Olive

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

tema odprta - 21. okt 2007 13:32 | ogledi: 6.188 | odgovori: 5

Spomladi smo za darilo dobili v lončku oljko, tako malo drevce, za okras.

Na naše veliko začudenje pa je na njej dozorelo 7 oliv. Take temno sivo modre

barve so. Zanima pa me, kako jih lahko porabim? Do sedaj sem jedla le tiste

kupljene v slanici. Kaj pa naj s temi - surovimi? Najbrž jih lahko dam na pizzo?

Kaj pa tako, kar surove, npr. zraven narezka? Že vnaprej se zahvaljujem za

odgovor.

Lp, Pistacija.

PISTACIJA

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. okt 2007 13:39

Verjetno ne bojo dobre, ker niso razgrenjene.

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

21. okt 2007 22:32

Najbolje da kar ostanejo za okras sploh glede na število. Jaz pa sem jih ravno danes pobirala pri starših mojega fanta. Šle so na stiskanje za olje. kordelina

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

22. okt 2007 7:19

Moja teta prav take olive vedno vlaga v kozarce (ima drevešček na morju), pa zmeraj pridejo super. Res je, da niso razgrenjene, pa so zaradi tega še boljše. Ko so v kozarcu, spremenijo barvo v rjavo. Ampak mislim, da se vam 7 oliv ne plača vlagati. anajana

Aisha  

član od: 19.7.2006

sporočila: 77

22. okt 2007 10:23

Kadar imate veliko oljkic in jih ne želite razgrenit na kemični način, ampak na naraven je recept sledeč. Oljke operete in jih date v primerno veliko posodo, potem jih zalijete s hladno vodo, tako da so oljke pokrite in na vsak liter vode dodate eno veliko žlico morske soli. Na oljke položite kakšen star krožnik ali pa pladenj, da ne plavajo prosto okrog in posodo pokrijete s čisto, zračno krpo. Posodo z oljkami shranite v hladen in zračen prostor. Po mesecu dni slanico odcedite in oljke operete pod tekočo hladno vodo potem pa ponovite postopek z vodo in soljo. Po 12-tih mesecih, so oljke užitne in jih lahko date v kozarce, zalijete z vodo in dodate na pollitrski kozarec vloženih oljk pol žličke morske soli. Kozarce zaprete in shranite v shrambo. Oljke tako počakajo tudi več kot leto dni - preverjeno doma. Imam še oljke od predlanske trgatve. Aisha Sporočilo je spremenil(a) Aisha dne 22. okt 2007 10:53:26

pšeničnik  

član od: 11.9.2007

sporočila: 61

22. okt 2007 11:46

moj tast dela podobno: oljke opereš in jih daš v posodo s sladko vodo, katero menjaš na 3 dni. To traja 2 meseca. Potem jih daš v 15% slanico za 1 - 2 meseca. Tudi slanico menjaš, samo ne tako pogosto kot sladko vodo. Ena različica je, da oljke pustiš v slanici, lahko dodaš še rožmarin, cel poper, kakšen lovor. Druga je pa takole: oljke vzameš iz slanice, jih osušiš, vložiš v kozarce in zaliješ z dobrim oljčnim oljem. Čez približno 3 mesece so godne za pokušino. Pri vsej stvari je treba paziti, da ne vlagaš oljk napadenih od muhe, ker postanejo mehke in so potem, kot pravijo otroci -bljak. pšeničnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti