Kosilo za posebne goste

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

11. okt 2007 18:49

Ne delam razlik med "slavnostno" in "vsakdanjo" hrano.Ob posebnoh priložnostih je le miza lepše "pogrnjena" in hrana na pladnjih lepše naložena in okrašena.Navadno je hrane tudi večja izbira.Enostavno rečeno dvojni meni.Seveda k takemu kosilu spada tudi sladica,ki je med tednom pogosto ni.Ne vidim razloga,da bi pred nekom padal na kolena,sploh taki prepotentneži,kot jih je omenila janinamo znajo poniževalno gledati na doma pripravljeno hrano in trud vložen v pogostitev. ati zlati

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. okt 2007 19:46

Saj pri mojem vprašanju ni šlo zato, da pred nekom padeš na kolena in počneš ne vem kaj, Preprosto me je zanimalo, kaj je za vas slavnostna jed in kaj vsakdanja. Kajti jaz jedi pripravljam velikokrat zase in za nas domače in to z veseljem, sploh ker radi kaj poskušamo.

Mi doma tudi jemo vse povprek, od kisle juhe in ričeta do govejih zvitkov in piščančjih prs v karijevi omaki, rižote,makaronov z mesom in čuftov.

Ampak da si bom  čokoladno peno s tartufi in medom delala med tednom, ali  pa peno iz gosjih jeter za sobotni zajtrk, to pa ne.

Zame je tudi pomembno, da je slavnostna jed še posebej lepo postrežena, predvsem pa se mi zdi, da kakšno posebno priložnost lahko toliko bolj posebno naredimo tudi z jedjo, ki se na krožniku ne znajde kar tako. Pri tem ni pomembno, za koga jo pripravljam. Vzdušje je pa pri nas vedno veselo in sporščeno, ne glede, kaj je na mizi. Le da je dobra kapljica zraven. Mamamia

mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

11. okt 2007 20:33

Moj odgovor je bil na izvorno temo,ne pa na kasnejšo,ki si jo ti(mamamia) predlagala. ati zlati

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

11. okt 2007 20:58

Zame je slavnostno kosilo, kadar je na jedilniku kaj takega, kar redko skuhamo: kaneloni, stefani pečenka, zajec s kruhovim nadevom, pohano meso, pomfri, pečenke, kmečka pojedina, kruhovi cmoki, ajdova kaša, svinjska ribica v testu, pečena rebra ( babi zelo dobro pripravi), francoska solata, lignji v solati, reibekuhen ali krompirjevi zrezki (uh jih že dolgo nisem jedla- več kot 4 leta), pa njoki, prežganka,...

Običajno: ričet, jota iz zelja ali repe, ribe, špinača, krompir v raznih oblikah, riž, mesni golaži, krompirjev golaž, testenine na različne načine,govedina iz juhe, štruklji, slivovi cmoki, fižolova juha, grahova omaka, zelenjavne enolončnice, palačinke, solata (s krompirjem), ohrovt, polnjena paprika, ...

K sreči smo mnenja, da je slavnostno kosilo sestavljeno : juha, zrezki v omaki, krompir ali tenstan riž, solata -čisto običajno. Potrudimo se pa pri sladicah. Saj več kot jest, človek ne zmore. 

marelica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. okt 2007 21:46

Hehe, meni je pa smešno to, da nekateri slavnostno kosilo apriori povezujete s "posebnimi gosti", ki so hoh ali pa se jim je treba klanjat... Jaz naredim slavnostno kosilo za popolnoma iste ljudi, s katerimi tudi sicer jem navadna kosila, samo za kak poseben dogodek (lahko je dogodek že to, da so takrat za mizo zbrani vsi tisti ljudje skupaj:) No, najbolj navadno kosilo pri nama so testenine s paradižnikovo omako in pa zelenjavni vok z neko prilogo (testenine ali riž), to dvoje res pogosto jeva. In če iz kateregakoli razloga slučajno par dni ne jeva testenin ali voka, imava oba že abstinenčno krizo:) Tudi riž z grahom je klasika, obvezna, kadar pride na obisk moj bratec, pa nimam časa delat soparjenih kruhkov. Od sladic sta taki klasiki poleti ledena kava (brezkofeinska) in pozimi vroča čokolada. Potem morajo bit vsaj enkrat na mesec na mizi še pica, kak zelenjvani narastek, kiš (quiche), pa seveda kaki mafini, višnjeva torta, ves čas pa mora - ampak res MORA - biti v zmrzovalniku domač čokoladni sladoled. Ne vem, če se to komu zdi normalno ali ne, ampak pri nama je tak;) Glede slavnostnih jedi se pa strinjam z mamamio - po domače povedano: to so zame jedi, ki zahtevajo malo več - ali denarja ali truda. Ta trud je lahko vložen v samo pripravo ali v dekoracijo. Torej razni škampi, pokrovače, dimljen losos,... pa navsezadnje tudi pečenka - so praznične jedi. Midva tudi v vsakdanjem življenju ne pojeva veliko mesa, tako da kadar ga, je to navadno malo praznično - v smislu, da imava obiske ali pa da greva kam na obisk, čeprav nisva vege (samo delava se, hehe, ne hec, sploh se ne delava, ampak pač bolj malo mesa pojeva). Recimo paella je zame tudi slavnostna, ker če hočeš naredit dobro paello, rabiš par vrst morskih zadev (školjke, rakce...), pa še španski chorizo, ki ga recimo dobiš samo v Leclercu, pa v večini receptov še piščanca... kar pomeni, da se moraš kar naskakat okoli, da dobiš vse sestavine - in to je tudi trud;) Tega pač ne delama vsak dan... Pa razne zadeve, ki se pacajo sto let - ala pekinška raca in podobne zadeve... Zato si moraš vzet čas in tega navadno ne delamo v ponedeljek;) Še en vidik slavnostnega kosila pa je število jedi: lahko narediš same dokaj navadne jedi (juha, štruklji, zrezki, soparjena zelenjava, torta,...), ki same zase niso bogvekaj, čeprav so dobre, niso pa razkošne, vendar pa izbira naredi tisti občutek, da je nekaj več:) Ker je navsezadnje res... Je pa res, da je recimo sladoledna kupa z domačim sladoledom pa zame popolnoma normalna jed, ki jo jeva "on daily basis", torej vsak dan... Tako da mi je prav hecno, ko so kaki obiski navdušeni, ko dobijo kupo iz par vrst sladoleda, pa s pudingom, nadrobljenim domačim pecivom, sadjem in okrašeno s stepeno smetano, holipom, posuto s čokoladnimi mrvicami in prelito s prelivom... To je pač nekaj najbolj vsakdanjega... Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. okt 2007 21:55

Pri nas pa se najbolj veselimo kakšne nedelje, ko napravim polnjeno piško... Mmmmmm... Po navadi samo za nas štiri, ampak takrat je zraven OBVEZNO vinček v "taboljših" Kogojevih kozarcih, pa pišek je na enem fajn pladnju, ki sva ga dobila za poročno darilo od francoskih prijateljev...

Skratka, nič posebnega, pa vseeno tako posebno.

jasna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. okt 2007 22:41

Veri, za ene so sladoledi vsakdanja stvar, za druge pa juhe.............................za tretje pa kaj tretjega....... rimljanka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. okt 2007 22:48

Ja, saj juha je tudi vsakdanja zame, čeprav je ne kuham vsak dan - ampak slavnostna mi pa res ni:) Itak, da je za vsakega kaj drugega, saj zato je pa mamamia postavila to vprašanje;) Meni je pač hecno, kako je lahko kdo tako navdušen nad nečim tako vsakdanjim oz. da se jim zdi tako nekaj posebnega. Veri

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

12. okt 2007 7:32

Pri nas se tudi je vse povprek in po dolgem. Slavnostno kosilo, pač, odvisno kako kdaj. Takrat je obvezno dvojni meni. Ko je slavnostno kosilo, je na mizi "taboljši" prt, so dvojni krožniki "oni od zgoraj", beštek tudi... pa še servieti prilagojeni barvi prta, juha je v jušniku, kar pri vsakodnevnem kosilu niti slučajno ni. Najbolj pomembno pa je, da nas je veliko za mizo. Prav jutri bo eno tako slavnostno kosilo - naša "starina" ima r.d. Pozdravček!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2007 9:26

Darling, v bistvu si postavila dobro vprašanje. V bistvu do neke mere podobno razmišljam kot Veri, namreč, za slavnostvno kosilo se malo dlje pripravlja, v smislu, da se dalj časa koha/peče. Meni je štos v tem, da ima obed več točk, da ne rečem hodov. In tako kot mi je pri obdarovanju gušt, ko razmišljam, kaj bi za koga kupila, mi je velik gušt sestavljati jedilnike in no way, da bi tu koga vprašala za plonkceglec.... Pri predjedeh se sama na divje izogibam juhe (nisem posebna prijateljica juhe) - razen če ni ribji koncept in začnemo z ribjo juho. Sem pa nekaj časa zažigala s karpačem z avokadovo kremo (sem jo naredila že tolikokrat, da si bom morala izmisliti kaj drugega). Glavna jed je tudi stvar navdiha tistega tedna (samo da nikoli to nista pečenka in krompir). Npr: golaž s tartufi in fuži (je na koncept zelo sedlo), riba v soli ali v testu, dalmatinska pašticada...Sem pa tudi malo več stroganoffa naredila in zraven ponudila široke rezance, sotirane na maslu in maku in je bilo zelo efektno. Pri sladicah ponavadi naredim kaj zelo light (nikakor ne čokoladne torte), ker je imelo že ostalo kosilo čisto zadosti kaloričnih informacij. Če sem pri volji, sestavim tudi sirni krožnik, če pa nisem, pa ne. Pomemben je izbor pijače. Včasih je moj junak rekel, da naj povem, kakšno vino potrebujemo, zdaj ga pa on izbira. Glavno je, da se konča s kavo in konjakom. Čez Henessey ga ni. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti