Kvaseni marelicni cmoki

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

tema odprta - 9. jul 2002 23:33 | ogledi: 9.234 | odgovori: 13

Ima morda kdo recept zanje? Pred leti sem jih ze delala - recept je bil iz Male sole kuhanja, zdaj pa ga ne najdem. Pa tako se mi lustajo. Ce pa kdo postira recept za drugacne se ga pa tudi ne branim.

LP, R.

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

10. jul 2002 8:07

Moja babica dela zame najboljše cmoke na svetu. Sicer niso kvašeni, ampak mogoče ti bo recept vseeno prišel prav. Najprej skuha 5 srednje velikih krompirjev (kar v lupini), jih olupi in pretlači. Pozor: krompir ne sme biti mlad, ker je potem testo preveč vodeno. Pretlačenim krompirjem doda malo olja, 1 celo jajce in toliko moke, de je testo gladko, ne premokro. Marelicam (ali slivam) odstrani koščice in iz sadja in testa oblikuje cmoke. Le-te potem da v vrelo, osoljeno vodo in kuha dokler ne splavajo na površino (približno 10 minut). Medtem na maslu prepraži drobtine in jih prelije čez kuhane cmoke. Če je sadje prekislo, doda, preden oblikuje cmoke, še kakšno žličko sladkorja. Irena

SaraKay  

član od: 14.3.2002

sporočila: 19

10. jul 2002 12:42

Tudi moja babica je delala zame najboljše cmoke na svetu - po enakem receptu. Morda le še to: krompir je pretlačila še vroč, dodala maščobo, potem pa pustila, da se je krompir ohladil. Testo je treba gnesti le toliko, da se moka skrije; v nasprotnem primeru postane "pocasto". Uporabiš lahko tudi drugo sadje - jagode, borovnice, jabolka... Pri nas cmoke zabelimo z drobtinami, nato pa posujemo s sladkorjem, kateremu dodamo cimet. SaraKay

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. jul 2002 16:17

Hvala obema. Saj sladkor je pa babica dala k sadju, kajne? Ker v principu ga lahko dodas tudi k testu. Meni so vsec tudi cmoki kjer je testo paljeno. Zdaj pa se je moz spomnil na kvasene, ki so malo drugacni. Saj nacelno vem recept, rabila bi le malo bolj natancne kolicine. Naredis kvaseno testo - verjetno malce bolj sladko - se ne spomnim - nadevas z marelicami (mislim da iz kompota, lahko pa jih rahlo pokuhas), ne spomnim se ce jih kaj dosti vzhajas, ko jih das kuhat narastejo da je ohohoho, potem jih pa serviras z omako iz marelic in vina. No ja, se zmeraj lahko eksperimentiram, potem pa verjetno kakih pet let ne bo hotel slisati zanje. (ker kadar takole eksperimentiram jemo variacije na temo kar lep cas). LP, R.

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

11. jul 2002 8:37

Ja, sladkor dodaš k sadju. Ampak meni je bolj všeč brez, ker imam rada malo bolj kisle cmoke. Irena

maca  

član od: 10.9.2001

sporočila: 26

11. jul 2002 10:28

Rebecca, svetujem ti, da kot osnovni recept vzameš recept za Germknoedel (kvašeni cmok) iz baze. Sem ga ze preizkusila in so zelo dobri, namesto marmalade pa bo marelica verjetno se boljsa. Poglej na http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=322 LP, Irena

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

11. jul 2002 11:18

Lahko pa narediš tudi testo s skuto. Za približno 15 cmokov zadošča pol kile skute, 2 jajci, 2 žlici olja, malo soli in toliko moke, da se vse lepo drži skupaj. Nadaljni postopek je enak kot pri ostalih cmokih. Pri nas gredo taki najbolj v promet - pa še eno prednost imajo - teso je narejeno en, dva, tri, medtem kot oblikuješ cmoke, naj zavre voda za kuhanje, cmoki naj počasi vrejo dobre četrt ure in kosilo je tu.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

11. jul 2002 16:05

Maca hvala, priblizno tak je bil moj rezervni plan. Malo me se muci omaka. Ne spomnim se ali je bila taka kot kompot ali bolj kot sodo. Ina - tole s skuto pa zveni super. Takih se nisem delala, tako da jih moram tudi probat. Krompirjevo testo mi pogosto ne uspe najbolje , zato tudi delam alternative. Ampak triki Morske deklice in SareKey oz. njunih babic, bodo morda naredili cudeze. LP, R

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

12. jul 2002 9:29

Kaj pa zdrobovo testo za cmoke. Pri nas jih jemo, ker ima mami občutljiv želodec, zdrobovo testo pa je veliko lažje prebavljivo. lp, Irena

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. jul 2002 16:12

Kako ga pa pripravis? LP, R.

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

18. jul 2002 19:04

Sorry Rebecca, čisto sem pozabila, da dolgujem še en recept. Oni dan se mi je mudilo in nisem takoj napisala, pa... Torej zdrobovo testo za cmoke narediš tako, da skuhaš zdrobov "žganc" na malo osoljenem mleku. Težko navajam količine, ker delam to "od oka", ampak za tri recimo da bi šlo okoli 15-20 dkg zdroba. Kuhan zdrob ohladiš, dodaš jajce in toliko moke, da se da umesit testo. To valjaš, razrežeš, nadevaš z marelicami, slivami..., narediš cmoke in skuhaš v soljenem kropu. Aja, recept za kvašene marelične cmoke iz Male šole kuhanja (Pomurska založba) je pa naslednji: 750 g moke 40 g svežega kvasa 1/8 l polnomastnega mleka 100 g sladkorja ščep soli 50 g mehkega masla 3 jajca 1 konzerva marelic /cca 440g neto/ 3-4 l rahlo slane vode Moko presejemo v skledo, dodamo sol in sladkor. Mleko segrejemo do mlačnega in damo vanj zdrobljen kvas. Mleko in razmešan kvas zlijemo v moko. Dodamo maslo in jajca in vse pregnetemo. Testo mora biti voljno in se ne sme lepiti. Pustimo na toplem eno uro, da vzhaja. Vzhajano testo še enkrat dobro pregnetemo. na delovni površini ga oblikujemo v ozko štruco. Od štruce režemo 3 cm. debele rezine in damo na vsako rezino polovico marelice. Testo zapognemo in stisnemo, da se sprime. Oblikujemo v cmoke in pustimo vzhajati še 15 minut, da so bolj rahli. Cmoke kuhamo v vreli vodi okoli 15. minut. Postrežemo z drobtinicami, prepraženimi na maslu in mareličnim kompotom. Irena Sporočilo je spremenil(a) piškotek dne 18. jul 2002 19:14:14

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti