Kosilo za posebne goste

janinamo  

član od: 18.8.2007

sporočila: 42

tema odprta - 9. okt 2007 12:15 | ogledi: 16.364 | odgovori: 64

Prosim, da mi pomagate; v nedeljo dobim na kosilo (obisk ) zlo "hoch" ljudi. Svetujte mi kaj naj pripravim ??!! Ali naj skuham dve vrsti juh ( goveja, gobova ), kaj priporočate za glavno jed, kaj za sladico..... ???!!!

Za vsak nasvetek najlepša hvala že vnaprej.

janina***

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. okt 2007 12:36

Poglej na zasebno pošto. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. okt 2007 12:51

Iskreno rečeno, ne vem, kaj za vraga bi moralo pomeniti zlo "hoch". Ljudje so povečini normalni, oziroma v rastru sprejemljivega. In mislim, da ne obstajajo ljudje, ki bi zase mislili, da so "kaj boljši od drugih", je pa žal zelo veliko ljudi, ki mislijo "da so slabši". Če je kdo slučajno višje na družbenoekonomski lestvici, je pač to statistični podatek in nič drugega. Neodvisno od družbenoekonomske in družbenosocialne lestvice - vsi moramo lulati in kakati (hopefully, vsak dan). Zato ne vidim razloga, da bi ti za to nedeljo počela nekaj, česar praviloma sploh ne počneš in bi energijo izgubljala s tem, da bi kopirala svet, navade in običaje in ne-vem-kaj-še-vse, kjer se ne počutiš kot riba v vodi. Bi se videla samo muka in nesproščenost in s tako energijo se ne gre za štedilnik. Tvoji nedeljski obiski se točno zavedajo, kam prihajajo in verjemi mi, ne pričakujejo sedem hodov hrane, ne pričakujejo doma na hitro naučene francoske kulinarike in tudi violine za glasbeno podlago ni treba. Bodi tisto, kar si in skuhaj tisto, kar najbolje znaš in je po tvojem prepričanju primerno za slavnostno kosilo. Ti si gostitelj, ti določaš pravila in ne obiski. In verjemi mi, obiski, če imajo kaj kozmopolitske izkušnje, se tega zavedajo, če pa dobiš v obisk kakšen nouveau riche brez manir....za take se je pa itak odveč truditi. Ljudje s kolikor-toliko kozmoplitsko izkušnjo čisto cenijo korektno domače kosilo. Tudi se ne vznemirjajo, če prt in zavese niso ravno "pasent". Tako kot vsi, cenijo prijaznost in sproščenost. Ker teh vrlin manjka vobče. Jaz sem pred nekaj leti morala gostiti eno francosko podjetje, ki je bilo bazirano v Biarritzu. Glavni lastnik je bil nek grof ali nekaj podobnega, imeli so nekaj vil po svetu, Paul Bocouse je bil družinski znanec in je kuhal na njihovih vele-dogodkih in a hočeš, da naštevam naprej? Mi smo jih lepo pozdravili in rekli, da jih bomo peljali na kosilo v eno etno-zadevo in smo šli ročno k Čadu (za tiste, ki niso iz LJ, pramati vseh srbskih roštiljev v LJ). Tam smo sedeli na vrtu, jedli iz plehnatih krožnikov, vmes se je še natakar razburjal, ker smo malo zamudili in nas je pustil čakati (skratka, celoten Čadov program....), ampak ljudje so bili navdušeni. Naročili repete. Ker tega niso še nikjer doživeli. In potem so vedno, kadar so prileteli v Lj v svojem zasebnem letalu že na Brniku spraševali, če bomo to pot tudi šli jest "k Srbom" in so bili kot otroci veseli, ko smo jim pritrdili. Vendelina jr.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. okt 2007 12:58

Bravo, Vendelina. Sem se že kar "ustrašila" vseh pljučnih in drugih filejev, ki jih na takale vprašanja nekatere navadno nasujejo. Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. okt 2007 13:10

Jaz pa po svoje razumemo janinomo. In čeprav mislimo mi drugače, se nekateri ljudje imajo za nekaj več.

In ker ne vemo, kaj vse se skriva za janinim vprašanjem, bo, razen zgoraj navedenih čisto uporabnih in relanih misli, kak nasvet vendarle prav prišel. Tudi zaradi pridobivanja samozavesti, ker vsi pa ja nismo enaki.

 

In po moje nas je janinamo prosila za nasvet tudi zato, ker so napovedani ljudje, za katere je ocenila, da bi se še posebej potrudila. Zase vem, da se za različne ljudi različno "spravim zraven". Tujce tudi mi presnetimo s čim domačim, daleč od "oh in sploh", in so praviloma navdušeni, je pa kategorija ljudi, ki tega ne bi vzela tako dobrohotno, kr so preblizu, da bi jim to bilo nekaj posebnega.

 

Mamamia

mamamia

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

9. okt 2007 13:30

Tudi jaz mislim, da se nekateri imajo še za kako "hoch", saj to iz njihovega obnašanja opazimo mi navadni smrtniki! Sicer pa sem tudi jaz imela vedno probleme s tem-pa silvestrska večerja, pa kak pomemben rojstni dan, ... Potem sem pač malo bolj pompozno okrasila mizo, se posvetila dekoraciji, hrane nisem delala neke ekstra super fino oh in ah, dobro nebom rekla da sem dala na mizo pohanega piščanca, ampak so bili vseeno impresionirani! Pravim pač, da je lahko kaka bolj "navadna" sladica ali pa z nič kaj ekstra sestavinami, ampak če jo boš fajn nakranclala bo super. ZAČETNICA

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

9. okt 2007 14:13

Sama se po navadi ne sekiram, če se mi zgodi kaj takega . Bolj se potrudim pri dekoraciji in ostalih aktivnostih, ki naredijo ves obisk na oko izjemno privlačen, edinstven in tak, da ga dolgo pomnijo.

mislim, da je tudi zgornji odgovor kolegice v tej smeri, tako da najprej zavij v kakšno trgovinico, kjer imajo take lepe zadeve, potem pa čist normalno skuhaj.

Pri nas radi rečemo, da ima vsak "za krof jedi", to pomeni, da več kot poješ tak ne gre, pa če si takšen ali drugačen.

Včasih je že špinača s pirejem in krasnim jajcem ter kosom govedine izjemna zadeva. Pa reči, če ni res!

titta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. okt 2007 14:25

Mogoče ti ljudje enostavno veliko pomenijo njej ali komu, ki je njej blizu in jih ne bi rada užalila, nekateri pač take stvari osebno jemljejo... juhaNe vem, če se ti je treba matrat z dvema juhama, tudi ena bo po moje dovolj, lahko pa jo posipaš s kakimi praženimi semeni ali kruhovimi kockami, to lahko zelo nobel izpade... Pa še malo svežih sesekljanih zelišč in si zmagala! Če jih toliko poznaš, da jim upaš ponudit tudi kaj nestandardnega, potem jim lahko narediš kakšno čisto originalno juho, jaz sem svoji mami naredila korenčkovo juho z ingverjem, ko je ugotovila, da ima težave z očmi, recimo... Čez sem posipala pražena sezamova semena. In se bolj potrudiš pri sladici, recimo, ta navadno ostane v spominu, ker je zadnja in tudi najbolj luštno (vsaj meni, pa po anketi sodeč tudi večini kulinarike) se je z njo hecat dalj časa... POglej po bazi, kaj spektakularno izgleda, lahko pa tu poveš, kaj si želiš, sladico v kozarcih, porcijah, torto,... Mej pa kak back up - torej recimo da imaš kupljene ali vnaprej narejene košarice iz listnatega testa, ki jih lahko na hitro napolniš s sadjem in vanilijevo kremo ali pudingom, preliješ s kakim sirupom, zatakneš kak keks not in zgleda super - za vsak primer, če se ti kaka spektakularna zadeva ne posreči. Ali pa popolen back up je recimo domač sladoled (lahko recimo postrežeš limonin ali pomarančni sorbet v kozarcih, prelitega s šampanjcem, to je zelo nobel:) ali sladoledna torta, narediš jo lahko par dni vnaprej in lepo pridno čaka v zmrzovalniku in ti imaš eno skrb manj na glavi - pa še dobro paše sladoled po bogatem kosilu, ker je malo lažji... Za glavno jed mora bit verjetno kakšno meso, lahko je pečenka, če jo obvladaš, lahko pa kaki zvitki ali pa kakšna eksotika, če se tam počutiš doma... Veri

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

9. okt 2007 14:30

Eni so hoch, pa so najbolj zadovoljni s preprostimi domačimi jedmi in kozarcem rujnega (ampak res dobrega), druga pesem pa so tisti, ki se hočejo imeti hoch. Poznam primer iz moževe družine. S temi se ne družimo več. Niso vredni našega truda. V tvojem primeru ne vem, za kakšne osebnosti gre, vedno pa se splača potruditi z dekoracijo in domiselnim ter hkrati priročnim serviranjem. Sem že imela priložnost jest v gostinskem lokalu, pa je bilo tako nametano na pladnje, da si vložil veliko energije, da je kaj pristalo na tvojem krožniku. Mamamia je zakladnica idej, Vendelina jr. pa ima tudi presneto prav, da v kočljivih zadevah ne gre eksperimentirati. Kakorkoli se boš odločila, naj ti okusno uspe. Lp PISTACIJA

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. okt 2007 14:33

Jaz bi verjetno naredila za predjed domače gigantske raviole, ki so polnjeni z obročkom skute in špinače, na sredi katerega je rumenjak - kuhaš jih ne predolgo, da je rumenjak še tekoč in se lepo razlije, ko vsak svoj raviol prebode. Sem enkrat naredila fantu (čeprav ni nobel, si pa zasluži najbolj nobel;) in je bilo prav uvau! Za glavno jed mogoče kako saltimboco (ne vem, kak se prav napiše), ker domača sveža zelišča (v tem primeru žajbelj) dajo vedno malo tak nadstandardni občutek. Zraven pa - ne vem, kaj, mogoče domače vlivance, pa seveda kako omako in soparjeno zelenjavo, prelito z malo stopljenega masla z zelišči. Za sladico, uuuu, tu bi se pa igrala! Verjetno kako hudo torto ali pa kake mini sladice, ki zgledajo zelo gala... Mogoče kak parfe ali pa brusnične tortice, to si že sto let želim naredit lubiju... Če bi bila juha, bi bila verjetno tista korenčkova, ker je res nekaj posebnega, pa seveda domač kruh zraven, ampak meni je kruh fino delat, če bi ti bil to dodatni stres, ga rajši kupi, saj imamo pri nas dober kruh tudi v trgovini... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. okt 2007 14:39

Res pa je tudi, da nihče ne priporoča eksperimentiranja za take priložnosti, ampak jaz si ne morem kaj, da ne bi stalno kršila tega pravila - ker sama zase ne greva vedno delat take pojedine, si dam duška, kadar imava obiske. Tako da navadno takrat naredim samo jedi, ki jih še nikoli nisem (pa tudi sicer v glavnem ne ponavljam jedi, razen testenin s paradižnikom, ker so pač tako presneto dobre...) Tako da bi konec koncev verjetno naredila same take stvari, ki jih še nikoli nisem:) Ampak zgoraj sem ti dala ideje, za katere vem, da delajo, ker so preizkušene;) Ena bolj eksotična zadeva, ki jo pa res dostikrat naredim, ko so obiski (beri: moja familija an obisku) so pa soparjeni kruhki (podobno kot gluhi štruklji), pa lepljiva rebrca (moj recept v bazi), potem pa zraven naredim še en zelenjavni vok, pa še eno prilogo (recimo kak riž, nikoli samo kuhan, mora še kaj not past;) če pride tudi mami, naredim še kako kitajsko juhico, da paše zraven, za čez pa recimo pečeni sladoled. To se mi zdi tudi dokaj nobel, predvsem je pa dovolj nasitno, da moj bratec, oče in lubi niso lačni in se ne stepejo za zadnji kos,hehe;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti