Drevo oreh

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

tema odprta - 4. okt 2007 16:46 | ogledi: 9.216 | odgovori: 16

Na parceli imamo zelo velik oreh. Hiša je zarisana precej blizu oreha. Sedaj smo v dilemi, kaj naj naredimo z njim - ga pustimo ali pa posekamo.

Plusi:

senca

Minusi:

jeseni veliko listja in piškavih orehov na tleh

malo je nagnjen

nekateri pravijo, da negativno vpliva na srce ?

In ali lahko namesto oreha na isto mesto posadimo kakšno drugo drevo ?

Morda je še kakšen plus ali minus. Prosim za nasvet. Res nam boste pomagali, ker se že kar "kregamo" doma okoli tega.

Lili

lili A.

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

4. okt 2007 18:07

sami plusi! jaz sem bila tako jezna, ko je moj stric posekal ogromen star hrast, tako lep in star in sploh ... Če ne drugega, vas zdaj PROSIM, da ga pustite. :) Sem namreč zelo velik ljubitelj dreves in kar malo trpim, če je treba kakega posekati. Dve leti nazaj sem bila kar malo skregana z domačimi, ko smo posekali čudovito magnolijo. Odločitev je seveda vaša, ne najdem pa smisla v tem, da neko drevo posekate in posadite drugo (čeprav to pogosto počenemo, saj vem). Listje: je pod vsakim drevesom, mi smo imeli vsako jesen rutino, da smo vse pograbili in je znalo biti prav zabavno. Piškavi orehi: tudi čepnje so piškave, pa bom očeta zadavila, če se bo naše česšnje samo dotaknil. Glejte na to s te strani, da piškave nadomeščajo tudi dobri sladki domači orehi. Nagnjen: obsekajte ga, če se da. Negativen vpliv na srce: bolj težko, mama pri 73 letih še leze na Triglav, pa je imela vvaj 50 let oreh pod spalničnim oknom. še kakšen plus? Lepo je, če so ob hiši drevesa. Starejša drevesa (vsaj zame) izražajo kar nekakšno tradicijo. Če je drevo veliko, se vam bo še kako poznalo, da boste brez sence. Eno drevo v svojem življenju predela eno tono ogljikovega dioksida. V drevesih živijo ptice, veverice in druge živalske vrste. Drevesa so obvezen del vsakega otroštva (še posebej oreh!). Ko sem bila majhna, sem zmeraj tako trpela, ko sem morala vsak dan pobirati gnila jabolka, danes pa bi naredila vse, da nam le drevesa ne bi zbolela in smo jih morali polovico posekati. ;( Ne vem, no, kakor za koga. :) Muffsy

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

4. okt 2007 18:14

Pusti ga, pa vsako zimo uživaj v peki potic in drugega orehovega peciva. Mi imamo tudi oreh za hišo in ti povem, da ga poleti ni prijetnejšega kotička, kot pod orehom. Kaj pa škodi srcu? matilda

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

4. okt 2007 18:26

Muffsy im Matilda, hvala za mnenji. Sem pa pozabila omeniti še en minus. Zelo dolge in močne korenine, ki lahko škodujejo temelju hiše. Nisem strokovnjak, pojma nimam če je to res. Nagnjeno pa je deblo, na eni strani debla je že kar "pukelj" (ob vznožju - ne vem kako bi se pravilno izrazila). Smo mu že odžagali eno zelo debelo vejo, da ga ne bi obremenjevala in še bolj vlekla ven. Baje škodujejo srcu eterična olja (pa najbrže je to rekla-kazala). Lili lili A.

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

4. okt 2007 18:57

+ Oreh najdeš pred številnimi tradicionalnimi slovenskimi hišami. Je drevo dvorišč - del kulturne dediščine. Stari Slovani so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo. Na dvorišče naj bi ga sadili tudi zaradi varnosti pred požari, ker naj bi v primeru požara preprečeval širjenje ognja iz poslopja na poslopje. Oreh ima na slovenskih dvoriščih res dolgo tradicijo. Po moje izkušnje prednikov nekaj štejejo. Če je nekaj veljalo 1000 let, zakaj bi danes treba vse obrniti zaradi nekega feng šuja in ne vem še česa. Ljudje so imeli posluh za naravo in prostor v katerem so živeli in te izkušnje prenašali iz roda v rod in jih bogatili. Ne razumem zakaj bi bilo vse tuje bolše. + oreh zeloo lepo diši + vonj oreha odganja mrčes + plodovi, ne smeš šteti piškave ampak polne + včasih nanj zaide veverička ali druga živalca, ki ti polepša dan + je zdravilan rastlina in uporabna v kozmetiki. Priporočljive so kopeli iz njegovega listja, izdelaš lahko domačo samoporjavitveno kremo, celi rane, ... + ... Meni so stara drevesa zakon in ne bi po nepotrebnem posekala nobenega. Zelo lepo jih je objeti, pobožat in sploh biti v njihovi bližini. Se mi zdi, da prav čutiš njihovo energijo, ki pomirja. Posebej na novih vrtovih, kjer je kar nekaj let vse pritlikavo, je veliko drevo pravi blagoslov. Posekate ga lahko tudi čez 2 ali pa 10 let, če se ne bo obnesel. Novega tako velikega pa ne moreš dobiti še 100 let. Držim pesti za oreh in za vas. Ps.: na spodnjem linku piše, da je koristen za srce :) http://www.visia.si/carrastline.htm magnolija Sporočilo je spremenil(a) magnolija dne 04. okt 2007 19:05:41

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

4. okt 2007 20:11

Mi imamo za hišo dva velika oreha. Nista niti tako zelo stara, sta pa precej visoka in tudi široka. Me malo skrbi, kdaj se bo kakšen sosed pritožil, ker sami se ne moremo odločiti, katerega bi požagali, če sploh katerega. Senca poleti je čudovita. Spomladi vedno orehov za orehovca dovolj, jeseni pa pod orehom prazne lupine, orehov pa ne vem če za eno potico, ker imamo dve blazno pridni veverici. Pa saj tako nima nihče nikoli časa, da bi orehe stolkel, tako da naj kar uživata. Nena

SINEJA  

član od: 22.9.2006

sporočila: 676

4. okt 2007 20:19

Mi imamo kar štiri orehe okoli hiše.Letos so bli tako polni ,da komaj sproti pobiram orehe.Stara vraža je ,če stopiš pod orehovo drevo te skrbi minejo.lp sineja SINEJA

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

4. okt 2007 21:19

magnolija, a vi tudi? :) Letos sem bila v Angliji in se sprehajala po nekih lordskih parkih s tako čudovitimi ogromnimi drevesi, da sem bila kar bolna in sem prav po lordsko plezala po njih. No, in to ljubezen do dreves mi je vcepil oči, ki je lovec - tako da niso vsi lovci sami "ta-slabi"! :) LP Muffsy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. okt 2007 21:57

Pusti ga rasti, vraga. Saj je itak živet smrtno nevarno, še nihče ni postal nesmrten, no....................Pa res ne vem, zakaj ljudje iščejo probleme, kjer jih ni (ne mislim tebe, LiliA, ampak one, ki si izmislijo probleme, kjer jih ni...........).

A ni normalno, da je pod drevjem listje?

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. okt 2007 6:11

Ob starih gradnjah ni  bilo problem imeti oreh v bližini, pri novih je pa bolje zadevo malo temeljiteje preštudirati. Oreh ima res dolge korenine. Mi smo doma imeli enega velikega  kake 3 metre od hleva, zelo rad je nase vlekel strelo (takrat še ni bilo električne napeljave, ki je kasneje "prevzela to funkcijo") in enkrat, ko je ravno treščilo vanj, je bila babica v hlevu in je videla, kako je vse govedo poskočilo, kot bi jih nekaj speklo v podplate, saj  so korenine popeljale strelo še pod vlažna betonska tla. 

Pri novogradnjah bi take dolge in močne korenine lahko poškodovale hidroizolacijo. Po moje ga sicer ni treba ravno posekati, ampak steno na tisti strani, kjer raste oreh, dodatno zaščititi s kakimi primernimi ploščami.

Cila

Aja, še nekaj: oreh  z močnimi koreninami preprečuje drsenje zemlje, če ste v strmini, ga obvezno pustite. Mi smo enega zasadili prav v ta namen. 

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 05. okt 2007 06:16:46

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. okt 2007 7:32

Bognedaj-jaz sem enkrat ze storila to napako, pa je ne bom nikoli vec!!!Ko sem bila se mlada,pa smo so odlocili za novogradnjo, smo posekali tik za staro hiso, velik,ogromen oreh-kar precej denarja je bilo takrat-ker je to cenjen les,pa ko gradis,zmeraj manjka denarja..Ne ves,koliko sem jih slisala od prijatelja gozdarja,ki je prisel odpeljat les...se zdaj me je sram-, o skodljivosti pa ni rekel nobene,ceprav se spozna.Okrog nove hise imamo 8 orehov,sedaj sta starejsa 2 velika okrog 12 m pa ne ves,kaksno lepo senco dajeta.Avto je zmeraj v senci-garaza,kot da je ni..Pa sinice imajo kar dve hiski gor..in "stanujejo"tudi tam.Dobro premisli,pa srecno! lucka52 Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 05. okt 2007 07:39:48

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti