Neumetnostno besedilo

luna1  

član od: 6.11.2005

sporočila: 113

tema odprta - 10. nov 2007 20:36 | ogledi: 12.176 | odgovori: 15

Prosila bi,če mi katera lahko bolj po domače razloži kaj je tvorba neumetnostnega besedila.

luna1

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

10. nov 2007 21:12

Ko sem odprla temo in videla problem mi je bilo takoj jasno "o čem gre". Sedaj, ko želim razložiti ta pojem mi pa nikakor ne gre. :S No pa če vseeno probam. To so vsa besedila, ki nimajo neke literarne vrednosti (ne vsebujejo raznih književnih figur kot so npr. ponavljanja, okrasni pridevki, rime, metafore itd.). Mednje uvrščamo časopisne članke, razprave, besedila v leksikonih (vse kar je znanstvenega) - v bistvu to, kar je napisano v linku, ki ga je prispevala rimljanka. Torej tudi oznake, opisi, orisi, navodila za delo. Zdi se mi, da so neumetnostna besedila tudi razni spisi, ki jih pišejo/pišemo v šoli (domišljijski, doživljajski). Luna1 če potrebuješ to vedeti za kakšno besedilo povej primer, morda ti lahko pomagamo. fleur

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

10. nov 2007 22:16

Bi rekla, daje neumestno besedilo tudi, če nekdo čisto resno sprašuje o radiatorjih, jaz pa naflancarim nekaj o npr. zdravilnih učinkih šentlovrenške črnine Ognjič

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

10. nov 2007 22:57

Ognjič, ne neumestno, ampak neumetnostno Mimogrede, otroci v tretjem razredu devetletke že morajo poznati razliko med umetnostnim in neumetnostnim besedilom. Kristina

postrv  

član od: 27.7.2007

sporočila: 64

11. nov 2007 6:05

Neumetnostna besedila so: poljudnoznanstvena besedila ( opisi oseb, predmetov, rastlin, živali,...),lahko so pozivna/povezovalna (čestitke, voščila, razglednice, pohvale,...), to so tudi poročila, novice, zapisniki, časopisni članki, vabila,... Umetnostna besedila : pesmice, pravljice, basni,... Lahko so brana(knjiga), poslušana, gledana . Primer: pravljico o Rdeči kapici lahko preberemo, jo poslušamo kot radijsko igro, gledamo v gledališču ali kot risanko,... Seveda, to je preprosta razlaga(ne strokovna). Res pa je, da že učenci v prvi triadi ločijo, kaj spada med umetnostno in kaj med neumetnostno besedilo in neumetnostna besedila tudi tvorijo( pišejo razglednice, opise, pisma,...) Snov se nadgrajuje potem v drugi in tretji triadi. LP postrv

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

11. nov 2007 10:14

Opala, sem ga mimo pihnila , res sem površno prebrala naslov. Ognjič

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

11. nov 2007 12:47

Dobra ta ognjič ;) ycrna

Tikky  

član od: 4.6.2009

sporočila: 1

4. jun 2009 16:48

No imaš že nekaj razlag pa ti še jas napišem svojo. Neumetnostno besedila so tista besedila, ki govorijo o resničnih dogodkih, čustvih, mnenjih. Njihov namen je praktičen (da se iz njih kaj naučimo). V teh besedilih zelo redko ali nikoli ne uporabljamo besed v prenesenem pomenu (sleng), dvogovora, primerov,... Upam, da sem ti bila v pomoč :) Tikky

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. jun 2009 20:01

Tikky, živjo, samo pomoč je prišla kakih 17 mesecev prepozno... Vendelina jr.

neznan uporabnik

4. jun 2009 20:10

a kdo pozna vendelino jr.pa lep pozdrav. hmm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti