Ribja osnova

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 1. nov 2007 19:54 | ogledi: 6.235 | odgovori: 10

Kako jo pripravite? Oziroma ali se jo dobi v kockah? Na tem področju sem še čisto nova.

Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. nov 2007 20:04

Joj, Loni, to je ena grozno zoprna zadeva za delat... je pa na srečo (ali žalost) rata veliko in imaš potem še nekaj časa poln zmrzovalnik tega... No, ok, gre pa takole: kupiš ribje glave, po možnosti kakih nepreveč mastnih rib (najboljše so baje morske žabe, ki pa so ekstremno zoprne za pucat, najslabše so od lososa, ker je masten, ga je pa zelo lahko očistit... tako da - kakor želiš...) Glave in kosti očistiš in jih skuhaš z nekaj zelenjave in začimb v vodi, kuhaš kar nekaj časa, tako da ravno brbota. Pri tem bojo glave razpadle na prafaktorje in vsa stvar bo izgledala milo rečeno NEUŽITNA: sivorjava ali rjavosiva godlja, ki bi še najbolj spominjala na kake poceni grozljivke... Pa ni tako hudo;) Potem vso packarijo precediš in dobro pritisneš kosti in glave, da iz njih izteče sok, ker je tam ravno največ okusa... Dobiš dokaj simpatično rumenkasto tekočino, pač kot neka juhca, ki jo potem lahko še povreš, da jo koncentriraš in lahko tudi pobereš dol maščobo, ko se ohladi. V kockah je še nisem našla, sem iskala prej, nisem našla, zdaj mam pa še od takrat eno škatlo (1,5l) osnove v zmrzovalniku, tako da se niti ne trudim več;) ko pa to porabim, pa se morda spet podam na lov, ker tole delat res ni nek kuharski užitek, vsaj meni ne... je zanimivo, to ne rečem, ampak je pa packarija na kvadrat, vse skup je tudi veliko in šprica okoli in ko cediš tisti ogromen pisker imaš posvinjano celo kuhinjo... Te nisem ravno navdušila, ne?;) No, saj te nočem prestrašit, samo da si pripravljena;) Je pa tudi res, da je rižota, zalivana z domačo ribjo osnovo nekaj čisto drugega kot rižota pripravljna z navadno vodo... Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. nov 2007 20:26

Se mi je kar zdelo, da bo to ena juhuhubruhuhu packarija, ampak jo bo treba pripraviti. Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. nov 2007 20:36

Ti kar pogumno v boj, Loni! To sem ti napisala bolj zato, da se veš oborožit (beri: jaz ti toplo toplo priporočam, da nahecaš kakega ničhudegaslutečega prijaznega človečka v svoji bližini, da ti pomaga;) Meni se je obneslo;)) Veri

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. nov 2007 20:36

Knorr prodaja krasno ribjo jušno osnovo v škatlah (žal večjih, mislim da 1kg), ki je odlična. Na tečaju za pripravljanje rib nam jo je priporočil mojster Goljat. Dobi se pa v tovarniški prodajalni Kolinske v Ljubljani. Vzameš žlico osnove, daš v vročo vodo - voila! Nobene packarije. Lisa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. nov 2007 21:30

Evo, Lisa, to je nekaj zame, ker mislim, da bi me ob kuhanju vseh tistih odrezkov minil ves apetit. Kolinska, prihajam. Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. nov 2007 21:47

Pa še čisto blizu jo imaš, Loni, a ne? rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. nov 2007 23:16

Joj, zakaj pa komplicirate, najbolj enostavno pridete do osnove, če vsakič skuhate več ribje juhe, kot je potrebujete. Kar vam juhe ostane, jo pokuhate, to je najbolj enostavno, samo previdno je treba soliti na začetku, da osnova ni preslana. Tako osnovo lahko močno izboljšate ali pripravite svežo iz mešanice drobnih belih rib, ki jih v ribarnicah prodajajo kot ribe za brodet. Če vam je všeč, dodajte vino, kuhati ni treba dalj kot pol ure. Vse skupaj precedite skozi cedilo, obloženo s prtičkom iz blaga. Ko tekočina odteče, zvijte prtiček v culico in ga ožmite. Sama ohlajeno osnovo nalijem v pollitrske steklenice od vode in zamrznem. Ribje osnove nikoli ne pripravljam v industrijskih količinah, ker se mi zdi, da jo je pametno porabiti v mesecu ali dveh (kar je najbrž predsodek), pa saj jo je tudi lažje in bolj poceni pripravljati sproti, takrat pač, ko se kuha riba. So pa za osnove res najboljše ribe kot so žaba, rošpo in podobne pošasti, ki imajo dosti hrustanca. Iz njih lahko pripravite ribjo žolco. nola

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

2. nov 2007 4:04

Jaz pa na Madžarskem kupujem ene vrste ribjo osnovo. Pakirana je 1/4 in 1/2 l posodicah . Kupujem pa jo najpogosteje v eni restavraciji ki ima zraven še ribjo trgovino ali pa v samopostrežbi, kjer jo imajo v zamrzovalniku. Je malo bolj gosta in božanska, z vsemi začimbami vred. Kyara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. nov 2007 7:24

Nola, pri nas ribje juhe nikoli ne kuhamo, ker je nihče ne mara. Še z ribami je večina družinskih članov skregana. Padamo pa vsi na postrvi. Mislim, da bom za začetek zavila karv Kolinsko.

Ampak vseeno hvala za namige, kekšne ribe naj vtaknem v pisker. 

Loni Makaroni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. nov 2007 7:25

In ja, Rimljanka, mislim, da mi je Kolinska bliže kot pa kaka ribarnica Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti