Turški med

smokvica  

član od: 6.11.2007

sporočila: 1

tema odprta - 8. nov 2007 11:12 | ogledi: 15.940 | odgovori: 11

zanima me ali zna kdo pripravit turški med,imam ga zelo rada pa me zanima priprava.hvala

smokvica

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

8. nov 2007 11:20

:) pojdi do tapravega nuhija in ga kupi. Nimaš šans, da narediš "tapravega" doma. Lahko pa poskusiš kaj "spacat", ampak boš razočarana. Nekaterih stvari pač ne moremo narediti doma... s0ncek*

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

8. nov 2007 11:23

Je turški med enako kot halva? smrketa

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

8. nov 2007 11:27

Ja, nekateri tudi halvi pravijo turški med. Pravi turški med pa je sladka, vlecljiva in lepljiva "krema" z orehi med dvema oblatoma. In je res nenormalno super stvar. Vsako leto, ko jih 1. novembra prodajajo pri pokopališču (pravi je le, če ga kupiš pri albancih, vse ostalo so le bledi približki), jih kupim okrog 20, spravim v hladilnik in potem počasi, vsak dan enega ali dva... :) s0ncek* Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 08. nov 2007 11:27:51

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. nov 2007 15:52

poglej tole, ta pravi recept:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=323

a, ja, smokvica, dobro došla na kulinariko! 

lp

ežoj Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 08. nov 2007 15:53:14

matejamMb  

član od: 19.12.2009

sporočila: 1

19. dec 2009 20:18

Jaz pa delam po tem receptu: 4 beljaki – stepi v zelo trd sneg 25 dag sladkorja – ko je sneg že trd, vsuj vanj sladkor in še stepaj kako minuto, da se sladkor »prime« s snegom Halva se kuha v pološčeni posodi (ne sme biti alumijasta, ker bo porjavela), najboljši malo višji lonec, ki ga posaviš v vodo do ¾. V lonec daj najprej 10 dag cvetličnega medu In ga segrej ali malo kuhaj – vedeti je treba, da je trdost halve odvisna od tega, kako dolgo se kuha med in kako dolgo celotna masa. Če je med samo segret, bo halva mehka. Ko je med skuhan po lastnem okusu, dodaj stepene beljake s snegom in kuhaj. Zopet velja: bolj dolgo kuhaš, trša je halva. Kuhati pa moraš najmanj ½ ure, drugače masa ni ustrezno pripravljena za uživanje (jajca imajo veliko bakterij). V pripravljeno maso dodaj 20 dag grobo sesekljanih orehov ali mandeljnov ali arašidov – po želji . Daj med dva oblata, obteži in ohladi. Če želiš bolj visoko halvo, prereži oblat na polovico in nadevaj bolj visoko. Ko je hladno (drugi dan) razreži z vročim ostrim nožem – nož podržiš nad prižgano svečo, režeš, segreješ nož itd. Uspešno delo in dober tek ! matejamMb

luccka  

član od: 8.12.2007

sporočila: 229

17. avg 2011 9:18

Včeraj sem si močno zaželela turški med. Ker sem ravno nakupovala sem se vozila iz trgovine v trgovino, da bi ga našla. Celo na bencinski črpalki sem bila, a žal brez uspeha. Ne morem si zbrisati izpred oči slike bele stvari z arašidi med dvema oblatoma... 

Prosim, naj mi kdo pove a se ta zadeva sploh še dobi? Vem da tisti trši se je včasih dobil le na kakšnih sejmih, mehkega pa so imeli tudi v trgovini (nazadnje sem ga videla v Tušu, vendar ga včeraj niso več imeli). Vsak namig je dobrodošel! 

 

                 

 



luccka

Sporočilo je spremenil(a) luccka dne 17. 2011 09:57

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. avg 2011 8:27

Mislim, da sedaj ni ravno sezona za te stvari. Če ga boš kje našla je to še ostanek od zimske sezone. To je slaščica, ki jo prodajajo tam nekje od cca 1. novembra pa naprej. Po moje je najbolj aktualna ob Miklavžu in tam do novega leta. Pri nas smo jo včasih kupili na semnu Sv. Andreja v Gorici, kjer jo imajo v različnih oblikah in varjantah pa tudi cenah in tam je tudi meni najboljši in to trdi mandolat.

Do tedaj pa - ali boš cedila sline, ali poskusila sama nekaj spacat ali pa nepričakovano v kakšni trgovini naletela na staro zalogo. S temi starimi zalogami pa je tako, da bodi previdna in ne kupi 20 kos, ker so lahko lešniki tudi žaltavi.

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti