Prezimovanje limon

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 19. okt 2007 9:23 | ogledi: 14.162 | odgovori: 16

Letos so mi podarili 4 velike limone in 1 mandarino- velikost od 1- 2 m.Ker so to ze starejsi grmi iin zato malo manj obcutljivi, bi jih poskusila prezimiti kar zunaj.Imamo pokrito teraso in na nasem koncu ni tako zelo mraz- redkokdaj je temperatura pod O stopinj.Bo nekaksna" mrzla greda",pokrita z debelejsim nylonom dovolj? Kaksne so vase izkusnje? - v strokovni literaturi in po raznih drevesnicah sem dobila zelo razlicne podatke.Hvalai in lp

lucka52

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

19. okt 2007 9:30

Jaz bi jo ovila tako, kot si predlagala. Mogoče celo s armaflexom, ker še bolj zadrži temperaturo. Moj svak sicer naa morju vedno palmo ovije s tem. Je ena posebna, ki tudi pri morski klimi malo pozebe. Me pa skrbi za mojo limono in mandarino, ker v Lj. nimam take možnosti, da bi jih imela čez zimo zunaj. V notranjih prostorih je pa preveč toplo za zimovanje limon. swarovski

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

19. okt 2007 12:51

Tudi jaz imam že nekaj let limono. Prejšnja leta smo jo spravljali v garažo in je čez zimo vse liste in plodove počasi odvrgla. Potem pa si je čez poletje malo opomogla. Lani smo jo prvič imeli v zimskem vrtu. Skrbelo nas je, da bo premrzlo, vndar lani niso bile tako nizke temperature, nekajkrat je prišlo v zimskem vrtu do -1. Limona je lepo prezimila, obdržala vse liste in plodove. Ko pa smo jo spomladi dali na prosto, je zelo veliko listov odpadlo in skoraj vsi plodovi. Ostale so samo tri , ki še sedaj niso dozorele. Očitno ji v Ljubljani ne odgovarja podnebje . Pa tako dobre so domače limone. V nekaj letih smo pridelali dve limoni. zvezdica55

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

19. okt 2007 14:51

Moj mož ima take iskušnje: Citrusi so ful odvisni od sorte, eni bolj občutljivi drugi manj, ponavadi pa jih ne smemo pustiti presuhe, a tudi ne preveč zalivati. preden zacvetijo jih pognojiti z gnojilom za citruse-specifično gnojilo. za prezimovanje je najbolj priporočljivo, da jih pokrijemo z zračno kletko spleteno iz kanel (Močvirsko ločje). če jih premaknemo v zimski vrt, garažo, pokrito teraso morajo imeti podobne pogoje kot jih imajo poleti, zračnost prostora je obvezna, np. če je poleti na močnem soncu, potem naj ga ima tudi med prezimovanjem, če je v manj sončni legi pa manj (listi odpadejo zvezdica55 verjetno prav zaradi šokov, ki so različni med prezimovanjem in lego poleti). moj mož pravi, če jih imate zunaj jih pokrijte samo tiste dneve, ko veste, da bo zmrzovalo in ponoči, če ne jih pustite odkrite. glade gnojila še, lahko gnojite tudi preden se naredijo plodovi. Naše izkušnje: možu je mandarin po petih letih zmrznil in si čez leta opomogel, ma ga že 20 let in vsako leto lepo obrodi. Pravi, pa da je odvisno od sorte, sosedov, ki je bolj občutljiv vsako leto izgubi perje. mi mamo, 2 mandarini, 2 limoni, 1 rumeno grenivko in 1 pomarančo. mandarin je sajen v vrtu na zaveterni legi in vedno zunaj, pomaranče, grenivko in limono, pa damo kdaj prezimit v verando-sonce in zračnost. ne pozabiti, da je citruse treba tudi špricat. vse dobro, krokodilček krokodilček

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

19. okt 2007 15:02

krokodilček je napisal/a:
Moj mož ima take iskušnje: Citrusi so ful odvisni od sorte, eni bolj občutljivi drugi manj, ponavadi pa jih ne smemo pustiti presuhe, a tudi ne preveč zalivati. preden zacvetijo jih pognojiti z gnojilom za citruse-specifično gnojilo. za prezimovanje je najbolj priporočljivo, da jih pokrijemo z zračno kletko spleteno iz kanel (Močvirsko ločje). če jih premaknemo v zimski vrt, garažo, pokrito teraso morajo imeti podobne pogoje kot jih imajo poleti, zračnost prostora je obvezna, np. če je poleti na močnem soncu, potem naj ga ima tudi med prezimovanjem, če je v manj sončni legi pa manj (listi odpadejo zvezdica55 verjetno prav zaradi šokov, ki so različni med prezimovanjem in lego poleti). moj mož pravi, če jih imate zunaj jih pokrijte samo tiste dneve, ko veste, da bo zmrzovalo in ponoči, če ne jih pustite odkrite. glade gnojila še, lahko gnojite tudi preden se naredijo plodovi. Naše izkušnje: možu je mandarin po petih letih zmrznil in si čez leta opomogel, ma ga že 20 let in vsako leto lepo obrodi. Pravi, pa da je odvisno od sorte, sosedov, ki je bolj občutljiv vsako leto izgubi perje. mi mamo, 2 mandarini, 2 limoni, 1 rumeno grenivko in 1 pomarančo. mandarin je sajen v vrtu na zaveterni legi in vedno zunaj, pomaranče, grenivko in limono, pa damo kdaj prezimit v verando-sonce in zračnost. ne pozabiti, da je citruse treba tudi špricat. vse dobro, krokodilček krokodilček
krokodilček

mara12  

član od: 7.12.2005

sporočila: 88

19. okt 2007 17:31

LImone grenivke , ter mandarine shranimo pod balkon, naredimo leseni okvirm, na katerega smo zabili najlon. Tako shranjujemo že 20 let. V kolikor je zelo ,zelo, mrzlo, zvečer prežgemo majhno električno pečico, da malo ogrejemo prostor.Mandarine , že pridno jemo, limone niso še dovolj rumeni , grenivke žal naredijo samo dva velika sadeža, od katerega ni mič soka. LP Mara mara12

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

10. mar 2009 8:57

No ko je bilo enkrat nekje govora o potaknjencih limone(ne najdem teme) sem obljubila da bom porocala,zato sem danes tudi prilepila slikco moje limone,vzgojene iz potaknjenca. Imela je 4 limone, 1 je odpadla sama,eno smo ze pojedli,ti dve pa sta tako prezimili v mrzli svetli kleti. Tudi zato,ker jih veliko ne ve, da z malo srece in veselja preprosto doma ,sami in brez cepljenja vzgojimo disece bio limone.Lep dan vsem! lp Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 10. mar 2009 09:02:28

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

10. mar 2009 9:02

Lučka, čudovita je! Daj natančno opiši kako razmnožuješ s potaknjenci, jaz poskušam vsako leto znova, pa mi nikoli ne uspe. (menda nimam zelenih rok).

nola

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. mar 2009 9:39

Mi imamo čez zimo prav gužvo v garaži, noter gre skoraj vse razen avta. Imamo vsaj 6 velikih limon, mandarine, kumkvat...

Loni Makaroni

POT  

član od: 18.8.2006

sporočila: 18

10. mar 2009 12:22

Tudi jaz imam doma limono in mandarino. Prvo leto je bilo na limoni 12 sadežev na mandarini pa 25, lansko leto je imela limona 6 sadežev- zelo dorbnih, mandarina pa sploh ni rodila. Prejšnje leto sem imela rastlini v verandi, letos pa smo postavili garažo in sem jih dala vanjo. Trenutno pa je limona nekaj bolna, ima rjave pege po vseh listih. Kaj z njo storiti. Katero škropivo se dobi v trgovini, za katerega ni potrebno imeti tečaja oz potrdila. POT

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

10. mar 2009 13:29

Jaz imam na zasteklenem balkonu 1 meter visoko limono. Vzgojila sem jo iz pečke in ni bila cepljena. Lučka52, ali misliš, da bo tudi na takem drevescu kaj zraslo? Sicer pa imam v lončku za rože še nekaj malih liminic od lani in so na oknu v hladnem hodniku na oknu lepo prezimile. Ali katera ve, kako velika mora biti rastlina za cepit? angela33

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti