Golaž

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. okt 2007 22:02

Issi,

se čist strinjam.

ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. okt 2007 9:28

issy, majhne skrivnosti velikih mojstrov kuhinje....Mamamia

mamamia

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

29. okt 2007 17:50

Se strinjam, da mora biti čebula spražena kot sosedova njiva (in to domača čebula, okus že za razred višji). Namreč, ko smo še v "prejšnjih" časih imeli v službi piknik, nam je kolegica madžarskega rodu skuhala paprikaš, ki je bil božanski.Takrat nam je izdala skrivnost, da je okus res odvisen od takšnega praženja čebule,kot sosedova njiva. Meni nikoli ne rata tako spražit čebule, imam malo predsodka, ker je o tem "nezdravem" praženju čebule že kar nekaj negativnega pisalo. Je pa tudi res, da je na dobri svinjski masti (prašič, ki zraste ob kolerabi, korenju krompirju) še za nianso boljši okus. Torej naslednji teden kuhamo golaž. Fuksija fuksija

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. okt 2007 18:16

Jaz sem bila njega dni glede zacimb pri golazu ortodoksna minimalistka (govedina + cebula ana partes aequales (v enakih delih), cesen ad libitum (poljubno), velika zlica blage in majhna zlicka ostre paprike). Sedaj dodajam lovorjev list ali dva, pa se vejico svezega lustreka, dokler mi ga zima ne pobere. Sem pa pred kratkim dozivela veliko pohvalo, ko sem kuhala golaz kot polivko za makarone in dala vanj po nasvetu mojega dragega nekaj paradiznikove passate - rekel je, da tako dobre paste ni jedel od casov solske menze. To pa je ze izjava, ki si jo je treba steti v cast, kajne? :)) lp, proxima

BojanI  

član od: 27.10.2003

sporočila: 12

29. okt 2007 18:57

Pozdravljeni ! No, pa še "moj" golaž po receptu moje mame : - kuham ga vedno v kotličku - meso obvezno bočnik 2 kg - čebula prav tako 2kg in to obvezno rdeča (ta da pravo barvo !! ) - poper v zrnju - majaron - par strokov česna - če imam goste, ki želijo malce pekoč golaž, potem malce čilija, sicer pa nič Čebulo narežem vedno ročno, čimbolj na tanko, lahko bi rekel na debelino rezano z laserjem, ker se bo le tako popolnoma razpustila. Na hitro jo prepražim na malo olja v zelo vročem kotličku. Nato jo zalijem z vodo le toliko, da se ne prijema in jo dalje dušim na zmernem ognju. Dušenje ponavadi traja do 3 ure, ko se čebula popolnoma razpusti, barva pa je že tista prava, temno rjava. Dodam meso, narezan na večje kose in ga enako dušim 2-3 ure, toliko da ne začne razpadat, ampak da je mehko, da se topi v ustih. Proti koncu dodam še strt česen in to je to. Golaž je temne barve in čudovitega okusa, naslednji dan je še za odtenek boljši ( če ga seveda kaj ostane) lp,Bojan P.s. Kaj delajo v golažu pa jabolka, pa vino, sol, pa še kaj zgoraj prebranega, si pa ne znam predstavljat. Sporočilo je spremenil(a) BojanI dne 29. okt 2007 20:19:23 Sporočilo je spremenil(a) BojanI dne 29. okt 2007 20:25:31

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

29. okt 2007 19:24

Helenag, če boš delala po "mojem" receptu, malo zmanjšaj količino vina. Jaz ga vlijem pol litra za količino iz cca tri kile mesa. Delam pa golaž samo v večjih količinah za razne akcije, kot je kakšno delo v vinogradu (postavljanje stebrov, sajenje ...), ali pa ga dam s sabo ko grejo "naši fantje" 10-15, za dva dni v Bohinj. Dodam pa vedno tudi kakšno bio zelenjavno kocko ter naribam -drobno- kakšen koren, kolerabo, vedno dodam tudi česen. Aja, še to, avtor Matjaž Šalehar priporoča meso iz stegna. Če slučajno kdo ve ali je ta Matjaž kakšen kuhar in ali ima kakšno svojo kuharsko knjigo, skratka kdo sploh je to, ker imam še en recept od njega iz naslednje številke in mi je njegov način podajanja receptov zelo všeč. Stric Google ni dal nič podatkov. Lepo prosim če kdo kaj ve o tem človeku. Sporočilo je spremenil(a) ann dne 29. okt 2007 19:46:07

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. okt 2007 20:10

vtipkaj matjaž šalehar v najdi.si pa dobiš nekaj zadetkov, pol preglej, če morda ugotoviš kaj želiš. ežoj

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

29. okt 2007 20:58

Ežoj, hvala za trud. Prejle se mi je posvetilo, da je ime Matevž in ne Matjaž, zato pa nič ne najdem. Imel je svojčas kolumno Kastrola rokenrola, sedaj pa jo ima baje v Sl. novicah, drugač je pa glasbenik. ann

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. nov 2007 14:12

Ann, včeraj skuhala golaž resnice po receptu, ki si ga napisala - iz 3 kg mesa.  Res je . Čeprav nisem imela pri roki rdečega vina, in sem dala kar vinski kis pomešan z vodo. Še 3 porcije ga bo romalo v zamrzovalnik, da bo drugič kosilo en dva tri na mizi. Cila

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

10. nov 2007 22:08

Cila, me veseli da ti je všeč. Tudi jaz sem ga delala za prejšnjo soboto, ko smo spet imeli delovno akcijo v vinogradu. Vsi so ga zelo pohvalili. Res je zelo lepe rjave barve, teran pa da svojevrstno aromo. ann

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti