Kvašeno listnato testo

jabolčna pita  

član od: 1.11.2007

sporočila: 37

tema odprta - 3. nov 2007 19:54 | ogledi: 17.623 | odgovori: 17

a ima kdo pravi recept za kvašeno listnato testo,kot tisti rogljički v e`leclercu.je isto kot navadno listnato ,samo da je kvašeno listnato.

jabolčna pita

petika  

član od: 11.11.2005

sporočila: 88

3. nov 2007 20:48

Prepisano iz knjige: Velika šola kuhanja Za 12-16 rogljičkov 500 g moke 1 1/2 žličke soli 45 g sladkorja 25 g svežega kvasa 175 ml tople vode 125 ml toplega mleka 250 g surovega masla jajce, razžvrkljano s pol žličke soli (za premaz) 1. moko s soljo in sladkorjem presejemo na delovno površino in na sredi naredimo jamico. Kvas raztopimo v polovici tople vode. 2. Mešanico kvasa, mleka in ostale vode zlijemo v jamico. Pregnetemo, iz testa naredimo kroglo in jo 15 minut pustimo počivati v hladilniku. 3. Surovo maslo potresemo z moko, ga stisnemo z valjarjem in razvaljamo. Ploščo iz masla zložimo in spet razvaljamo. Postopek ponavljamo toliko časa, da postane surovo maslo mazljivo. Maslo oblikujemo v kvadratno ploščo s stranicami 20 cm. Dobro ohlajeno testo razvaljamo v kvadrat 40x40 cm, na sredo položimo maslo in testo na vseh straneh preganemo čez njo. Robove testa stisnemo, da pri nadaljnem valjanju masla ne bi iztisnili iz testa. 4. Testeni kvader z vloženim maslom z valjarjem previdno enakomerno s pritiskanjem raztegnemo, obrnemo in razvaljamo v pravokotnik 60x20 cm. 5. Trak iz testa s krajšima stranicama tako zložimo, da dobimo triplastni kvadrat. ROBOVE Z VALJARJEM RAHLO STISNEMO. 6. Testo razvaljamo v dveh "turah", zvijemo in za 20-30 minut postavimo v hladilnik, da se ohladi. Testo ponovno razvaljamo v dveh "turah" in ga spet postavimo v hladilnik za 20-30 min. Testo razvaljamo, oblikujemo rogljičke, jih nadevamo s poljubnim nadevom. Rogljičke položimo na pekač in jih pustimo vzhajati toliko časa, da se njihova prostornina skoraj podvoji. tedaj jih premažemo s stepenim jajcem. Pečemo pri 220 stopinj C in jih zlatorjavo, hrustljavo zapečemo. Rogljičke s sladkim nadevom lahko oblijemo še z glazuro iz sladkorne moke (250 g glazure - 200 g sladkorja v prahu stresemo v posodo, dodamo 6-7 žlic vode in 1/2 žličke vanilijeve esence). "tura"- vsako valjanje in zlaganje listnatega testa: Testo na hitro razvaljamo v 15 cm širok in 45 cm dolg pravokotnik. Testeni trak zložimo v tri plasti, da dobimo kvadrat. Testeni kvadrat prepognemo na pol, da ostanejo robovi na levi. To je bila prva tura. Ves postopek ponovimo, testo zavijemo v prozorno folijo in postavimo v hladilnik na počitek. Te rogljičke sem delala tudi že sama. So zelo dobri, vendar pa njihova priprava vzame veliko časa. Vseeno pa se doma ne da narediti takih rogljičkov kot jih kupimo v trgovini. Nisem pa jih oblila s sladkorno glazuro. Mogoče pa bi bili potem taki kot iz leclerca. petika

petika  

član od: 11.11.2005

sporočila: 88

3. nov 2007 20:54

Sem pa delala tudi po receptu iz zgornjega foruma, pa mi niso ratali. petika

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

3. nov 2007 21:56

Najboljši je recept iz baze od elaphus (že spet ne vem, če sem prav napisala), dober je tudi od rece. Za hitro pripravo pa je dobro upoštevati nasvet od veri, da se ne valja cela kocka masla, pač pa se malo toplo maslo v kosmičih razporedi po kvašenem testu in potem obdeluje naprej. V eni od kuharskih knjig pa sem preprala, da toplega masla ne valjamo v testu, pač pa z valjarjem samo pritiskamo na testo. Vsi ostali postopki so enaki. To sem že delala, moja teta je od leta 1933 živela v Franciji in je mislila, da mi je rogljiče delal kakšen francoski pek. Zelo dobro! ovčka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. nov 2007 22:26

ovčka, lahko, prosim, posreduješ linka receptov, ki si jih zgoraj navedla katjushka

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

3. nov 2007 23:17

katjushka, dobila si oba linka. v obeh preberi tudi komentarje in nekje je veri napisala, da dodaj na kvašeno testo maščobo v kosmičkih. potem ne valjaj, ampak z valjrarjem samo pritiskaj po testu, ker ti bo sider maslo (margarina) ušlo. Želim ti dobre rogljičke! ovčka

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

4. nov 2007 9:09

Nekje sen zasledila, da se tudi kupi kvašeno listnato, pri Interšparu, Tušu, Mercatorju, sem enkrat skor zmrznala pri pregledu njihovih skrinj pa nič našla. Torej kje? Hobotka

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

4. nov 2007 9:13

Kvašeno listnato testo imajo v Intersparu zloženo tam kjer imajo vlečeno testo, krompirjeve svaljke, kvas,...se pravi v hladilniku in ne v skrinji blažkaa

Jannaa  

član od: 29.11.2009

sporočila: 508

21. jun 2010 18:26

Že 2 meseca pregledujem vse možne trgovine tu v naši okolici, ampak tega kvašeno listnatega testa ne dobim nikjer. Očitno bo treba v LJ po nakupih :( Jannaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti