Maslo ali margarina

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. jun 2009 9:42

cellnet je napisal/a:
...... kje je zavedanje, da so maščobe v margarini veliko slabše kot maščobe v maslu. da so se pravzaprav srčne bolezni množično začele pojavljati skupaj z margarino in da tudi najboljše margarine vsebujejo, barvila, emulgatorje in arome. edine sprejemljive margarine pa so itak skoraj še enkrat dražje od masla. kje je potem računica? zdravje? cellnet
po mojem se lahko vprasamo ali je povecanje stevila srcnih obolenj res posledica samo uporabe margarine kot take, ali je to prej posledica povecane porabe, saj je z nizjo ceno le-ta postala zelo dostopna. So mascobe v margarini res slabse? Ce gledamo sestavo masla in margarin, ima maslo celo vec nasicenih mascobnih kislin, pa tudi trans mascobnih kislin. http://www.zdruzenje-nutricionisti-dietetiki.si/ma Meni je to sicer vseeno, sploh ker jaz pojem najvec trans-mascobnih kislin v ocvrti hrani Sicer pa uporabljam pri kuhi raje maslo, pri nadevih tudi, pri peki biskvita naceloma ne dodajam mascobe, pri marmornem kolacu in piskotih pa raje margarino. Tako kot Ezoju mi je okus premocen, pa piskoti se mi radi razlezejo LP, R.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. jun 2009 11:18

Spomnim se vrtca: tam so nam včasih za sladico servirali nekaj, kar je imelo več temnorjavih plasti, ki so se drobile, če si jih samo pogledal in vmes so bile mastne rjavkaste plasti, v katerih se je skrival še kak neraztopljen kristal sladkorja. Temu se je reklo "čokoladna torta". V mastnih plasteh je bilo obupno veliko margarine. To je v meni pustilo nekakšen negativni proustovski efekt (ko te ob misli, da bi to jedel, zaboli nekje med jezikom in ušesom) in margarine v peko ne dajem. Ozrioma, z ramo margarino se super namaže notranjost kipnika in na kakšnih outdoor počitnicah se obvezno zadevam s slanimi krekerji in gor malo margarine in še malo origana (in za desert napolitanke), tu se pa moja uporaba margarine konča. Vendelina jr.

anita80  

član od: 7.5.2009

sporočila: 38

4. jun 2009 11:26

največkrat sem uporabljala margarino. Od kar sem poizkusila maslo je to edino kar še uporabljam. Zdi se mi veliko boljši okus, če se ne motim pa naj bi bilo tudi bolj "zdravo". anita80

femica  

član od: 27.8.2008

sporočila: 329

4. jun 2009 21:54

veverica je napisal/a:
Sem delala slaščice tudi z oljčnim oljem (ker masla nekaj časa nismo smeli jesti, margarine pa ni bilo doma!?!), če sem bolj natančna, sem naredila štrudelj in je prav fino ratal... Nekako pa mi na kruh ne gre maslo. Se strinjam, da je bolj zdrav, kot marsikatera margarina (paziti je potrebno pri količini), predvsem pa bolj okusen. A zaradi moje lenobe/nesposobnosti (beri: ne ljubi se mi oziroma ne spomnim se, da bi ga prej vzela iz hladilnika) kruh in med vedno "zabelim" z margarino. NA živce mi gre, ker masla ne morem na tanko namazat, potem pa na enem koncu vgriznem v debelo plast masla, na drugem koncu kruha ga pa ni... Pozna kdo kakšno instant rešitev? veverica
simpl kot pasulj. Košček masla, ki ga misliš namazat s nožem odreži in ga daj v mikrovalovko za 15 sec. Potem ga boš lahko čisto lepo namazala. femica

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. jun 2009 22:03

Za tiste, ki še vedno vztrajamo brez mikrovalovke: "odlupiš" tanke trakove masla z lupilcem za krompir in jih zlagaš na kruh (jaz ta razvrat uporabljam nekajkrat letno za praznične zajtrke z lososom na opečenih kruhkih z maslom, še raje pa namesto masla uporabim tanke rezinice avokada; zraven seveda obvezno sampanjec, najrajsi imamo srebrno radgonsko), lp, proxima

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

4. jun 2009 22:11

Šampanjec za zajtrk :) fensi. Za avokado sva se pa ravno danes (s polnimi usti avokada in paradižnika na kruhu, mljac) pogovarjala z mojim, da je zdrava in boljša verzija masla :) Margarine jaz ne jem, ker je pač ne kupujem, masla pa tudi izredno malo. Samo kot sestavino, na kruh si ga mažem večinoma samo na dopustu. RadaJem

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. jun 2009 22:35

RadaJem je napisal/a:
Šampanjec za zajtrk :) fensi. RadaJem

 

Naredi pire iz breskev ali marelic, po želji osladiš. V visoke kozarče za šampanjec daš po eno žlico pireja, doliješ šampanjec! Absolutno must za kakšno nedeljsko praznovanje.

Ali pa malo šampanjca in čistega pomarančnega soka pa imaš mimozo.

Sem ugotovila, da smo spet čisto off topic, ajaj!

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 04. 2009 22:38

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

4. jun 2009 22:48

Vanja, podobno je delala Nigella z jagodami in je bilo videti res slastno. RadaJem

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. jun 2009 23:06

RadaJem, jagode raje grizem, če jih imam pri roki istočasno kot šampanjec

Z malinami je tudi dobro... Poleg pireja pa še eno vržeš noter da plava za "okras".

Vanja

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

4. jun 2009 23:14

(Kje je smeško, ki se slini??) Smetiva. V sosednji temi je govora o osvežilnih pijačkah, daj še tja to napiši, da se bodo še drugim cedile sline :) RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti