Pletenje - angleški patentni vzorec

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

tema odprta - 26. okt 2007 20:19 | ogledi: 30.078 | odgovori: 24

Ojla punce! Sprašujem, če mi katera zna opisati, kako se plete po domače rečeno angleški patentni vzorec. Uporablja pa se za pletenje plaščev . V naprej hvala za nasvete.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. okt 2007 20:25

Evo, našla sem angleški rebrasti vzorec, če je to to:

Nasnujemo sodo število petelj.

1. vrsta. vse petlkje pletemo desno.

2. vrsta: * 1 desna, 1 dvojna desna* Med * ponavvljamo. Vrsto zaključimo z dvema desnima petljama.

Ponavljamo 2. vrsto.

Dvojna petlja: Pletemo jo desno tako, da vbodemo desno pletilko v sredo spodnje ležeče petlje (petllje iz prejšnje vrste)Vir: Wanda Bonando, Pletenje, Založba Lipa, Koper, 1981

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 26. okt 2007 20:33:52

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2007 15:46

Angleški patentni vzorec ti gre takole: - v osnovi gre 1 leva 1 desna (ali -V) - levih ne dokončaš, temveč samo pritakneš nit, desne pa pleteš tako, da zanko primeš od zadaj, tako kot se v primejo robne zanke. Če si kaj štrikarice, si medtem že ukapirala, da moraš desno prijeti od zadaj, ker si v prejšnji vrstici dala k levi petlji samo nitko, nisi pa je dokončala. Vendelina jr.

larisa1  

član od: 16.12.2003

sporočila: 167

27. okt 2007 18:15

Oba vzorca sta pravilna s to razliko, da pri rimljankinem vzorcu ni tako ostre črte, in je pletenje širše kot pri Vendelinem jr., kjer pletivo bolj vleče skupaj in je vzorec bolj izrazit, vendar razlika ni velika. Je pa razlika v zahtevnosti pletenja. Rimljankin je neprimerno lažji, ker praktično drugo dvojno desno zanko zabodeš v sredino in jo "razparaš" ter privzdigneš na pletilko, tako da pleteš dve nitki skupaj, pri rimljankim pa praktično narediš ovoj. Če se zmotiš, lažje popraviš pri rimljankinem vzorcu kot pri Vendelinenem. Pletla sem že v obeh vzorcih, zato zadevo poznam. Pridejo tudi zelo lepi šali (samo v tem primeru na čimvečje pletilke, da pride šal mehak in da lepo pade.) V tem vzorcu so zelo lepe tudi kape. Izredno lepe pa so jopice, ki izgledajo kot jakne, če so malo širše pletene. Ni pa vzorec lep, če je izdelek preveč oprijet,ker se preveč raztegne. senka

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

29. okt 2007 9:43

Ojla! Hvala , hvala. to bo to. Samo da sem začela brat, sem spet pokapirala stvar. Je minilo že kar 15 let, ko sem sinu naredila tak fin plašček, ki je kar rasu z njim. Zdej pa na delo. Ej, še enkrat hvala. Sem točno vedla, kam se morm obrnt po pomoč. Mož se mi je pa smejal, zdej se bom pa jez njemu. On sploh ne ve, kaj vse je na kulinariki. od A do Ž pa še, pa še... . LP

vanesa34  

član od: 1.3.2009

sporočila: 15

27. okt 2009 8:18

imza katera shemo za angleški vzorec? hvala! vanesa34

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

27. okt 2009 10:00

Bom kar sem prilepila moje vprašanje, ki je povezano s pletenjem. Kako naj si razlagam ta navodila? (Za šal.) "Naborek desno: v vrstici tja in nazaj pletite le desne zanke. In tako deluje: z iglo, debelo 7-8 mm, nasnujte 8 zank in pletite naborek desno. V vrstici tja desne zanke, v vrstici nazaj desne zanke. Pleten kos morate delati izmenično z 2 klobčičema. Nov klobčič nastavite vedno na začetku vrstice. Po 140 cm zaključite na rahlo vseh 8 zank šala." Desne na obeh straneh, to mi je jasno. Ampak kako z 2 klobčičema?!?!?! Zakaj? Je pa volna taka zanimiva, na nitki so debeleši kosmi, tako da izgleda nekako takole: ___O___O___ HVALA za vsak nasvet! sara

branka171

sporočila: 218

27. okt 2009 10:23

Mogoče je bilo mišljeno pletenje z dvema različnima barvama.? Drugače je pa tu polno dobrih idej in razlag za pletenje http://www.garnstudio.com/index_lang.php branka171

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2009 10:55

Bodisi z dvema barvama, bodisi zaradi tega, da imaš enako izraziti robni petlji in da stvar ne vleče postrani. Ker desne na obhe straneh, to rado vleče v eno smer in ne dobiš pravokotnika, temveč neko romboidno obliko.... Vendelina jr.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

27. okt 2009 13:31

Hvala obema, ampak to ni to. Zagotovo ne gre za dvobarvno pletenje. Ker je volna malo posebna (na nitki so v enakomernih razdaljah bunkice, ki so v velikosti lešnika), sem mislila, da hočejo s tem dobiti bolj poln izgled na obeh straneh. Ker ko pleteš, se veže "prazna" nitka, na licu pa ostane tista bunkica. V pletenju nisem preveč doma, tako da ne vem, kako bi naredila ... Mislila sem, da potem z drugim klobčičem zapolniš tisti zadnji del, ki je ostal "gol", ampak potem se mi pa spredaj naredi enako kot je bilo prej zadaj (a mene sploh še kdo kaj razume?!) in ne vidim smisla dveh klobčičev. Še kakšen nasvet? Ps: Branka, SUPER stran, ampak to je za tiste z doktoratom (ali vsaj diplomo) iz pletenja. Jaz sem, kar se tega tiče, še v vrtcu. sara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. okt 2009 8:45

Sara, včeraj sem za štos poskusila tole z dvema klobčičema in ugotovila, da se stvar izide, samo moraš tudi zadnjo petljo narediti kot navadno in ne kot robno (ko se pretakane nit pred iglo) in potem gre. Hope this helps. Je pa res, da so navodila za pletenje en tak mambodžabmo, da boli. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti