Kakšno rastlinje ob kovinsko ograjo

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

tema odprta - 23. okt 2007 12:23 | ogledi: 4.989 | odgovori: 22

http://www.ograje.com/images/stories/ograje/kovinsk

Na zelenici bomo imeli približno takšno ograjo, kot je na sliki. Ker nimam nobenih izkušenj z rožami, niti s kakšnimi drugimi vzpenjavkami ali podobnim, vas prosim za kakšno idejo. Kaj naj posadim ob takšno ograjo, da se ne bo videlo skoz, da ne bo prav veliko vzdrževanjai in da bo cvetelo čim daljši čas v letu. Hvala lepa za vse nasvete.

Lep pozdrav, Karmen

jessy6

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

23. okt 2007 13:49

O, Jessy, imaš pa točno tako ograjo, kot pri nas, imamo čisto na frišno postavljeno. Tam, kjer nočem, da se bo videlo na vrt, bova dala 5 cipres na 2 metra. Kjer pa mi je vseeno ali vidi čez ali ne, pa imam namen priložnostno kupovat in zasajat okrasne grmovnice, ker je ograje okoli 100 m.Bom pa sledila, kaj ti bodo svetovali in si kakšno idejo prisvojila. Veliko veselja pri sajenju želim! juma

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

23. okt 2007 13:53

Tudi jaz sem pomislila na ciprese...Pri nas so že fino velike! katka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. okt 2007 14:05

No, ravno velik del leta pa te, tako imenovane ciprese (v resnici so kleki ali pa paciprese, zelo redko tudi brini), ne bodo cvetele. Ko pa bodo, se pa ne bo videlo.

Je pa res, da smao vednozelene rastline skozi celo leto dobro zastirajo poglede.

Jessy6, mene bi pa najprej zanimalo, koliko prostora imaš v širino. različne grmovnice zahtevajo različno veliko prostora, ene prenesejo obrezovanje, druge so po njem grde, tretje ga ne prenesejo, četrte potem praktično ne cvetijo.

rimljanka

choco frito  

član od: 7.9.2007

sporočila: 46

23. okt 2007 15:01

kakšen slak(cveti) ali bršljan(ne cveti) choco frito

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

23. okt 2007 15:06

Zelenice je približno 10mx4m. Ciprese mi niso tako všeč, ker zrastejo v preveč mogočna drevesa. V mislih sem imela bolj kakšne plezalke ob ograji, ki bi se same ovijale in rasle brez moje pomoči. Je pa to ob cesti, zato si želim, da bi bil pogled nezaželenih oviran ob celotni ograji. Hvala in se še priporočam. Karmen jessy6

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. okt 2007 15:12

Od vednozelenih plezalk je pri nas aktualen bršljan, ki pa zelo počasi raste. Po moji presoji bi bil primeren ognjeni trn, ker se ga da dobro obrezovati oz. krotiti njegovo rast. resda v tem primeru slabše cvete in posledično plodi.

  

rimljanka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. okt 2007 15:21

Ognjenega trnja ne bi za ograjo nikoli več dala, mi smo ga vrgli ven. Je že res, da ima krasne plodove, če ga obrezuješ, jih ni. Slaba stran ognjenega trna je, da ima bodice in to hude. Sama imam občutek, da so strupene, ker kadarkoli sem se vbodla, mi je tisto mesto pordečelo in bolelo. Se mi zdi bolj primeren za samostojno rast na nakšnem manj frekventnem prostoru.

 

Kaj pa pokrivanje ograje s s srobotom, glicinijo ali jasminovo trobo?

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

23. okt 2007 15:23

jessy6, kako lepo imaš! meni je zelo všeč divja trta in če bi le imela možnost, bi jo sigurno dala na kakšen del ograje. Petra 1

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. okt 2007 15:46

Kakšne plezalke bi bile najbrž res najbolj primerne, že zato, ker zavzamejo malo prostora, pa še primerno ograjo, po kateri se bodo vzpenjale imaš. Večina jih je tudi bolj enostavna za vzdrževanje kot grmovnice. Če so ti všeč dišeče ograje, lahko zasadiš jasmin ali kovačnik, vrst je nešteto, verjetno boš rabila takšno, ki je zimzelena. Če si iz bolj hladnih krajev, kupi sadike v lokalni drevesnici, ker so nekatere sorte občutljive na mraz. Dela z jasminom ali kovačnikom ni praktično nobenega. Čudovita je tudi živa meja iz vzpenjavih vrtnic, samo te je pa treba privezovati ob ograjo, ker se drugače težki poganjki povesijo. Poleg dobrih imajo, kot vse vrtnice, tudi slabe lastnosti - nagnjene so k takim in drugačnim plesnim, ušem in pršicam. nola Sporočilo je spremenil(a) nola dne 23. okt 2007 15:48:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti