Maščoba

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. avg 2003 15:56

Ne želim delvati destruktivno, toda glede na vse pisanje, naj povem, da sem se tudi sam skušal držati nasvetov raznih strokovnih člankov, kaj je zdravo in kaj ni... Ampak oprostite mi, danes ne vem več, kaj je zdravo in kaj ni! Enkrat je paradižnik najbolj zdrav, drugič povzroča raka... Najprej naj bi olivno olje uporabljali za vse, sedaj naj ne bi bilo primerno za cvretje. Enako s sladkorjem. Že nekaj let kupujem dražji rjavi sladkor, ker naj bi bil bolj zdrav. No, zadnje raziskave menda kažejo, da je rjavi bolj škodljiv kot beli... Po pravici povedano, nekje piše tako, drugje drugače, tako da zdaj jem vse, pač po svoji oceni. Mediji pač en čas objavljajo članke, kako je xy stvar zdravo, nekaj časa pa kako ni. Tudi strokovnjaki si v marsičem niso edini, potem pa vedi, če moreš... Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

gaja  

član od: 30.9.2002

sporočila: 23

1. avg 2003 20:22

Pozdravljeni! Popolnoma se strinjam z Jernejevim odgovorom. Se pa verjetno vsi strinjamo, naj bi bilo maščob čim manj. Sem pa skeptična do "umetno" sintetiziranih maščob (kot MTC). Zelo težko je namreč z raziskavami na kratki rok ugotoviti njihov dejanski učinek na telo, še posebno v povezavi z drugimi snovmi, ki jih vnašamo v telo. Prav je, da smo obremenjeni s tem, kaj damo v lonec in usta, vendar mora imeti glede na kompleksnost našega bivanja tema prehranjevanja svoje meje, kajti tudi zrak , ki ga dihamo, lahko izbiramo le do določene meje in še mnogo je takih stvari... Želim vam sproščeno prehranjevanje po vam lastnih željah. Gaja

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. avg 2003 1:08

Staša, mislim, da imaš na Kulinariki svojevrsten rekord! Najdaljši odgovor na forumu! Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. avg 2003 1:44

Ne, ni mišljeno negativno, vidiš, da sem pomežiknil Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

2. avg 2003 8:16

Nekoč je živela dobra domača svinjska mast..... in potem so prišla ......takšna in drugačna .... Staša lepo pozdravljena ,pozdrav tudi tvojemu dragemu - POHVALA za vaju z moje strani .Ker se pri nas v Prekmurju še precej uporablja svinjska mast, me zanima, koliko plusov in koliko minusov ima za naše zdravje ? Lep sončni pozdrav vsem skupaj in vse dobro Marta

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

2. avg 2003 8:50

Hvala za tako obširen članek. Jernej mislim, da je nujno dati na članke, tako da ostane še za druge. V forumu se nekako izgubi. Mogoče pride prav tudi drugim. Smo pač različni. Spoštovana hvala lepa. Marinka Pečjak

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

3. avg 2003 21:32

Že dolgo kopiram forum v Wordovo datoteko, tako da lahko skoraj vse najdem. Spomnim se tiste humoreske, o kateri govori Staša. Res je dobra in vredna "objave" še enkrat. Lp Fani ------------------ Mire Štefanac: ZDRAVA PREHRANA Pravijo, da je med barvo avtomobila, ki ga nameravaš kupiti, ha, ha, in načinom smrti neka podobnost. Ne enega ne drugega si ne moreš izbrati. So seveda izjeme, le kje jih ni, moja družina sodi mednje. Ne glede barve avtomobila, pač pa glede načina smrti. Končali bomo, in to je dokončno odločeno, strašne smrti od lakote. Krivec naše tragedije so množična občila, od časopisov, revij, prek radia do televizije. Način naše kolektivne smrti je določila žena. V njeni naravi je, da se strašno rada izobražuje. Zlasti zdravstveno. Odkar doktor romani izhajajo bolj poredko, prebira in posluša vsa zdravstvena in prehrambena navodila po naših občilih. Žal se po njih tudi ravna. Že dolgo je tega, kar smo v naši kuhinji odpovedali gostoljubje svinjski masti in kamu latem tudi izdelkom iz drobovine - zaradi vsebovanega holesterola. Zbogom, paštetice, krvavičke, pečeničke, slastna ocvrta slanina ter podobne dobrote. Potem je žena prebrala, da testenine redijo. Ker nesreča nikoli ne pride sama, je neki lump v ženski reviji pisal, da so paradižniki vir rakastih obolenj. Zdaj so iz naše mize izginili špageti a la karbonara, makaroni s paradižnikovo omako in še in še podobnih dobrot. Ko je neka baraba na televiziji očrnila še olje, češ da< je to počasi delujoči strup, smo presedlali na margarino. Toda ali ni vrag, da je nekdo v mekem članku ostro nastopil tudi proti slednji, ker da po škodljivosti ne zaostaja za oljem. Zdaj pražimo čebulo v vreli vodi. Uživanje jajc nam je zagrenil neki strokovnjak v tedniku, celo sol je pri kuhi domala prepovedal. Žena je z jedilnika sladostrastno črtala jajca, v meho in v trdo kuhana, na oko in sploh. Solimo nič več, v silni želji po soli včasih ližem belo oblogo s cvetličnih lončkov. Pred mesecem je prek televizije neko vegetariansko babše prepričalo ženo, da so vse oblike mesa v prehrani greh proti telesu in da so edina res zdrava hrana korenje, repa, zelje, solata in neškropljena jabolka. Sočasno je neki tip po radiu znanstveno razlagal, da so povrtnine dvorezen nož, da je njihova uporaba znanstveno vprašljiva, še zlasti če so uspevale na prsti, gnojeni z živalskim gnojem ali z umetnimi gnojili. Zdaj so nam ostali še med, mleko in kruh. Vendar so nam v tedniku kaj kmalu dali vedeti, da med povzroča sladkorno bolezen, mleko da bojda lahko kruto poškoduje vranico, kruh pa da deluje podobno kot testenine. V silni prehrambeni stiski se je žena s hčerjo zatekla h kamiličnemu čaju, k ovsenim kosmičem in na vodi kuhanem rižu, jaz pa k pivu in krompirju v oblicah. A se je že čez nekaj dni našel neki sadist, trdeč, da pivo povzroča protin, v krompirju pa da so odkrili nekatere strupene snovi, ki lahko usodno poškodujejo prostato. Za nekaj časa sem presedlal na vino in otrobe; ker pa vino uničuje jetra in ker ovseni kosmiči in otrobi po teoriji nekega zlikovca, objavljeni v dnevniku, zavirajo normalno delovanje hipofize, ne vemo več, kako in kaj. Žena ima zdaj 35 kilogramov, hči kakšen kilogram več, sumiva, da nama občasno pobegne na kakšno zastrupljanje s pico, jaz pa sem vedno bolj podoben pokojnemu faraonu Ramzesu, potem ko so njegove ostanke zdravili v Parizu. Verna soseda je bojazni pred našim pogubljenjem poklicala duhovnika, ta je z ministrantom prizvončkljal in nas je hotel dati v poslednje olje. Tega pa ne, je z zadnjimi silami zatulila žena, brala sem, da je poslednje olje navadno rastlinsko olje in zato smrt za organizem. Tako zdaj brez napotnice za prvi razred v onostranstvu čakamo zlakoteni, mumificirani, toda zdravi za odhod iz tega prehrambenega svinjaka.

lukecdo  

član od: 13.7.2003

sporočila: 10

4. avg 2003 14:28

Stasa tvoj prispevek na forumu je s stalisca osvescenosti dalec najbolj izcrpen in vir pomembnih informacij glede mascob in olj. Sam se namrec aktivno uporabljam s fitnesom in sem ze prej o tem veliko prebral in slisal (med drugim veliko neresnic, saj v fitnes centrih krozijo zelo razlicne - in tudi varljive informacije). Zato sem zgolj radoveden s cim se ukvarja tvoj fant (ce ni preosebno). Zanima pa me tudi, ce slucajno ves kaksna je kvaliteta olj (nerefiniranih, hladno stiskanih - prvo stiskanje) v obicajnih trgovinah, saj le-ta niso v hladilniku. Torej me zanima, ce ves pri kateri temperaturi se nenasicene mascobne kisline zacnejo pretvarjat v trans nenasicene mascobne kisline (se opravicujem moja tipkovnica je angleska - nima sumnikov) LP Luka Luka Dolenc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti