Divji kostanj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. okt 2007 19:55

iz ene buklce sem izbrskala tole: zaradi velike količine escina seme ni užitno, mnenja o strupenosti pa so deljena. Kljub temu so v obdobjih lakote (med 1. svet. vojno) POSKUSILI uporabiti divji kostanj v prehrambene namene - z dolgotrajnim kuhanjem so odstranili escin. prevelike doze escina povzročijo razkroj eritrocitov.

T. Petauer: Leksikon rastlinskih bogastev

LP

cervus

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. okt 2007 20:47

Na Korziki je sigurno pravi kostanj, sem potovala po njej, in res iz njega izdelujejo marsikaj. Značilno je tudi, da tam pujske pošljejo v gozd, kjer se po mili volji pasejo in jedo kostanj, zato ima tudi njihovo meso specifičen okus. katka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

13. okt 2007 23:18

Veri je napisal/a:
Vrsti med drugim sploh nista sorodni, samo plod je samo po izgledu podoben, zato podobno ime. Botanično nimata prav dosti skupnega. Pravi kostanj je avtohton, torej pri nas doma, divjega so pa prinesli ljudje, mogoče je zato divji:) Jest ga ne moreš, ker vsebuje neke neužitne ali celo strupene snovi, sem pa že pozabila točno ime. Lahko pa delaš iz njega milo, razne prevretke, pa celo v nekaterih zdravilih so njegove učinkovine: http://www.ezdravje.com/si/zeli/noge/?v=divji_kostanj http://sl.wikipedia.org/wiki/Navadni_divji_kostanj http://sl.wikipedia.org/wiki/Divji_kostanj NIsem vedela, da lahko to celo nosečnice uporabljajo proti otekanju nog - no, mogoče še kdaj prav pride;) Veri

 

Mene pa to milo zanima  VERI. Imaš recept?

Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 13. okt 2007 23:18:49

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. okt 2007 15:23

Enkrat sem ž brskala po netu, pa kot mala pupika sem nekaj eksperimentirala, ampak ne vem, če je tisti za objavo;) Ko se lotim ornk preštudirat zadevo in če rata, pa vsekakor dobiš recept! Veri

srecko52  

član od: 8.10.2007

sporočila: 8

14. okt 2007 15:59

mi pozamo divji kostan proti bolečinam v sklepih ali proti krčem v mišicah.jaz ga narežem cca 8-10 kostanjev ga dam v steklenico in nalijem nanj 1l domačega žganja.po treh tednih ga ocedim in imam za masažo bolečin. jaz sem ga preiskusil in meni pomaga. srecko52

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

14. okt 2007 17:20

Veri je napisal/a:
Enkrat sem ž brskala po netu, pa kot mala pupika sem nekaj eksperimentirala, ampak ne vem, če je tisti za objavo;) Ko se lotim ornk preštudirat zadevo in če rata, pa vsekakor dobiš recept! Veri

Bom zelo vesela, upam da ne bom zgrešila.LP

Aki

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1565

15. okt 2007 14:01

Ali kdo ve, kako na Korziki delajo kostanjevo moko iz pravega kostanja? Ročno ali strojno?

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

15. okt 2007 19:02

Če daš divji kostanj v žep, naj bi pomagal pri bolečinah v križu. Če je to preverjeno ????? Ne vem!!!! marelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti