Palačinke

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

17. nov 2010 16:53

Jaz ti verjamem Mamamia, ker sem se sam odločil, da ne bom znal delat žlikrofe in jih ne znam. Pa vem v nulo, kako se naredijo. Samo za zavit imam dve levi roki, da se mi vsi režijo.

Če boš še kdaj dobila napad palačinkarskega poguma, pa res ne kompliciraj s finimi recepti.  S preveč maščobe, kakšnim počivanjem mase ali celo kakšno čokolado v testu ima vsak hitro štalo.

 

Sergej

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. nov 2010 9:39

Saj nikoli nisem zapletala z receptom, tistega osnovnega sem vedno uporabljala - moka, mleko, jaca, sščepec soli ....

Bom ta vikend znova poskusila, sem si že ponev novo kupila ....

mamamia

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

18. nov 2010 10:23

Moji vnuki tako hvalijo moje palačinke, da mi je kar nerodno in to zato, ker jih pečem preprosto, kot v moji mladosti. Naj še povem kakšna je moja umetnija. V 1 l lonec dam 1/2 l mleka in 1 dcl vode, solim, dodam 1-2 žlici sladkorja, 1 vanili sladkor, 3 jajca ter vse skupaj "šprudlam z lesenim šprudlarjem", nato dodajam moko in ves čas "šprudlam" dokler ne dobim željeno tekoče mase, ki se lepo razlije po ponvi za palačinke. Imam manjšo zajemalko, cca 0,75 dcl. Ponev vedno močno segrejem, na sredino kanem par kapljic olja, ga razlijem po površini in nato vlijem, ponovno na sredino ponve, zajemalko testa. Ponev "sučem" dokler ni cela pokrita z maso in nato pustim, da se zapeče (1-2 minuti). Imam leseno kuhalnico (rahlo ukrivljeno) s katero preverjam zapečenost palačinke, pečeno obrnem in nato zopet 1-2 minuti pečem. Če se mi zdi, da se testo ne prelije tanko, dodam vode, če je pretekoče pa moke. Prvo palačinko obvezno pojem sama, da ugotovim kvaliteto . Najboljše so vroče, tako da sedijo vnuki okrog mize in vsako posebej pričakajo. Mažejo seveda le s kupljeno marelično marmelado. Iz te mase dobim cca 14 palačink.Pravijo, da ni dobro mešati z mikserjem, ker tako spravimo v maso zrak, ki povzroča mehurčke v palačinki (kar pa baje ni zaželjeno).

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

17. dec 2010 17:03

vikica je napisal/a:
Pravijo, da ni dobro mešati z mikserjem, ker tako spravimo v maso zrak, ki povzroča mehurčke v palačinki (kar pa baje ni zaželjeno).

 

Evo, točno to sem hotela vprašat - zakaj so moje palačinke oziroma masa zanje čisto popenile???

Običajno naredim dobre palačinke in vedno mešam z mikserjem



rrr

 

Aja, pa hvala se reče

Sporočilo je spremenil(a) ribaracarak dne 17.dec 2010 17:04

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

17. dec 2010 19:25

Hm

jaz pa vedno mešam testo za palačinke z mikserjem ,pa se mi mehurčki ne delajo.Palačinke pa so lepo gladke in nimajo luknjic,res pa mešam na najnižji stopnji mešalnika.

kriznana

Jannaa  

član od: 29.11.2009

sporočila: 508

17. dec 2010 19:47

Meni testo za palačinke z mikserjem nikoli ne uspe, vedno se mi čisto speni in jih je potem težko peči, tako da sedaj uporabljam metlico. Jezilo me je pa to, da vse gospodinje okrog mene delajo maso z mikserjem in pravijo, da jim vedno uspe. Ampak jaz ostajam pri metlici!

Jannaa

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

18. dec 2010 10:54

joj, meni se je včeraj isto zgodilo!! masa povsem puhasta, sploh se ni hotela lepo razliti po ponvi, katastrofa. palačinke pa čisto "načipkane" in preluknjane ... naslednjič definitivno mešam z roko, čeprav potem rado nastanejo grudice moke .. eh, nekaj bo treba pogruntati tunna http://titabota.blogspot.com/

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

18. dec 2010 11:24

Če mešate na roko in nočete grudic, potem dajte na začetku samo 1/3 tekočine, zamešajte gladko gosto maso in na koncu razredčite. Luknjičave so tudi, če imate prevročo ponev!

Nekaj mi tukaj ni jasno! Dodajate mineralno vodo, da je masa penasta in na drugi strani se pritožujete, ker je masa penasta?

Sergej

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

18. dec 2010 11:40

Sergej, jaz nisem dodajala nič radenske in to "popenjenje" se mi je doslej zgodilo dvakrat ali trikrat, s tem, da vedno mešam maso z mešalcem.

rrr

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

18. dec 2010 12:25

Tudi meni se včasih zgodi. Samo to ne dojemam kot problem in nisem nikoli niti razmišljal o vzroku. Včasih masi celo dodam limono in sodo, da se zapeni. Dejansko ne razumem, v čem je problem, če je masa 'popenjena'?

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti