Gomoljne begonije

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 19. okt 2007 20:22 | ogledi: 8.883 | odgovori: 10

Zanima me kako prezimite gomoljne begonije. Jaz sem jih lani dolgo pustila zunaj na okenski polici na pokriti terasi. Tam nekje začetku decembra sem jih potrgala, čeprav so še cvetele in čebulice takoj posadila v korita s svežo zemljo, ter pustila zunaj. Tam konec februarja nekje sem začela zalivati. Vendar so mi potem čez leto slabo delale, listje se jim je nekaj cvedralo, na robovih skoraj tako kot bi bila rja, slabo so cvetele. Sem razmišljala da bi jih letos z nečem razkužila, prej ko bi jih spet posadila. Kako naj nahranim čebulice, da bodo potem poleti lepo cvetele, mogoče bi bilo najboljem da se kar poslovim od njih in vržem stran, tako kot to delajo vrtnarji.

Kakšne izkušnje imate ?

Hobotka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. okt 2007 20:40

Hobotka, kmalu zdaj (sicer jih bo itak slana uničila) odreži kake 2 cm nad gomoljem poganjke, poberi čebulice iz zemlje in  jih daj na kak pladenj (papirnat ali lesen, da se osušijo. Nato jim potrgaj posušene koreninice in kar bo pač odpadlo, spravi v papirnate vrečke in daj nekam na hladno (nad 0 st. C ) in suho, do pomladi. Spomladi, nekje marca pa spomni, ti razložim, kako jih boš nakalila. Tako smo delali vedno in so vedno lepo cvetele.

Nikar jih ne vrzi stran, no!

 

 

rimljanka

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

19. okt 2007 21:40

Točno tako božena

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

19. okt 2007 22:27

Tudi jaz imam dve gomoljni begoniji, ki sta letos zelo lepo cveteli - in še vedno cvetita. Sem se že odločila, da jih bom poskusila prezimit, zato so vsi nasveti dobrodošli. Kaj bi se zgodilo, če čebulice skušam prezimit na 10 stopinjah celzija? Namreč nimam sobe, ki bi imela le ničlo. Še naša klet ima okrog 10 stopinj. Od tete sem zvedela način, kako begonije spomladi zbuditi. Položimo jih na pladenj, v katerem je malo vlažen pesek. Ko začnejo poganjati koreninice, jih do polovice čebulice posadimo v zemljo. Ko zraste nekaj listkov, jih pa presadimo v stalen lonec s celo čebulico v zemlji. Rimljanka, se to kaj razlikuje od tvojega načina kalitve? Res me zanima, kakšen način uporabljaš. LP

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. okt 2007 22:54

Begonija ima gomolj, ne čebulico.

10 st. bo OK, nič se ne boj. Lahko nakališ tako, lahko pa bi jih kar direktno v zemljo posadila. samo, malo verjetno imaš toliko prostora, zunaj pa ne smejo biti, dokler ne mine nevarnost slane. Vlažen pasek, mivka, včasih so uporabljali žagovino. samo gomolja ne posadi pregloboko, ko bodo pognale korenine, bodo itak pognali tudi nadzemni poganjki. Ti morajo ostati nad zemljo.

rimljanka

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

19. okt 2007 22:56

Aja, gomolj :) Hvala!

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. okt 2007 10:56

A lahko prosim malo nasvinjam tole temo? No saj niti ni tako mimo. Ta vikend sem tudi jaz pospravila svoje balkonske rože in tako so mi kot stranski produkt ostali gomolji sladkega krompirja (batate), rastlina je imela rdeče rjave okrasne liste. Spomnila sem se, da mi je vrtnarica rekla, da zadeva spomladi odžene če jo shraniš, tako da ne rabiš kupovati novih rastlin, samo zdaj ne vem kako naj to reč shranim. Zaenkrat sem jih zakopala v zabojčke z vlažno mivko in spravila v klet. Za jest najbrž tudi ni, ker so okrasne rastline, ali pač? Ali bi jih morala pustit na suhem oz. ne v zemlji? Saj ne gre v bistvu za to da bi bila tako zelo šparovna (čeprav sem pol Gorenjke), ampak sem si zamislila, da bi jih dala drugo leto na škarpo, na balkon pa pač kaj drugega. Pa zelo lepo so uspevale letos. Hvala že v naprej. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

kozamurnik

sporočila: 2311

16. feb 2014 15:21

Prosimi za nasvet, kaj naj s čebulicami begonij, ki sem jih  dobila v dar, zapakirane, torej kupljene, prejšnji teden? Zgledajo  zelo suhe, o kakih poganjkih ni ne duha ne sluha.

Je bolje, da jih pustim na oknu , na svetlem in vlažnem ter toplem, ali je bolje, da jih dam kar direkt v lonec?

Kdaj bodo cvetele, če sploh? Verjetno ne pred koncem maja'

murnik

jgoren17  

član od: 8.1.2012

sporočila: 73

16. feb 2014 18:30

kozamurnik je napisal/a:

Prosimi za nasvet, kaj naj s čebulicami begonij, ki sem jih  dobila v dar, zapakirane, torej kupljene, prejšnji teden? Zgledajo  zelo suhe, o kakih poganjkih ni ne duha ne sluha.

Je bolje, da jih pustim na oknu , na svetlem in vlažnem ter toplem, ali je bolje, da jih dam kar direkt v lonec?

Kdaj bodo cvetele, če sploh? Verjetno ne pred koncem maja'



murnik

Najprej begonije nimajo čebulico ampak gomolj, jaz jih sredi februarja posadim direkt v zemljo in pričnem z zalivanjem, ko odženejo pa vodi dodam listnato gnojilo, maja ko jih dam na okensko polico se že kažejo prvi popki cvetov, je pa tudi dobro, da jih razkužiš, lahko s antrakolom, namoči čebulico za 10 minut v pripravek in posadi.

klari

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

17. feb 2014 6:14

Čebulne begonije imam že nekaj let.Sploh jih ne jemljem iz korit.V jeseni jih porežem cca 20 cm in z koriti dam v klet.Ti štrclji odpadejo sami.Čez zimo jih ne zalivam, do marca.Ko jih začnem zalivati, dodam malo svežega blata in gnojila, ter pustim v taistih koritih.Tako gredo spet nazaj na balkon.Prve begonije imam že pet let!

kvačkarica

kozamurnik

sporočila: 2311

19. feb 2014 6:59

Najprej begonije nimajo čebulico ampak gomolj, jaz jih sredi februarja posadim direkt v zemljo in pričnem z zalivanjem, ko odženejo pa vodi dodam listnato gnojilo, maja ko jih dam na okensko polico se že kažejo prvi popki cvetov, je pa tudi dobro, da jih razkužiš, lahko s antrakolom, namoči čebulico za 10 minut v pripravek in posadi.

 

Vidim, da je tudi tebe zaneslo tole z gomolji in čebulicami, jorgen 17. Sicer pa obema hvala za odgovor.

Še nekaj bi vprašala. Ali sadite v zabojćke samo begonije ali jih kombinirate?  Rada bi posadila med dve kako

"zelenjad",  pa nem če bi se obneslo. Dala jih bom na severno stran, sonce bodo imele le zjutraj, so pa oranžne, polnjene.

 

 

murnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti