Laneno seme

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

tema odprta - 23. okt 2007 18:49 | ogledi: 39.474 | odgovori: 36

Pozdravljeni!

že štiri leta imam zaradi težave ki so se začele z bakterijo na želodcu in kasneje tudi na črevesju. težavna je moja prebava. kar tri leta po začetku bakterije sem bila skoraj vedno zaprta in sem imela težave pa tudi zredila sem se zaradi slabe prebave. lani se je stanje izboljšalo, redno sem opravljala zadevo vsak dan, brez bolečin in težav. in shujšala. sedaj pa imam spet težave, nimam redne prebave in redim se. jedla sem v tem obdobju enake stvari, včasih manj včasih več, odvisno od situacije. problem je v tem, da se mi prebava hitro spremeni iz zaprtja v drisko in vse skupaj zna biti kar fajn boleče.

zato sem se zdaj malo pozanimala pri eni zdravnici. povedala sem ji da ne bi rada uživala tablet če ni nujno potrebno. in mi je svetovala laneno seme.

danes sem ga kupila.

sedaj pa me zanima:

- prebrala sem da ga je potrebno v tekočini namočiti in pustiti da se napije. ali morem enako narediti tudi z jogurtom?

- kako ga uporabljati še drugače kot pa v vodi in jogurtu? vem da nekatere pečete kruh z njim ampak mi kruha ne pečemo doma pa tudi drugih ne bi rada fojtrala s tem ker pač ne marajo mojih eksperimetov.

- ali ga kdo jemlje za ureditev prebave in ali mu je pomagalo?

- in kje kupujete laneno seme? je boljše zdrobljeno ali celo?

nektarina

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

23. okt 2007 19:01

Sama kupujem laneno seme v DM-ju in sicer zdrobljenega, uživam pa ga samo v jogurtu. Dve žlici, malo več ali malo manj zmešam v jogurt in takoj pojem. Meni se zdi da deluje... Lotti

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. okt 2007 19:07

sveže zmleto laneno seme se lahko dodaja praktično v vsako hrano -posuto na krožniku ali med kuhanjem v lonec. Nima izrazitega okusa in le redko kdo bo "opazil" kakšen dodaten priokus. Kot vsako seme je tudi laneno omejenega roka trajanja, še posebej zmleto. Kupuj torej celega in ga sproti melji v kavnem mlinčku. Lisa

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

23. okt 2007 19:15

Nektarina! Med kemoterapijo sem opravljala svoje zadeve samo na 16 dni. Potem sem si kupila laneno seme, ki ga imajo skoraj v vsaki trgovini pri "bio" izdelkih. Pakirano je v papirnate vrečke. Ker je bila sila, jaz pa tudi nisem posebej občutljiva, sem ga iz vrečke zajela z veliko žlico in poplaknila z vodo, v kateri sem čez noč namakala suhe fige, suhe slive in suhe marelice. To namočeno sadje sem čez dan pojedla in namočila novega za naslednji dan. To je bolj radikalna metoda. Za redno uživanje ti priporočam, da si sama pečeš čisto navaden kruh iz polnozrnate moke, v testo pa zamesiš kar nekaj žlic semena. Kruh je zelo dober. Seme lahko uživaš v jogurtu, kar je tudi dobro. Zdrobljenega semena v trgovinah nisem videla. Verjetno z drobljenjem - mletjem tudi kaj uničiš, kar sicer učinkuje na prebavo. V lekarni si kupi praške IMPORTAL. Malo so dragi, mogoče ti zdravnik napiše recept. Meni ga je. Preberi navodila, napitek je dober in pri manjših težavah tudi učinkovit. Pa še črevesje se ne poleni, kot se zgodi pri tabletah in svečkah. Želim ti veliko zdravja! LP! ovčka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

23. okt 2007 19:47

Jaz kupujem to seme v Mullerju ali DM, kar njihovo znamko. Jem ga v jogurtu ali ga nasujem na solato ali v kruhu,...pač takrat in tako kot se mi zazdi. Jelenckova

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

23. okt 2007 19:50

jaz sem ga kupila danes v mullerju, vem pa da sem ga videla tudi že v dm-u. najverjetneje ga bom uživala v jogurtu ( sem tako sprobala prej pa mi je všeč) in pa v kosmičih ali pa kar tako z vodo. upam da bo pomagalo. hvala za pomoč in dobre želje nektarina

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

23. okt 2007 20:04

jaz pa sem slišala, da naj bi se ga zmlelo ali zdrobilo, ker da naj bi imelo premočno lupino in ga naše črevesje ni sposobno prebaviti. kdo mogoče ve, to drži ali ne? ali pa je namakanje dovolj? tudi jaz sem ga ravno danes kupila :) ker me včasih muči zaprtje. pa me zanima še to, če kdo ve, je primeren tudi za otroke/malčke? (imam 15 mesečno punčko) nike

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

23. okt 2007 20:09

Slabo prebavo velikokrat povzročijo zdarvila za nevtralizacijo kisline npr. Rupurt, vendar tega dolgo nisem vedela.

Oče je jedel jogurt z lanenim semenom, zdaj pa mu mama melje neko mešanici suhih sliv, suhih fig in sene.

Obsataj tudi recept za odvajalno marmelado ( suhe slive in suhi datelji), v knjigi Hrana kot zdravilo.

Pred časom sem si iz Naše žene shranila navodila za masažo črevesja, ki ga lahko opravljamo sami. Od sten črevesja naj bi se izločli nanosi.

Mogoče bi bila to tudi  rešitev.

F r i n a

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

23. okt 2007 20:11

rupuruta in podobnega ne jem ker teh zdravil ne presenem. tudi slive v posušeni ali namočeni obliki mi nikakor ne odgovarjajo, po njih mi je slabo. glede masaže pa je tako da sem tudi jaz brala o tem vendar je problem v tem da imam zelo občutljiv želodec in vse razen božanja odpade. nektarina

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

23. okt 2007 20:42

Laneno seme z jogurtom ali, še bolje, s kefirjem bo kar prava izbira. Preverjeno deluje. Jaz si ga nasujem noter kakih 10 minut preden ga pojem - daljše namakanje ni potrebno.

Pa tudi v kruh iz polnovredne moke ga zamesim - oboje, polnozrnata moka in laneno seme zelo ugodno deluje na prebavo.

Po moje je boljši učinek na prebavo, če uživaš cela semena, saj v črevesju zelo povečajo volumen in tako pospešijo izločanje. Blanchy

Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 23. okt 2007 20:43:30

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

23. okt 2007 20:44

Frina iz katere Naše žene pa si si shranila ta članek, ker bi tudi meni prav prišel? Hvala za odgovor. LP! fakin712 Sporočilo je spremenil(a) fakin712 dne 23. okt 2007 20:45:25

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti