Scones

niny  

član od: 4.6.2002

sporočila: 19

tema odprta - 12. jul 2002 14:23 | ogledi: 6.498 | odgovori: 7

Kot študentka sem dva tedna potovala po Škotskem. Ker sva imeli res zelo nizek proračun, sva spali v nodvisnih hostlih in kakor so bili "bazični", je osebje za zajtrk večkrat naredilo sveže SCONES. Še danes mi je žal, da nisem vprašala za recept. To so ene sorte piškoti, ne morejo biti prav težki za pripravit. Ali jih kdo pozna?

niny

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. jul 2002 20:58

Tezko uganem kaj imas v mislih pod Scones, ker jih obstaja mnogo vrst. To je priblizno tako, kot ce bi rekla da si v Ameriki jedla za zajtrk donuts ali muffine. Ce bi jih malo bolj opisala bi morda lazje zadela. Za zacetek pa bo morda v pomoc tale recept: SCONES: 3 skodelice moke 1/3 skodelice sladkorja 2 1/2 zlicke pecilnega praska 1/2 zlicke soli 1/2 zlicke sode 120 g masla narezanega na koscke 1 skodelica buttermilk (ne vem slovenskega imena – kislo mleko ali morda jogurt? Kot nadomestilo obicajno priporocajo mleko zmesano z 1 zlicko limoninega soka ali kisa, to naj odstoji nekaj minut) dodatno maslo za premaz in sladkor za posip, po zelji muskatni orescek Zmesaj moko, pecilni prasek, sodo in sladkor, nadrobi maslo (to lahko naredis tako da maslo rezes v moki z dvema nozema, ali pa ga nadrobi z prsti). Dodaj tekocino , premesaj. Oblikuj kroglo (vendar ne gneti prevec, ker so sicer trdi) razvaljaj ali potapkaj v dober centimeter (za palec) debel krog, ga prenesi na pomascen pekac, lahko pa ga razvaljas ze na pekacu, premazi z maslom, posuj s sladkorjem (in muskatnim oresckom) ter z ostrim nozem narezi na 6-8 kosov (kot torto). Kosev ne locuj. Peci pri 220°C 15-20 min ali dokler niso zlato rjavo peceni. Prenesi jih na resetko in se tople loci. V testo lahko dodas razlicne arome (1 zlicko), manjso kolicino suhega ali kandiranega sadja, oresckov, tudi nariban sir ni slab (vendar ga ne dam skupaj s sadjem) Je to to kar si iskala? LP, R. Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 12. jul 2002 21:02:15

niny  

član od: 4.6.2002

sporočila: 19

25. jul 2002 15:05

ja, najlepša hvala rebecca! niny

mojcag  

član od: 8.1.2002

sporočila: 1

26. jul 2002 15:13

Buttermilk je sirotka lp mojca

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

28. jul 2002 10:49

Pomagajte mi s temi skodelicami - kako velike naj bodo? Ali je primerjava jogurtov loncek, da bom imela pravo kolicino?? In iz teh vseh sestavin dobim samo 6-8 kosov? Predvidevam, da arome dajes ze v maso preden oblikujes krog? In za konec se kaj dajes namesto buttermilk sama??? Upam, da nisem prevec zatezila. Ze vnaprej hvala. Carmen

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. sep 2002 18:08

Carmen oprosti, pozabila sem tole. Skodelica je 250 mL, iz vseh sestavin dobis res samo 8 kosov, lahko pa jih naredis manjse. Ponekod jih namesto na trikotnike narezejo na kvadrate ali pa celo izrezejo kroge. Vse dodatke dodas v testo prej, tekoce v tekoce in trdne v moko. Jaz sem uporabila kar "buttermilk" oz mleko z limoninim sokom.

neznan uporabnik

20. sep 2002 19:46

Buttermillk je lahko zamenjan s kislim mlekom razredcenm z malo mleka, mora biti bolj tekoce. Marjan Trutschl

neznan uporabnik

25. sep 2002 21:16

Lepa slovenska beseda za BUTTERMILK je PINJENEC-stranski proizvod pri proizvodnji masla. Bojim se,da ga nima v svojem prodajnem programu nobena naših mlekarn.Rebecca ponuja primerno rešitev! Adam Žvanut

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti