Eu in otroška debelost

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

tema odprta - 9. nov 2007 10:09 | ogledi: 3.190 | odgovori: 42

Saj "posebnih dni" je že ogromno in sedaj imamo še enega.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?

Vsekakor pa je to tema, ki bi jo veljalo imeti ves čas v glavi. Vse več otrok je debelih in imajo vse možnosti, da postanejo mladi depresivni ljudje. Kasneje pa prezgodaj bolni ljudje. Če se bo ta trend nadaljeval, bomo imeli čez 25-30 let zelo velik del aktivne populacije na bolniški.

Kar pomeni, da bodo stroški zdravljenja bistveno večji in da bo zdravljenje trajalo dlje časa. Kar bodo morali financirati njihovi zdravi vrstniki. Ki bodo morali financirati tudi zdravljenje naše generacije, ker bomo mi itak grozno dolgo živeli.... V vsakem primeru za premislek, preden mladini damo naslednji džankfud.

Vendelina jr.

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

9. nov 2007 10:49

S tem se popolnoma strinjam.Vendar mislim, da dokler se džankfud prodaja, ga bodo tudi kupovali.Prodajajo pa ga zato, ker ga ljudje na veliko kupujejo. Veliko let že čuvam otroke, zato precej dobro vem kaj jedo doma. Zelo redki posegajo po zdravi prehrani. Mi je ravno prejšnji teden rekla šestletnica, če nimam nič drugega za jest, kot zdravo hrano. Pa ne samo to. Nekateri sploh ne znajo hrane grist, temveč jo samo pogoltnejo.In ko je zdravnica svetovala staršem leto in pol starega otroka, ki ima 15 kg, naj malo pazijo pri prehrani, je bil njihov komentar sledeč: je pa ja nora, saj pa ni debel. Dokler se starši ne bodo zavedali, da s tako prehrano otroku škodujejo, ne trenutno ampak dolgoročno gledano,bo pač tako. dixi

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

9. nov 2007 11:04

otroci prav radi jedo zdravo hrano, problem je, ker starši ne znajo ali nimajo časa kuhat. In je seveda toliko bolj preprosto, da samo pogreješ kakšno "pogrej in pojej" zadevo in mu potem pred spanjem daš še kakšno čokolado, pa si rešen.  Pa predvsem se vzgaja z dobrim zgledom, če se sami bašemo s smokijem, otroku bomo pa narezali korenček, ga seveda ne bo hotel jest.

Ključni problem je po moje pomanjkanje časa pri starših. In še to - ena strokovnjakinja za otroško prehrano je rekla, da če je otrok do 6. leta debel, je to izključno krivda staršev. 

Scorpy

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

9. nov 2007 11:20

Oprosti, ampak za to, da operes jabolko potrebujes samo nekaj sekund. In veliko bolj zdrava malica je banana, ki jo samo olupis, kot pa da se trudis z mazanjem masla ali majoneze na kos puhastega belega kruha, ki se lahko pohvali samo z visoko kaloricno vrednostjo. In precej laze je dati meso v pecico, da se spece, kot pa da ga namakas v olje. Problem je res v dobrem zgledu, ki naj ga starsi dajejo otrokom, saj "Kar se janezek nauci, to Janez zna." Mislim, da je to presirok problem in clovestvu kar se tega tice ni pomoci. Drvimo v potrosnisko druzbo in zadovoljujemo oralne potrebe. Cim vec v nakupovalni vozicek (bomo ze kdaj rabili - saj je poceni) in cim vec v zelodce. Vozimo se z avti in sedimo pred racunalniki (a ne?). Pa da ne boste narobe razumeli, govorim na splosno. In cedalje bolj sem razocarana nad clovesko duhovno revnostjo, ki se odraza tudi v otroski debelosti. slepakura

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. nov 2007 12:14

Ko sem odpirala tole temo, sem si želela, da bi šla diskusija v tole smer. Bravo, ladies. Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

9. nov 2007 12:39

Tako bo tudi tako dolgo, dokler se bodo naše OŠ kitile z nazivi EKO šole, na hodnikih pa bodo imele postavljene avtomate z gaziranimi pijačami. Seveda pa so tu problem tudi starši, ki dajejo svojim otrokom (tukaj mislim predvsem na otroke na nižji stopnji) denar za te pijače. Potem pa se je zgodilo na eni izmed OŠ, da so avtomat umaknili in so starši zagnali vik in krik, pa grozili s tožbami, ker je voda iz pipe kao neoporečna, plastenke so tudi problematične, itd... Se pa bojim, da me na tem forumu ne bomo rešili zadevo. Pometemo lahko samo pred lastnim pragom in se potrudimo svojim otrokom razložiti zakaj je npr. boljše na izlet nesti vodo namesto koka kole, ipd. K

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. nov 2007 12:42

Pri nas pa pazimo na to. Res.

Včeraj sva s hčerkico delali polnozrnate mlince. In kako je dve leti stara punčka valjala, s Shrekovimi ušesi na glavi in govori: Fiona vala mlince!

Drugače pa resno, ne jemo takih stvari, otrok je alergičen, tako, da delam vse doma. In v to vključuje tudi otroka. Pa sem zadnjič pomislila, ko je Vendy rekla, da so veglasi piškoti šarmantni, da so naši tudi šarmantni, saj so vsi od otroških prstkov...

Bele moke skoraj ne uporabljam, belega sladkorja tudi ne, jajc čim manj, mesa skoraj ne jemo, alkohola sploh ne. Vse ostale stvari so čimbolj kvalitetne, se pravi ne iz kakšnih trgovinskih znamk, raznih ultra poceni akcij... Ker pregledam vsako etiketo na živilu... Je pa res, da kdaj grešimo.

Še na Goljatovih tečajih, ki so mi sicer super, imam kdaj kar kepo v želodcu, ko se omeni Vegeto, slanino in razne kocke za pripravo hrane...

Sem zadnjič klicala v vrtec, kakao bo s prehrano za otroka, ki je alergičen na aditive. No, jejo salame, paštete, namaze, skratka... Jaz bom z zdravnico naredila seznam, kaj lahko je in kaj ne. Sem čisto paf, s kakšnim junk foodom jih filajo v vrtcih.

Upam, da bom to prenesla na otroka.

 

 

p.s. moja hčerkica od rojstva pije samo vodo. In če ji ponudiš kaj drugega, zahteva vodo. Če greva ven na kavo pa ZaLife, to ji je všeč, pa si mislim, ni panike, na kavi smo na vsake kvatre...

lidka Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 09. nov 2007 12:44:45

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

9. nov 2007 12:51

Na naši osnovni šoli imajo otroci za dopoldansko malico zelo pogosto pizzo, hamburger ali hot dog, pa nisem še nikogar slišala, da bi se kaj veliko pritoževal. Je pa veliko (da ne napišem ogromno) staršev, ki jim ni všeč, ker so pa "kar naprej" polnozrnate štručke in polnozrnati kruh, saj otroci tega baje sploh ne jejo. Sem pa slišala, da naj bi se celo tovarišice pritoževala, ker baje morajo jesti "te zadeve", saj malicajo v učilnicah skupaj z otroki. Se pa gre za nižjo stopnjo. Ja, ja, vse sorte ljudje hodijo /mo po svetu... blažkaa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. nov 2007 12:54

Nobena šola, noben zavod in nobene parole ne morejo spremeniti stanja, če ga starši ne. Ne glede na razmere, varstvo, zaposlenost staršev...itd - osnovne navade in vrednote dobi (in tako naj bi nasploh tudi bilo), vsak otrok doma. Naslednjič ko boste pred blagajno v kakšnem mega centru, poglejte kaj dajejo tisti pred vami na tekoči trak. Se zamisliš, posebno ko je pred tabo družina z majhnimi otroki, voz pa poln gaziranih pijač, čipsa, bonbonov in konzerv. Generacije naših mam so izgorevale v želji biti zaposlene, doma pa še vedno imeti vse vrhunsko bleščeče. Me smo spustile standarde in smo živele že z manj bleščave. Monogim je garanje prešlo vrh glave in otrok sploh niso več uvajale v gospodinjstvo - če ne znaš, ti pač ni treba in dela ne vidiš. Dandanes mnogi kuhat sploh ne znajo. tale forum združuje en segment ljudi, ki morda res mora, vendar tudi rad kuha. Toda kljub številčnosti nas vendarle ni tako veliko. Pred kratkim sem brala intervju z nekim pediatrom ki je potarnal, da dostikrat mamici sploh ne more razložiti kaj lahko da otroku jesti, saj ne obvlada niti osnov kuhanja. Sama sem svoje otroke naučila kuhat, moja svakinja pa ne - njena hči ne zna skuhat niti kave, niti ocvreti jajca. Kaj mislite, bo na porodniškem dopustu začela kuhat? Lisa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. nov 2007 13:05

pa seveda še to - včasih so starši majhnih otrok planirali za konec tedna izlete, očetje so vozili otroke na tekme...pa danes - konec tedna je vse po trgovinah. Zadnjič smo videli, da celo v drenu ob otvoritvi. Lisa

pšeničnik  

član od: 11.9.2007

sporočila: 61

9. nov 2007 13:26

Vse je v glavah staršev. Zapomnite si: zgled vleče. Opazujem pri sosedih, ki imajo majhne otroke. Najbolj enostavno je v trgovini nakupit smokije, čipse, krekerje, majonezo, kečape, mehurčke in podobno navlako z izgovorom, da ni časa. Za kosilo in večerjo pa največkrat diši po zrezkih, pomfriju, palačinkah...... Nimam nič proti, da se taka hrana kdaj pa kdaj uživa, ampak iz dneva v dan, se je pa za vprašat, kakšne bolezni se pokažejo čez čas. Nenazadnje, so to ljudje z izobrazbo. Mi včasih pravi kakšna soseda, da bi kar k meni prišla na kosilo. Ko pa izve, kaj kuham, pa ni več navdušena. Namreč, tudi zelenjava lepo zadiši, če je dobro pripravljena. Pa nisem vegetarijanec. Še bi se dalo govorit o tem............ Vse je v glavah staršev. pšeničnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti