Žita - kaljenje in sočenje pšenične in ječmenove trave

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

tema odprta - 8. okt 2007 16:00 | ogledi: 12.281 | odgovori: 11

Pri nas doma se ponovno odpira sezona kaljenja ... detelja, brokoli, gorčično seme, redkvica, itd. Nisem še kalila pšenice in drugih žitaric, saj ne vem kje bi lahko kupila ekološko pridelana semena, ki so primerna za kaljenje.

Rada bi preizkusila tudi sočenje pšenične in ječnenove "trave" . Ali ima katera izkušnje s sočenjem in ali je možno sočenje tudi kako drugače kot s stiskalnicami.

Prebrala sem, da ima "bajne" lastnosti - klorofil deluje kot zaščita pred strupi iz okolja, pripomore k tvorbi hemoglobina, spodbuja delobanje in obnovo jeter, krepi imunski sistem.

Lep dan,

limetka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

9. okt 2007 8:43

Ekološko pridelana semena poišči v trgovini z zdravo prehrano ali na ekološki tržnici (če ne bodo imeli, ti bodo zagotovo znali svetovati). Kar pa se sočenja tiče, pa sem se lani ob tem času sama ubadala z istimi vprašanji, na žalost pa je ostalo le pri tem.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. okt 2007 9:53

Tko čisto zdrava logika mi govori, da pazljivo zaradi raznih zajedavcev... Pri travi mislim... lidka

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

9. okt 2007 12:31

Tako, pa sem našla cenejši način sočenja (mlade pšenice, ječmena oz. katerekoli zelene listnate zelenjave) za nas male potrošnike. V električni mešalnik dodamo malo prekuhane vode in željene zelene sestavine, ter pustimo da se dobro seseklja. Tekočino prelijemo v posodo ki ji pustimo namakat dve uri v hladnem prostoru. Tekočimo nato precedimo skozi gazo ali krpo. Tako, samo še ustrezna ekološka semena potrebujem, zemljo in nekaj časa, da "pridelam" mlado pšenico. Hvala ajetam. Bom preverila po trgovinah ... Lidka o kakšnih zajedalcih razmišljaš? Pšenično travo bom vzgojila v lončku na okenski polici. limetka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. okt 2007 12:56

Aha, sem mislila tisto od zunaj. Na okenski polici so možnosti manjše, so pa tudi.

Ma sem brala knjigo o parazitih povezanih s hrano, pa... Sem obnovila znanje iz OŠ, pa tudi to, kako so lahko paraziti nevarni. Tudi če se ne vidi, da so v telesu...

lidka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. okt 2007 13:20

Lidka, ni jih, vsaj po moje ne. Vsaj ne več, kot pri katerikoli solati od kjerkoli. veš. Si povezala travo, pa metljaja, kajne?

Ni  razloga za strah, Limetka. Čudežev pa, lepo prosim, ne pričakuj.

rimljanka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. okt 2007 13:38

No, saj v solati in čem drugem tudi, Rimljanka. Si brala knjigo Paraziti od Alan E. Baklayana? Da ne bom tukaj obnove pisala, sicer vem, da je mogoče malo pretiraval, ampak vseeno...

 

lidka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

10. okt 2007 13:29

Limetka hvala za recept. Zanima me le zakaj je potrebna prekuhana voda.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. okt 2007 15:22

Nisem brala, Lidka, (in najbrž  ne bom) pa vseeno vem, da pretiravanje bolj škodi kot koristi. Veš, mora vsaj poplaviti tisto solato, pa tam mora biti polž, iz katerega pridejo ravno pravi čas primerno zrele ličinke metljaja, pa..........ah, moja solata je povsem varna, kar se metljajev tiče.

In krepka večina slovenske trave tudi. Kar pa ne pomeni, da bi ravno vsako bilko ob potokih z veselejm grizljala.

rimljanka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. okt 2007 15:30

He, he... Saj tudi jaz ne pretiravam, ampak zamislila sem se pa vseeno. lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti