Maslo ali margarina

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

26. okt 2007 11:18

Z margarino.Tudi Hoferjevo uporabljam. Sem jo že pred leti kupovala v Avstriji. Ni nobenih problemov pri delanju testa, sploh, če delam testo za madžarico ali belo pito, kjer je potrebno tanko razvaljat testo v več plasti. Za orehove malhice pa sem uporabila rastlinsko mast, kot piše v receptu, pa je bilo super. dixi

teacher  

član od: 16.10.2007

sporočila: 68

26. okt 2007 11:22

Tudi jaz vedno uporabljam margarino za peko. Precej pečemo in maslo je kar drago. Po mojem smo se v družini tega navadili. Tudi, kjer piše maslo dodam margarino in je okus vedno dober. Je pa res, da so si tudi margarine zelo različne in preizkušeno ostajamo zvesti Rami. Lep pozdrav teacher

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

26. okt 2007 11:30

Ovčka, v Hoferju imajo čajno maslo od Pomurskih mlekarn. ZIMA

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

26. okt 2007 11:43

Jaz bi se lahko podpisala pod atija zlatija (ne prvič, tudi pri pasji temi bi se lahko). Samo, ati zlati, daj, upoštevaj osnovno pravilo tipkanja - za ločilom je presledek! VEDNO delam z maslom stvari, kjer se maslo čuti: fine piškote z velikim deležem masla, obvezno štrudel (kjer polovico testa samo namažem z maslom), kreme za torte. Prav za slednje si sploh ne morem predstavljati, da bi dala margarino (in sem vedno znova presenečena, ko jo vidim v finih, zlasti srbskih receptih). Brizganega peciva ne delam pogosto, a sem pred kratkim brala, da se manj razleze, če ga delaš z margarino. Bom poskusila. Tudi pri svojih Miklavževih piškotih dam kdaj v kakšne začinjene margarino (zlasti če mi zmanjka masla in se mi ne ljubi v trgovino, margarino pa imam doma!). Sem pa včasih dajala margarino v kvašeno testo za potice (v nadev vedno maslo!), pa v kakšne kakavove rezine ipd. (doma smo rekli takim pecivom "petkov melšpajz", tisto bolj navadno pecivo, ki smo ga jedli ob petkih po fižolovi juhi). Sedaj pa še v to navadno dam maslo - Sparovo, ki ga delajo Pomurske mlekarne, je nekaj več kot evro, kar se mi tudi pri večjih količinah ne zdi prehud strošek. Zelo sem tudi vesela, da je maslo malo pridobilo na neškodljivosti v primerjavi z margarino in njenimi trans-maščobami. teta torta

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

26. okt 2007 11:43

Velikokrat sparova margarina, včasih pol pol, npr. za baklave, redko uporabim le maslo. Za vaflje obvezno maslo, z margarino pride masa preveč tekoča, pa še okusu maslo bolj paše. juma

neznan uporabnik

26. okt 2007 12:17

Do lani sem vedno delala vsa piškotna testa z maslom. Nato pa sem nekje prebrala, da so piškoti delani z margarino bolj krhki in da se lepše delajo. To sem lani ob božični peki (16 vrst piškotov) tudi sprobala - ponekod sem uporabila tudi pol pol in piškoti niso bili nič slabši kot druga leta. Res pa je, da so se piškoti delani z margarino tudi zelo lepo delali in nekako bolj narasli. Pri tistih vrstah piškotov, kjer pa je masleni okus nenadomestljiv pa masla nisem zamenjala z margarino. Tudi v nekaterih maslenih kremah maslo zamenjam raje z rastlinsko smetano - kreme so rahle in po moje manj kalorične ter tudi dobro obstojne, ker meni niti masleni niti margarinski okus v ustih ni dober. V testo za potico vedno dam margarino, v nadev pa maslo in kislo smetano. Model pa obvezno namastim z maslom, da skorjica lepo diši. Toliko o tem tedi

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. okt 2007 12:20

Načeloma uporabljam margarino, ker nama je - verjeli ali ne - okus bolj všeč. Probam vsake toliko z maslom, sploh če bo piškote jedla mami, ki pravi, da so z maslom neprimerno boljši (čeprav to še ne pomeni, da nujno loči, če ji daš dva enaka, sem probala). Včasih za hec, maslo, kadar je v hladilniku samo eno, pač tisto, včasih mešanica... Je pa praženje recimo čebule na maslu dejansko nekaj čisto drugega kot na margarini ali olju, tu pa priznam, da je okus (meni) boljši z maslom - čeprav vseeno največkrat pražim kar na olivnem olju... Veri

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

26. okt 2007 12:29

Sem delala slaščice tudi z oljčnim oljem (ker masla nekaj časa nismo smeli jesti, margarine pa ni bilo doma!?!), če sem bolj natančna, sem naredila štrudelj in je prav fino ratal... Nekako pa mi na kruh ne gre maslo. Se strinjam, da je bolj zdrav, kot marsikatera margarina (paziti je potrebno pri količini), predvsem pa bolj okusen. A zaradi moje lenobe/nesposobnosti (beri: ne ljubi se mi oziroma ne spomnim se, da bi ga prej vzela iz hladilnika) kruh in med vedno "zabelim" z margarino. NA živce mi gre, ker masla ne morem na tanko namazat, potem pa na enem koncu vgriznem v debelo plast masla, na drugem koncu kruha ga pa ni... Pozna kdo kakšno instant rešitev? veverica

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

26. okt 2007 13:07

V pecivih vedno uporabljam maslo. pri piškotih, če jih delam večjo količino mešam pol, pol.

jade

lili_stef  

član od: 18.1.2007

sporočila: 183

26. okt 2007 13:45

V uporabljam maslo, pri kremah dam večkrat pol/pol,margarino pa le včasih pri kakšnih piškotih. lili_stef

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti