Pierogi

natasyka  

član od: 7.4.2007

sporočila: 7

tema odprta - 27. okt 2007 16:38 | ogledi: 14.229 | odgovori: 19

hei, a kdo slučajno ve za recept za pierogi? to je polska jed, na nek način podobna pici. če ima kdo recept naj mi ga prosim pošlje

natasyka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. okt 2007 8:23

natasyka,

a si isklala ta recept, ki je na linku, ki ti ga je dala lijana, ali pa morda iščeš recept za piroge ( piroške ), ki se delajo ponekod na poljskem iz navadnega testa ( ne kvašenega ), s filom iz skute ( sira ) in krompirja ( zadeva sicer ni podobna pici )? 

ežoj

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

29. okt 2007 10:24

Moja dobra znanka Poljakinja jih dela vsako leto. Že nekaj časa imam obljubljene instrukcije. Če me spomin ne vara, je osnova iz testa za rezance, nadev pa različen.

Bom poizvedela, da bo informacija pravilna..

F r i n a

anen  

član od: 17.4.2007

sporočila: 35

29. okt 2007 12:33

ežoj ima čisto prav - piroge so narejene iz testa za testenine (včasih mami naredi tudi iz krompirjevega testa) z nadevom iz skute, krompirja in z dodatkom rdeče mlete paproke. Vse drugo so pa piroški. Moja mama je namreč poljakinja in to je na jedilniku vsaj enkrat na mesec, ker jih pri nas doma obožujemo. anen

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. okt 2007 13:04

anen,

pozdravljena, tudi jaz imam poljske korenine in smo to večkrat jedli in imeli rad. Tudi mojim otrokom je všeč, prav pred kratkim mi je sin omenil, da bi jih lahko enkrat pripravil. Recepta ni v bazi, pa sem mislil, da bi ga morda jaz pripravil.

lep pozdrav 

ežoj

anen  

član od: 17.4.2007

sporočila: 35

29. okt 2007 21:31

Ežoj ,kar pripravi recept, da bodo tudi drugi videli in naredili seveda še "naše" piroge. Jaz bom pa prispevala kakšno slikico, ko jih bo mami spet naredila. Imam pa nečakinjo, ki jih obožuje ( kot jaz), in je stara 9 let. Lani so v razredu spraševali, katero hrano ima kdo rad. In ona suvereno pove: "Piroge." Sošolci so jo seveda spraševali, kaj to sploh je za ena jed. In njen komentar je bil ,ko nam je razlagala to štorijo : " Kako so ti otroci čudni, da še pirog ne poznajo." anen

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

30. okt 2007 8:18

Tole je recept, ki mi ga je dala kolegica. Ruska verzija, ne vem, če je poljska kaj drugačna.

Pirožki: testo: - v 1/2 litra mleka zamešaš kvas (en zavitek) z malo soli, sladkorja in mehke moke (žlička). Pustiš naj vzhaja. - v moko (več kot 1/2kg) zamešaš celo jajce, tri skodelice olja, dve žličke soli in tisto mleko s kvasom, ko si prej naredila. Zamesiš testo, razvaljaj, z kozarcem naredi blazinice in jih nafilaj z nadevom.

nadev - mesni: - 1/2 kg mletega mesa prepražiš s sesekljano čebulo. Dodaš malo kuhanega riža, sesekljana kuhana jajčka, sol po okusu, poper, peteršilj

nadev - krompirjev: - na čebuli prepražen kormpir (posoljen, začinjen) - v bistvu navaden pražen krompir

Nadevi so lahko tudi sladki - načeloma vse, kar daš v potico, lahko daš tudi v pirožki. ------------------------------------------------- Ko jih položiš v pekač, jih premažeš še s stepeno jajčko. Pečeš na 180 stopinj, dobre pol ure (oz. ko se zgoraj naredi taka lepa skorjica).

 

tjas

natasyka  

član od: 7.4.2007

sporočila: 7

1. nov 2007 17:04

Tjas hvala za recept, sam nism čist dobr razumela: ta recept je za rusko verzijo al poljsko? natasyka

Amazone  

član od: 13.2.2010

sporočila: 17

23. jul 2011 20:18

ja pierogi so zelo ukusni  bom prosila kolege iz Poljske za njihov domači recept, ker sem jedla tudi že doma pripravljene in ti so nekoliko večji po moji izkušnji. Nikakor pa niso podobni pici v nobenem pogledu.



Amazone

Sporočilo je spremenil(a) Amazone dne 23. 2011 20:19

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. jul 2011 21:04

Po mojih izkušnjah s Poljaki in Poljsko so pierogi imenitna stvar - testo je zelo podobno "našemu" za rezance, polnilo je pa lahko kakršno koli - sladko, slano, kislo...... polnijo jih s krompirjem, kislim zeljem, mesom, gobami, skuto, sadjem, pravzaprav lahko porabiš čisto vse, kar ti v kuhinji pride pod roke. Ponavadi so blazinice polkrožne oblike, lahko pa tudi štirioglate ali trikotne, enkrat so postavili pred nas tudi srčaste (pa se na okusu ni prav nič poznalo); skratka, če malo nategnemo in malo zamižimo, poljska varianta raviolov ali žlikrofov, z vso ustvarjalno svobodo pri polnilu in omakah (ali brez omak).

Lep pozdrav,

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti