Darilna pogodba za nepremičnino

jadra  

član od: 30.1.2007

sporočila: 32

2. sep 2009 11:10

mene pa zanima koliko računa odvetnik ali notar če pripravi takšno pogodbo naprimer darilno jadra

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. sep 2009 11:32

Vrednost storitve je odvisna od vrednosti nepremičnine, kar je na pogodbi napisano.

V nobenem primeru ne delajte pogodb za nepremičnine sami.

SAj si tudi zob ne ruvate sami, čeprav bi glede na fizično moč to lahko storili. Ker se bojite posledic.

Pogodba v zvezi z nepremičnino ima tudi posledice in lahko hude neprijetnosti, zato pa je potrebno angažirati notarja oz. odvetnika.

Poglej na nitarsko zbornico, izzberi notarja, dvigni svež ZK izpisek in vprašaj za ceno.

F r i n a

LeINA  

član od: 12.12.2005

sporočila: 275

3. sep 2009 8:58

Jaz sem se zanimala za ceno, ce je podarjena polovica hise vrednosti 13 000eur. Mailala sem na vec emailev notarjev,katere sem nasla na njivovi strani. odgovor je bil: Sestava darilne pogodbe od vrednosti 13.000, 00 EUR , vpogled stanja v zemljiški knjigi in z.k izpisek, overitev podpisa – v tem primeru darilodajalke, sestava zemljiškoknjižnega predloga za vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo ter sodna taksa za vpis znaša 233,89 EUR . Pri darilnih pogodbah se načeloma cenitve ne potrebujejo, mora pa biti vrednost darila sorazmerna tržni vrednosti nepremičnin na trenutnem trgu (v primeru prodaje nepremičnine) - svetujem vam, da se glede davčnih obveznosti pozanimate pri pristojni davčni upravi. LeINA

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

16. nov 2011 21:25

Moja tašča prejema državno pokojnino in sedaj z uveljavitvijo novega Zakona o socialno varstvenih prejemkih s 1.1.2012 me zanima sledeče, do kdaj moram urediti prepis - če mi tašča z darilno pogodbo da - pokloni zemjišče, katerega lastnik je, da po njeni smrti ne bomo vračali morebitnih prejetih socialnih transferjev državi, oziroma občini?

Zelo težko bi jo prepričala, da se odpove denarju, ki bi ji morda pripadal iz naslova dosedanjega prejemanja državne pokojnine.  Tašča nima drugih dohodkov kot nekaj malega katasterskega dohodka, sedaj državno pokojnino in tastovo minimalno pokojnino cca 450 EUR. Denar porabita zase (obleka, priboljški). Pisano imamo skupno gospodinjstvo.

Imamo sklenjeno pogodbo o dosmrtnem preživljanju, del nepremičnin, katerih je bila lastnica tašča se je že pred leti preneslo na sina in snaho (name) s Pogodbo o dosmrtnem preživljanju, ki jo midva pridno izpolnjujeva in skrbiva zanju iz dneva v dan bolj (hrana, oskrba, kurjava,...je najin strošek). Del zemljišča pa je ostal v lasti tašče in bi se po njeni smrti prepisal na sina in snaho ravno tako na podlagi člen iz sklenjene Pogodbe o dosmrtnem preživljanju pri notarju.



lipa1

Sporočilo je spremenil(a) lipa1 dne 16.nov 2011 21:28

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

17. nov 2011 22:38

Prepis uredite čimprej, pa v darilno pogodno nič ne pišite o dosmrtnem preživljanju, ker potem ne vem, ali ne bo vračanje varstvenga dodatka vajino breme. Če  pa naredite kupoprodajno pogodbo, sicer je mislim da 2% davka na napremičnine, ampak od kmetijskega zemljišča je vrednost majhna, torej od nizke osnove je ta davek majhen.  Mogoče pa bo še katera povedala svoje mnenje.



zoja2

Sporočilo je spremenil(a) zoja2 dne 17.nov 2011 22:40

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

18. nov 2011 14:27

Pri nas je darilno pogodbo sestavil notar, kar je ceneje kot odvetnik.Pripravili smo vso dokumentacijo, on je preveril lastništvo, dogovorili smo se za uro in stvar speljali.

dididala

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. okt 2014 5:17

pozdravljeni,

zanima a me, če lahko še vedno darilno pogodbo sestavim sama ( gre za to, da bi mi solastnik podaril majhen del zemljišča ,ki ga nikoli ni rabil tudi njegove pravne naslednike ne zanima.

Izpodbijanja torej  ne bo in gre res zgolj za formalno ureditev.

Dejanska vrednost njegovega dela   zagotovo  ne presega več ko tkot 3000, največ 4000 evrov.

Sicer sem našla nekaj predlogov na netu, tudi eno staro darilno pogodbo še imam,  pa ne vem, če se je kaj spremenilo od leta 1980.

Morda kdo ve za stroške prepisa, takse, overitve, vsaj približne.Tudi okvirni stroški  za sestavo pogodbe, v primeru da je ne napisala sama.

 

Hvala.



lp Lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 05.okt 2014 05:24

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. okt 2014 10:29

Po moje je n ajbolje, da stopiš na vašo upravno enoto iz poizveš iz prve roke.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. okt 2014 15:12

Ja, seveda rimljanka, ampak mene je bolj zanimalo, če še sploh kdo to ureja sam, oziroma  ali se sploh"sme"...; leta nazaj smo vse sami zrihtali,tudi sama, če le si bil malo doma v pisarniških poslih ni bilo nobenih problemov. In  je še vedno vse veljavno, dandanes pa brez notarja ( odvetnika) nismo zmožni skorajda ničesar več.

Pa nimam nič proti njim, le da te povsod svarijo, ja, pa je bolje da sestavi uradna oseba, ker...  ampak je že bilo narobe tudi,ko so zadeve urejali tisti, ki bi se na to morali spoznati,  pa je čisto naveden brihtnež   brez vsake pravne  izobrazbe razveljavil kupoprodajno pogodbo, vredno še pa še. Poznam osebno.

Moj primer je  čisto enostaven, zato sprašujem.  Ker morda  kdo od naše kuharske druščine dela na tem področju, pa mi prišpara pot in en sončen  dan , ki bi sicer šel v nič. Ali skoraj.

lp Lučka

čarodejka  

član od: 6.4.2013

sporočila: 35

5. okt 2014 15:45

Lahko jo sestaviš sama, jaz sem do sedaj še vse, in tudi večina darovalcev jo sestavi sama. Dobijo se tudi že natisnjeni obrazci v knjigarnah, ki za osnovne stvari zadostujejo. Mislim, v smislu, da je vse čisto (da se ne postavlja kakšnih pogojev ipd). Najprej boš potrebovala potrdilo o namembnosti zemljišča (ali po starem lokacijska informacija), ki jo izda občina, kjer leži nepremičnina. Če je kmetijsko zemljišče, bo morala dati odobritev še upravna enota. Če bo pisalo, da je predkupna pravica občine, mora še ona dati odobritev, da ne uveljavlja predkupne pravice. Tukaj bo tudi davek in sicer se računa 80 % GURS-ove vrednosti. Tudi če bosta napisala več, se bo davek obračunal od te osnove. Če nisi v sorodu je stopnja 12 % (do 10.000 €). Če te še kaj zanima, mi piši na ZS.

 

Lepo nedeljo

čarodejka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti