodatne elektrike na lepem zdela precej relativna. Vtaknila bi se le v tvoj način sušenja perila: pozimi, kadar ni vetra, se perilo na prostem suši slabo in se vsako noč znova navlaži, ker pade rosa ali slana. V šestih dneh ne bo nič bolj suho kot v dveh, zato ga suši zunaj le en dan ali največ dva, nato ga pa poberi in posuši do konca v stroju (vendar le polovico tiste količine, ki si jo oprala); če ga sušiš na stojalu, pazi, da bo imelo dovolj prostora, da bo zrak med posameznimi kosi perila lahko krožil. Sicer bo kmalu pomlad, takrat izkoristi vsako priliko lepega vremena in višjih temperatur za zračenje, pa čimprej si začnita iskati drugo stanovanje, seveda tako s centralno kurjavo, ki jo bosta kontrolirala sama, in z manj oderuškim stanodajalcem. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jan 2011 22:00

No, vsekakor rastline niso krivec niti za malo vlage, to že lahko rečem. Ostalo so ti povedali drugi.

rimljanka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

1. feb 2011 10:12

K zmanjšanju plesnobe v kotih bistveno pomaga dnevno zračenje prostorov. Po nasvetih strokovnjakov na radiu, letošnjo zimo zračim tako kot svetujejo. Vsako jutro odprem na prepih vrata in okna v sobah za 3 minute, nato zaprem. Ponovim zvečer in lahko rečem, da se mi plesnoba letos ne pojavlja.

kajzar  

član od: 28.2.2010

sporočila: 39

4. feb 2011 0:16

Sušenje perila ogromno pripomore k preveliki vlagi. Tudi kuha, če ni nape z zunanjim odsesavanjem. Rože bistveno ne vplivajo na vlago. Res pa je, če je preveč rož na okenski polici preprečujejo pretok zraka in posledica so zarosena okna. V stanovanje postavi vlagomer, da se prepričaš koliko je v resnici vlage. Mora biti med 40 in 60%. Rešitev pri tebi kata_es, vidim v čim manj sušenja perila v stanovanju ter rednem in učinkovitem zračenju, kar pa bo malo težje izvedljivo, zaradi (ne)ogrevanja. -90 eur/mesec za ogrevanje na 16-17 stopinj- je vsak mesec enaka vsota in koliko mesecev na ogrevalno sezono? Tudi pri nas oddajamo sobe in, če preračunam porabo kurilnega olja, bi bil strošek ogrevanja za 45 m2 za celo kurilno sezono cca 240eur, s tem, da čez dan ni nikoli manj kot 20 stopinj, ponoči (proti jutru) pa najmanj 17 stopinj. kajzar

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. feb 2011 7:36

Za primerjavo; moja položnica za ogrevanje in toplo vodo skupaj (plin) je bila za zadnje tri mesece skupaj 63 evrov, ob dejstvu, da temperatura pod 16,5°C še ni padla, pa še to po treh dnevih nekurjenja. Za slabih 40 kvadratov. In zame ni večjega luksuza, da se lahko zjutraj zbudim v toplem stanovanju. Travme iz otroštva, ko se mi je zdelo, da bom zmrznila, če sem morala ponoči na WC, zjutraj pa najraje sploh ne bi vstala. 

Loni Makaroni

dezmolazec  

član od: 17.3.2012

sporočila: 1

17. mar 2012 13:13

mi smo ta problem rešili, ko smo začeli ogrevati stanovanje z grelnimi ploščami. Izginila je vlaga, zelo grd videz plesni v kotih, ni pihanja (prej smo dogrevali s klimo), pojavila pa se je prijetna toplota v stanovanju, znižali so se stroški ogrevanja (pozimi plačamo elektriko za ogrevanje 56 m2 stanovanja le 55 eur). Skratka lahko rečem, da dejansko deluje. Je že kar nekaj napisanega na spletu o tem načinu ogrevanja in tudi par ponudnikov. Pazite le ker se razlikujejo v ceni in kvaliteti (in tudi drži: malo denarja, malo muzike). Preko zs vam lahko odogovrim katere smo kupili in bi vam jih priporočila (da ne bo izpadlo kot reklama, če zavedem sem gor).

dezmolazec

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

17. mar 2012 15:36

Mi smo pa problem rešili s kaminom v stanovanju. Če obstaja možnost postavitve dimnika, toplo priporočam.

peter

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti