Kako narediti dobro skuto

neznan uporabnik

tema odprta - 28. jul 2002 9:15 | ogledi: 53.818 | odgovori: 12

hy

Obstaja ogromno receptov (kis,acitron...), mene pa vseeno zanima vaše mnenje in izjušnje. Seveda to za domače mleko, ne trgovinsko.

Kakšna mora biti temperatura mleka?

Enkrat pride skuta zelo dobro, drugič skorajda gumjasta itd.

Kje delamo napako?

Hvala v naprej.

dejan

Nena  

član od: 2.10.2001

sporočila: 98

5. avg 2002 9:41

Po navodilih moje mame: Mleko segrejemo do vrelišča (ne sme zavreti) in odstavimo. Dodamo kis - pribl. 2 žlici na 1,5l mleka (verjetno je količina odvisna tudi od vrste kisa) - in premešamo. Ko se začne izločati voda, je skuta takorekoč gotova. Če pa se po kakšni minuti voda še ne izloča, dodamo še malo kisa. Preveč kisa naredi skuto gumasto, zato ga raje dodajamo v manjših količinah. Vse skupaj ohladimo (najbolje čez noč) in šele nato odcedimo. Nevenka

neznan uporabnik

5. avg 2002 18:52

Pri nas doma kuhamo kislo mleko malo pod vreliščem tako dolgo, da zakrkne. Mešamo čimmanj. V loncu ga ohladimo in precedimo na cedilu. Skuta je sladka, meni se zdi precej boljša kot trgovinska. Imam pa en problem. Nazadnje sem kisal mleko, ko smo imeli še domačega, oziroma kupljenega v polivinilasti vrečki. Prejšnji teden sem kupoval v trgovini, pa tistega v vrečki sploh nimajo več. Kupil sem najbolj podobnega, nizko pasteriziranega, vendar kislo mleko sploh ni bilo nič kislo (skuta je bila super :) V čem bi lahko bil problem? Lp, Karel Miklav

ambienta  

član od: 31.7.2002

sporočila: 21

7. avg 2002 17:04

Dobra skuta iz domačega mleka po receptu moje tašče Skisaš 5 l mleka in kislo mleko segrevaš počasi do 70 stopinj da zakrkne,odstaviš in priliješ 1 l svežega mleka.Ko se ohladi odcediš. Lp Jadranka jadranka zakovšek

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

8. avg 2002 7:26

Jaz v domače mleko zamešam navadni jogurt in počasi segrevam do vrelišča, dokler se ne sesiri (na sme zavreti). Skuto nato pustim še nekaj časa v sirotki, da se ohladi, nato odcedm in skuta je odlična.

Pozdravček Alenka

Sporočilo je spremenil(a) Alenka Š dne 02. 2011 14:12

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

8. avg 2002 9:13

Moja babica pa je delala skuto takole : ko se je na mleku nabralo smetan je postavila posodo v toplo pečičco dokler se ni smetana na vrhu zapekla do svetlo rjave - rjave barve. To je potem pobrala v posodico, ostalo mleko pa je na "štedilniku" zavrela in počasi vlivala kis za vlaganje, malo in po potrebi, če se ni mleko sesirilo pa še malo. Tako je dodala količinsko malo kisa in je zato dobila takoimenovano sladko skuto, poleg pa ji je še ostala smetana, katero pri pecivu umešaš zraven ali pa premažeš pecivo. TAko delajo domače kmečke žene na dolenjskem koncu skuto. Barbara Cuzak

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

1. nov 2012 17:11

Eno vprašanje.
Kako osušite  skuto? Jaz imam rad zelo suho in grudasto skuto, a je tokrat TETA SKUTA naredila meni sila nevšečno zadevo, pa bi jo rad doma popravil.

Hvala za pomoč.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

1. nov 2012 17:56

Pomoje bi šlo, če jo prestaviš v gazo, zaviješ, postaviš vse skupaj na cedilo, in obtežiš z kakšnim krožnikom na katerega postaviš kakšno kilo sladkorja...moke...ali utež od kakšne stare tehtnice.

Lp. Saša

Mir in dobro!

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

1. nov 2012 20:30

Venturini je napisal/a:

Pomoje bi šlo, če jo prestaviš v gazo, zaviješ, postaviš vse skupaj na cedilo, in obtežiš z kakšnim krožnikom na katerega postaviš kakšno kilo sladkorja...moke...ali utež od kakšne stare tehtnice.

Lp. Saša



Mir in dobro!



Hvala lepa. Nekako v tej smeri sem razmišljal tudi sam, a sem se prvo prepričal, če razmišljam v pravi smeri. HVALA še enkrat.

Upam da dobim po tem postopku SUHO KOT POPER!! Njaaaaaamsi

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

2. nov 2012 6:13

USPELO kot se šika. V plenico z njo, povezati vse kote, nato kuhla v sredino in sem veselo sukal in stiskal. Čez noč pustil v situ in plenici, spodaj pa posoda. Zjutraj odvil, vzel SLASTEN hlebec (kot hlebec paškega sira) iz plenice, preložil nazaj v posodo in hopa v hladilnik, NJAAAAAAAAAAAAAM. Suha, grudasta skuta it is. 
Sedaj pa več ne bo skrbi in razočaranja. Ko TETI SKUTI ne bo uspelo, bom kar sam posušil zadevo.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

19. jun 2018 17:22

Sem odprla staro temo, ampak me zanima, ali je vseeno ali daš noter jabolčni kis ali je lahko limonin sok? Rada bi naredila 1 kg skute iz kozjega mleka, potem rabim 5L mleka? A če dam zvečer jabolčni kis noter bo zjutraj skuta narejena? 

Vanesa84

Sporočilo je spremenil(a) Vanesa84 dne 19. jun 2018 17:23

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti