Golaž

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. okt 2007 8:05

ann je napisal/a:
.......................................................................................................................

............................................................................................................................................ (Mater mi je prišlo prav slepo tipkanje) ann

Mater, kolk sem vesel, da tipkam z enim prstom. Če bi obvladal slepo tipkanje bi vas čist zamoril s dolgimi traktati.......

ann, hvala za trud, je zanimivo, prvič sem slišal ( prebral ), da čebula porjavi. 

No ANDY, po moje, sedaj imaš dovolj materiala, pa poskusi in poročaj! 

ežoj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. okt 2007 8:27

..........Ivačič v svoji kuharski knjigi napiše: Golaž povsod pripravljajo malo drugače. Podobno kot drugim jedem mu dodatki spremenijo ime ( v wikipediji piše, da v Sloveniji pripravljajo partizanski golaž )...........

Ežoj

 

Ežoj, ali dodamo cele partizane ali v prahu ali jih lahko nasekljamo?

 

Pri golažu, ki ga pripravlja Ann, se mi zdi nekaj sumljivo - najprej, dvakrat moramo pražiti (najprej čebulo, potem meso) so onemoglosti. Kaj naredimo, da spet pridemo k sebi in lahko naprej kuhamo golaž? Namreč, ko sem jaz onemogla, sem samo še za v posteljo. Ali to pomeni, da se ta golaž kuha 2-3 dni?

In drugič - ko mora postati rjavo kot sosedova njiva - moj sosed nima njive - to pomeni, da jaz tega golaža ne morem skuhati???

LP

 

P.s. Današnji dan je pust in deževen, ampak kulinarika mi ga zna polepšat!!!Hvala!

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. okt 2007 8:55

Ej, elaphus,

danes si pa razpoložena za hece. Kot sem jaz zapisal, res se lahko tudi tako razume.

Tisto pri Ann, po moje je mišljeno figurativno, torej, ko začutiš da boš onemogel ( preden onemogneš ) je čas za naslednjo fazo

Glede njive, po moje, velja tudi njiva sosedovega soseda. 

Ti pa raje začni razmišljat o namigih ( na kolenih imam francosko kuharsko knjigo, ki jo je napisala američanka, gledam pod vegetables, stuffings......... pa ne pridem nikamor).

lp 

ežoj

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

28. okt 2007 8:56

Jaz najprej čebulo narezano ročno dam na par žlic olivnega olja, malo podušim, solim in še malo popražim, dodam meso, vse skupaj nekaj časa dušim in med tem večkrat premešam, dodam sol in naprej pražim, dokler vse skupaj ne dobi primerne barve (svetlo rjavo). Potem dodam žlico moke, premešam in dodam paradižnikovo mezgo, premešam in zalijem z vročno vodo, počasi, da dobim pravo gostoto. Potem dodam začimbe (majaron, malo popra, listek ali dva lovorja, mogoče še malo bazilike in timijana), dušim na majhnem ognju približno uro, oziroma, dokler se meso ne zmehča.

Tukaj sem prebrala kar nekaj zanimivih receptov in bom poizkusila še kakšno varianto oz. dodatek.

Lep nedeljski dan želim.  

emily

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

28. okt 2007 9:13

Vsak ima svoj način kuhanja,praženja, dodajanja začimb. Eno izmed osnovnih pravil pri kuhanju golaža je nobene moke, osnova za zgostitev je čebula. Na nedavni golažiadi smo opazovali kaj vse je letelo v golaž, kava za barvo ,razne sorte vegete, fant, karamelni sladkor...... kuhali so seveda sami mojstri golaža. Redki so kuhali le z začimbami iz vrta, čebulo in malo cvička. Tam je bil tudi najboljši golaž, ko smo poizkušali končne izdelke. Tudi komisija je imela okus, pri ocenjevanju so bili na prvih treh mestih dobri golaži narejeni po domači recepturi. Lp Nasha

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

28. okt 2007 10:32

nasha, oprosti, ugotovila si, da ima vsak svoj način kuhanja in hkrati, da je eno osnovnih pravil nobene moke.Torej, ali dopuščaš vsakemu svoj način ali obstajajo določena pravila?

Sama sem prepričana, da je to stvar odločitve vsakega posameznika, tako, kot za vse druge stvari v življenju, le odprti moramo biti, da lahko dovolimo drugim, da se izražajo vsak na svoj način in se iz tega kaj naučimo.

Brez zamere, to sem mislila v pozitivnem smislu. 

Lepo nedeljo želim vsem. 

emily

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

28. okt 2007 13:32

Se popolnoma strinjam, vsak dela po svoje, saj zato imamo toliko receptov v osnovi enakih z raznimi dodatki pa različnimi imeni. Določena pravila pa so, o upoštevanju se pa vsak kuhar sam odloči, saj imamo tudi okuse različne. Sto ljudi sto čudi. Lp Nasha

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. okt 2007 18:44

Hm, jaz tudi najprej prepražim meso, ko je lepo rjavo, ga dam na toplo in na isti maščobi potem prepražim čebulo (razmerje je odvisno od trenutnega navdiha oziroma dosegljivih sestavin, a redkokdaj je ena:ena, vedno je malce več mesa). Med mešanjem jo malo solim in popram, dodam še sesekljan česen ko začne lčebula razpadati (nikdar ne pustim, da porjavi), dodam meso. Premešam, potem pa postopoma zalivam z mlačno vodo, vmes seveda pade malo vina, potem postopoma dodajam začimbe - vse na majhnem ognju, vsaj kaki dve uri traja, da je golaž gotov oziroma meso lepo mehko, da se kar topi v ustih.

Večinoma uporabim za golaž bočnik, včasih pa tudi podplečje. Mamamia

mamamia

yimi  

član od: 10.1.2007

sporočila: 26

28. okt 2007 19:15

Če imate občutek da golažu nekaj fali dodajte malo masla, pustite da še malo vre in poskusite,ne bote verjeli bistveno izboljša okus. To mi je svetovala poklicna kuharica ki dela v priznani gostilni. To sem preizkusila in je res bolše. yimi

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

28. okt 2007 21:43

No jaz bi na temo "moka" dodala le še nekaj; imam svaka (moževega brata), ki trdi da moka nima kaj iskati v golažu. Sama imam pač malenkost drugačno mišljenje... Vsako leto nekaj krat kuhamo golaž zunaj, v kotlu. Vse sem že zdresirala, da se nekje vmes, med samim postopkom kuhanja golaža pojavim in vržem v kotel "čiročaro". Nikomur ne izdam sestavin, gre pa za moko, papriko, malček vode da je to kot kaka pasta in začimbe (o ne, ne izdam katere). Svak, ki trdi da ga po golažu z moko matra želodec in da to potem sploh ni golaž, vsenaokrog razglaša da moj golaž je pa definitivno najboljši, oh in sploh. Z njegovimi besedami: "To je golaž, ne pa tisti gostilniški z moko!" Ko sem po dolgem času možu le izdala kaj vsebuje "čiračara", je skoraj s stola padel od smeha. Toliko o principih... Pa pssstttt! Svak še vedno ne ve Issi Sporočilo je spremenil(a) Issi dne 28. okt 2007 21:45:43

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti