Balzamični kis

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

tema odprta - 5. jul 2002 11:41 | ogledi: 13.081 | odgovori: 13

V zadnjem času v številnih receptih opažam kot sestavino balzamični kis. Ko sem zadnjič stikala po trgovini, pa sem ugotovila, da se pod tem imenom prodaja vse živo, od kisov z raznimi dodatki naprej. Verjamem, da so za zmedo krivi tudi deklaranti. Kakorkoli, zanima me, kakšne izkušnje imate z uporabo balzamičnega kisa, kako ga uporabljate, pri katerih jedeh in katerega (upam, da bo Jernej to dopustil in ne bo zvenelo kot reklama).

Hvala in lep sončen vikend vsem,

Irena

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

5. jul 2002 14:35

Balzamičnih kisov je 100....izvedb. Kakor sem poučena, je pravi balzamični kis tisti, ki je staran v sodih nekaj let. Je zelo temno rdeče barve in je praviloma iz mesta Modena v Italiji. Dobijo se tudi že slovenske različice tega kisa vendar ne tako dobrega kot je italijanski. Uporabljamo ga po žličkah ker je zelo močan... LP Saša Sporočilo je spremenil(a) Venturini dne 05. jul 2002 14:35:42

anzlovar  

član od: 5.7.2002

sporočila: 8

5. jul 2002 22:32

Ce je v receptu uporabljen balzamicni kis je to skoraj gotovo balzamicni kis iz Modene (italija). To je vinski kis, ki je svoje odlezal na tropinah, nato pa se v hrastovih sodih. Stopnja ocetne kisline je visja, kot pri ostalih "navadnih" izdelkih in je naceloma okrog 6%. Kljub temu je kislina ni "napadalna", ker je kis tudi precej sladek. Sam uporabljam balzamicni kis v prakticno vseh svezih solatah z paradiznikom, buckami ali papriko. Zelo se poda paradiznikovi solati z mozzarelo, baziliko in olivnim oljem. Nerad ga mesam z okusom cesna, zato ga v klasicni slovenski kombinaciji olje/kis/cesen/sol ne uporabljam. Ker sem do sedaj porabil le 3 steklenice (razlicni proizvajalci) moram reci, da se nimam dovolj iskusenj z kvaliteto, imam pa raje bolj sladke in polne razlicice, ki imajo manj izrazeno kislino (ok, se vedno so kisli, kot hudir). Sporočilo je spremenil(a) anzlovar dne 05. jul 2002 22:32:39

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

8. jul 2002 8:23

Ponavadi pri balzamičnem kisu piše, da je kombiniran z moštom (samo ne vem ali grozdni ali jabolčni) z ostalim se strinjam. Zelo dobra zadeva. Sami ga redno uporabljamo vendar tudi skoraj redno v kombinaciji z "navadnim" ali začinjenim jabolčnim kisom.

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

8. jul 2002 15:04

Navadni balzamični kis iz modene vsebuje:vinski kis, grozdni mošt, barvila in antioksidant. To vsaj piše na steklenički. LP Saša

Melita  

član od: 28.9.2001

sporočila: 21

9. jul 2002 8:02

Odličen balzamični kis pridelajo tudi v šampanjski kleti Istenič - Stara vas na Bizeljskem. Star je od 8 - 10 let. Je odličnega okusa, ne prekisel. Ravno tako odlični so njihovi šampanjci - z mnogo priznanj na svetovni ravni. Melita Magdic

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

9. jul 2002 11:57

Jaz pa sem gledala oddajo na kateri so testirali kvaliteto in pristnost balzamičnega kisa. NA kratko če je cena visoka še ne pomeni, da je tudi uredu. Eden tistih z najboljšimi ocenami je ravno ta mesec v katalogu (dobila ravno danes po pošti) od najboljšega soseda. - ni reklama ampak le info. Barbara Cuzak

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

9. jul 2002 12:28

Barbara, kako so pa ocenjevali? Katero znamko naj poiščem pri Mercatorju? Jaz se vedno nekaj kapriciram in kupujem kise iz Modene...ker jih je toliko, se odločam v glavnem po tem, kateri ima lepšo nalepko.. Bojan

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

9. jul 2002 15:53

Pri nas doma uporabljamo balzamični kis, ki ga kupimo v Italiji, mislim pa, da se ga dobi tudi pri nas.Upam, da ne boste jezni name, ker bom naredila malo reklame: Aceto balsamico di Modena, ki ga proizvaja italijansko podjetje Ponti, je naš priljubljeni kis. O njem ne vem veliko, vendar: balzamični kis se pridobiva s fermentacijo grozdnega mošta in dodatka vinskega kisa, ta je staran najmanj 10 let in sicer v hrastovih, brinovih, murvinih ali kostanjevih sodih, ki balzamičnemu kisu dodajo svoj značilni vonj. Po okusu je sladko-kisel. Sama ga uporabljam v kombinaciji z mesnimi jedmi (ravno danes sem naredila telečje zrezke v omaki z bučkami, balzamičnim kisom in eno piiiiikico hrena, njam), različnimi solatami...Na italijanskih tv reklamah pa ga priporočajo celo na sadju, na trdih sirih, kot sta parmezan in grana padano, narezanih na tanke koščke, celo na sladoledu. Skratka, povsod! Lep pozdrav! TanjaG.

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

10. jul 2002 8:27

Ocenjevali so po kakovosti, dodatkih in pristnosti okusa. Od firme Ponti je eden najboljših po njihovih merilih, pri najboljšem sosedu je trenutno po 594 SIT(akcija). Jaz ga uporabljam tudi za mesne omake, kakor tudi solate pri katerih dodam tudi malo navadnega kisa in olivno olje. Večkrat ga uporabim kot nadomestilo za vino, ker ga nimam vedno na razpolaga, b.kis ni vino, da pa jedi nekakšen drugačen okus. Eksperimentirati bo treba ! Barbara Cuzak

boris  

član od: 17.4.2002

sporočila: 14

16. jul 2002 9:35

ŠE MOJ DODATEK-PONEKOD GA PONUDIJO TUDI KOT APERITIV-SAMO PAZITE SAMO V MALIH KOLIČINAH. LEP POZDRAV boris toplek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti