Bobiči...

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

21. sep 2010 9:58

Kako lepo se tole bere! Nola,  !

naor

delfinopiran  

član od: 19.2.2008

sporočila: 2

26. nov 2010 1:12

Alberto je kar prav da si tih, se jih ne splača učit, k vse vejo. Pa vem da nisi meril profesionalno temveč v poduk.. ja ja je že tako delfinopiran

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

26. nov 2010 11:13

Danes je v oddaji Dobro jutro  gospa Marija Merljak predstavila mineštro bobići. Res točno ne vem, ali je rekla jed, ali mineštra, ampak je še prav poudarila -bobići. Kaj, če bi se šli po Prešernovo al prav je kaša ali kaša?

 

naor

neznan uporabnik

26. nov 2010 11:17

Pri nas rečemo koruzna mineštra in problem rešen!

 

Če bi se v te bobiče predolgo poglabljala, bi me morda apetit minil...bobiči, bobki, so za mene tudi lahko neke vrste kakci, čeprav druge barve (no ja, odvisno kaj tisti zajci ali srne ali kdo drug pač je tisti dan KVAK..UPS!)

japaja

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

26. nov 2010 11:40

To mineštro - Bobiči- sem prvič jedla na 10. obletnici KUL-SLO in od takrat dalje je pri nas na jedilniku. Največkrat takrat, ko ni časa za kuhanje, si jo pripravim vnaprej, super je za dopoldansko malico (zraven kot dodatek pa še kuhana krača-posebaj narezana), če imaš delavce. Do zdaj so jo še vsi pohvalili. Mogoče to moje pisanje ravno ne sodi sem, meni je vseeno, če se spotikate ob imenu jedi, glavno, da je dobro. galja

delfinopiran  

član od: 19.2.2008

sporočila: 2

26. nov 2010 13:25

kot da bi dregnil v osjak... bobiči so bobiči, mineštra mineštra, golaž golaž in ne z tako ono tisto, podobno koruzo. Obara je obara, juha juha, enolončnica enolončnica, nič od tega ni mineštra, jasnoo.... ravno ve gospodinje ste tiste, ki lahko pokvarite terminologijo, ali pa jo pravilno prenašate naprej na otroke itd.. Prav nihče vas ne podcenjuje ali kakor drugega, ravno nasprotno, saj so bile vedno in povsod ravno gospodinje nosilke kuhanja in razvijanja okusov. Šele iz tega se potem razvijejo profesionalne jedi z določenimi zahtevnejšimi tehnološkimi procesi. To je kot glasba, ko nekdo prepeva na planincah... to sliši glasbenik in doda inštrumente in izvede v JAzz obliki. Kar pogumno in tako naprej, z dobro kuho mislim, še jaz bi se pri kateri od vas prijavil na dobro košto.. lp delfinopiran

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. nov 2010 14:25

delfinopiran, ker že kvarim, mi, prosim, razjasni, čimbolj natančno, kakšna je razlika med enolončnico in mineštro.

Za moj okus sodiijo bobići med enolončnice, ki jim na Primorskem (in po moje tudi še kje okoli morja Jadranskega, rečejo pač mineštre. V večinskem delu Slovenije je izrraz mineštra zaneljiivo uvožen, SSKJ besede ne pozna. In to nekaj pove. No, tudi bobićev ne pozna. Gre torej za bolj lokalne izraze, ki terjajo pojasnilo širšemu krogu ljudi.

rimljanka

neznan uporabnik

26. nov 2010 14:28

Mah, jaz izhajam s čisto drugega konca Slovenije, tam dolgo časa niti polente niso hoteli jesti, ker je bila kao dobra samo za psa, od koruze so uporabljali le koruzno moko za človeško prehrano, s celo koruzo so hranili živali.... res je bilo tako, meni sicer kot otroku to ni bilo jasno...

Za matevža imamo tudi kar nekaj imen..medved in še nekaj podobnega...(pri nas doma smo takim pocastim zadevam ljubkovalno rekli "poc")

"Sladkemu" zelju je moja nona rekla "tučeno"...

 

Enolončnica zame pomeni nekaj, kar se skuha v enem loncu

Poznam pa tudi ljudi, ki enolončnica rečejo lončnicam (no, pa še dobr, da kakšni ciklami ali orhideji ne rečejo mineštra KVAK)

 

Sicer pa, Delfinopiran, imaš prav, se popolnoma strinjam s tabo (razen v primerih, ko se ne)

japaja

neznan uporabnik

26. nov 2010 14:30

Na, pa me je spet Rimljanka delno prehitela...

japaja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

26. nov 2010 15:20

Eno lončnica, vse kar je narejeno v enem loncu(SSAJ)mineštre, zrezki, juha, krompir in še in še

Se strinjam z Rimljanko!

 

P.s Kje pa so bili bobiči za 10 obletnico?

Nikoli ne reci nikoli

 

 

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 26.nov 2010 15:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti