Vegani

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

9. okt 2007 20:19

Ha, ha, ha Veri si me nasmejala. LP! fakin712

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. apr 2010 22:04

Mateja, sama sem velika ljubiteljica živali in si zamerim, ker sem tudi mesojedka.Ampak, žal malo si lažem, da je meso hrana in nočem misliti na to, da so bile to nekoč ljubke živalce.Sicer ne pojem veliko mesa, ga pa jem, dokaj pogosto. Me pa res zanima, zakaj vegani ne jedo mleka in jajc.Saj sem že nekaj brala o tem, pa me nekako ne prepriča.Krava "ima nalogo", da daje mleko,kokoška pa, da izvali jajce.S tem ji ne povzročiš nobene škode, če poješ jajce ali popiješ mleko. Pravzaprav je to retorično vprašanje, saj striček google nudi odgovore na vse.Zanimivo bi bilo slišati razlago iz prve roke. Pa brez zamere! naor

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

20. apr 2010 23:14

Moj odgovor ni "iz prve roke" in tudi strokovno nisem najbolj podkovana, pa vendar, glede mleka... Mleko je namenjeno novorojenemu sesalcu. Človeško dojenčku, kravje teličku, ovčje malemu backu. To, da krava daje mleko, ni posledica povpraševanja potrošnikov po mleku in mlečnih izdelkih, pač pa "odstavitev" telička na stranski tir ter nadaljnja molža oz. stimulacija mlečne žleze, da proizvaja mleko, kolikor se da dolgo. Ne, ne štejem si v ponos, da sem obsedena s sirom. In kavo z mlekom . Itaq, Kafetarca kafetarca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. apr 2010 7:35

Tudi kumare, paradižnik, paprika, melone, lubenice, solata, itd itd itd niso namenjene temu, da jih je človek selekcioniral v take brez semen, v hiperprodukcijo, v.... ali pač?

V čem je razlika med mlekom krave in tako kumaro v prehrani človeka?

rimljanka

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

21. apr 2010 9:09

Rimljanka, težko karkoli odgovorim, saj v tvojem »podpitanju« zasledim bolj provokacijo kot konstruktivno debato. Mleko sem izpostavila zato, ker nemalo ljudi živi v prepričanju (stopnja izobrazbe pri tem sploh ni pomembna, prej nasprotno), da krava pač daje mleko, kar tako, iz ljubega miru, sama od sebe, v »običajnem« stanju. V bistvu pa niti ni tako velika razlika med kravico Cico in človeškim bitjem ženskega spola, npr. eno Kafetarco. Meni in še marsikomu, ki naredi povezavo s človeškim bitjem, se zdi krava povsem izkoriščena, tisto meso in usnje na koncu sta le vrh ledene gore. Mojega razmišljanja naj nihče ne razume kot napad, ker, kakor sem že napisala, sem tudi jaz del te zgodbe in se občasno soočam preganjavicami, kot jih ima »naor«, vendar se nisem povsem strinjala s temle:
naor je napisal/a:
Krava "ima nalogo", da daje mleko,kokoška pa, da izvali jajce.S tem ji ne povzročiš nobene škode, če poješ jajce ali popiješ mleko.
Kokošjega jajca ne morem direktno enačiti z mlekom. V oplojenih jajcih je zasnova za novo življenje, a vsa jajca niso oplojena in vnaprej (skozi lupino) ne moreš vedeti katera so ali niso. V mnogih pogledih se trudim živeti sonaravno, pretežno uporabljam lokalne in letnemu času »primerne« sestavine iz domačega okolja. Potemtakem se spogledujem tudi z makrobiotiko, tu-mač kafetarca

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

21. apr 2010 9:27

Kafetarca, nič ne imej preveč slabega občutka če popiješ tisto kavo z mlekom. Jaz namesto sonaravno (ki mi deluje preveč politično in praktično ne vem, kaj točno pomeni) uporabljam odgovorno. In če pogledam/o z druge strani glede tega izkoriščanja živali..., nekateri od teh krav tudi živijo, tako da nekaj lačnih ust manj. Je pa jasno (pa ne vsem), da ne moreš nečesa odvzeti ali dodati čemurkoli, ne da bi to pustilo nekje drugje posledice. Malo smetim pa lep dan! Mateja

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

21. apr 2010 9:43

Ne, matejac, ne smetiš, zelo lepo razmišljaš! Kmetijski sektor je skorumpiran do amena, vključno s subvencijami. Mnogi namreč ne bi kmetovali, če ne bi dobili vseh mogočih, tudi nepovratnih sredstev in potem na cesti ne bi imeli le brezposelnih delavcev ampak tudi kmete Sonaravno in lokalno je zame to, da npr. pozimi največkrat jem zeljnato in ne paradižnikovo solato, grozdje pa le iz domače brajde. Sonaravno in lokalno in še »samooskrbovalno« povrhu je privilegij. Moj se skriva v super fit starih starših , z veeeeelikim vrtom, cca. 120 sadnimi drevesi in veseljem, da »rijejo« po zemlji. Za marsikoga iluzija (časovna, prostorska). In vem, to vsekakor ni skrivnostna formula, ki bi lahko nasitila množice. kafetarca

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

21. apr 2010 9:51

kafetarca je napisal/a:
Kokošjega jajca ne morem direktno enačiti z mlekom. V oplojenih jajcih je zasnova za novo življenje, a vsa jajca niso oplojena in vnaprej (skozi lupino) ne moreš vedeti katera so ali niso. kafetarca
S prvim stavkom se popolnoma strinjam, z drugim se pa nekako ne morem. Mislim, da če imaš doma deset kokoši in nobenega petelina, lahko tudi "skozi lupino" veš da niso oplojena. Ali pač ne? Nisem veganka, niti vegetarijanka, mi je pa njihovo razmišljanje glede mleka razumljivo, glede jajc pač ne. In to mi nikoli ni bilo jasno. Če ima katera razlago, se priporočam. Issi

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

21. apr 2010 10:24

Za tiste, ki se želijo izogniti oplojenim jajcem, je najbolje, da se jim odpovejo... Pri domačih kokoškah se hitro kak petelinček pojavi in so jajca »vprašljiva«. In, če prav tolmačim zakonodajo o tržnih standardih za jajca - Uredbo Komisije (ES) št. 589/2008 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 glede tržnih standardov za jajca, smejo biti celo kupljena jajca oplojena, vendar, citiram 1.e točko 2. člena: zarodek: ne sme biti razvit kafetarca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti