Mehki goveji zrezki?????

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. feb 2011 19:50

limnol je napisal/a:
Še enkrat zame prosim - kaj torej sekljam v omake in tatarca? Popke ali plodove?
Sonja

Sicer nisem rimljanka, ampak upam, da bo ok: če sekljaš nekaj majhnega in brez pecljev in lahko ločiš na posamezne listke, so to popki. Če je pa debelejše, ima kar dolge peclje in se ne da ločit na listke, pol so to plodovi. Po moje sekljaš popke, ker plodove se pri nas veliko redkeje dobi kot popke.

http://www.victoriapacking.com/images/capers/capers.gif  - to so popki

http://www.revijakapital.com/slike/navtika/71/74-4.jpg  levo plodovi, desno popki

lp

cervus

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

25. feb 2011 23:23

očitno sem povzročil celo štalo s temi kaprami, zato naj se vsem opravičim. Vse poznavalce kaprovca, bi pa vprašal; 1. kako se slovensko pravilno reče PLODU kaprovca !? 2. kako pravijo temu PLODU kaprovca none (nona = babica tam jugozahodno cca. blizu morja, da ne bo pomote) ? 3. kaj piše na deklaracijah PLODA kaprovca pri najboljšemu sosedu, njegovemu sosedu, sosedu od soseda od soseda ... ? archi

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. feb 2011 23:49

Kakšne starejše šjore jim rečejo kukunćići, ampak to ni niti prevod, ampak popačenka sicilskega imena cucunci za plod kaprovca.

nola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. feb 2011 12:19

Kaj pa piše na deklaracijah, pa nisem še nikoli gledala. Kot sem že že napisala, tudi muškatov cvet ni cvet, pa mnogo ljudi to misli. In pri najboljši volji - to je zavajanje

lp

cervus

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

26. feb 2011 19:18

bannanna je napisal/a:

janis joplin, jaz sem v isti piceriji naročila pico s kaprami, pa sem enkrat dobila plodove, enkrat popke. se pa pri nas pogosteje uporablja popke in tudi trgovine so z njimi bolj založene. najbrž te je to zanimalo?

www.mojalbum.com/naredilaana
Točno to me je zanimalo, hvala zdaj sem tudi po slikah (hvala elaphus) videla, da so to popki. Polodove sem pa danes prvič vidla JanisJoplin

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. feb 2011 9:16

archi je napisal/a:
očitno sem povzročil celo štalo s temi kaprami, zato naj se vsem opravičim.

Vse poznavalce kaprovca, bi pa vprašal;

1. kako se slovensko pravilno reče PLODU kaprovca !?
2. kako pravijo temu PLODU kaprovca none (nona = babica tam jugozahodno cca. blizu morja, da ne bo pomote) ?
3. kaj piše na deklaracijah PLODA kaprovca pri najboljšemu sosedu, njegovemu sosedu, sosedu od soseda od soseda ... ?


archi

ad1: vprašanje za stokovnjaka-botanika. No, saj menda res ni posebej pomembno. Zdi se mi, da ima mnogo semen, lahko bi bila jagoda.

ad2: glede na to, da je pri nas praktično na prste ene roke možno prešteti sadike kaprovca, bi rekla, da none ne rečejo nič.

ad3: po moje nič, ker ne vem, če jih tam sploh prodajajo, vem, da jih imajo v trgo vini, ki prodaja toskansko hrano na Tržnici Koseze, pa najbrž tudi v kaki bolj fensi delikatesi, na tehtnico.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 28. 2011 09:17

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

28. feb 2011 19:52

Archi, hvala za izčrpen in s sliko (ki res zgleda čisto "apetitlih") podkrepljen odgovor. Jaz imam pri tem zmeraj dilemo, ker se mi zdi, da so meso uležali že ob mesarjenju, potem pa je dodatno neznano število dni ležalo še v mesnici. Če imam meso, za katerega vem, kdaj je bilo klano (torej kupljeno od znanega kmeta), je drugače... Dobrojedka

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

28. feb 2011 21:22

Dobrojedka z veseljem. Isto dilemo imam tudi jaz, vendar mora obvezno, v vsaki mesnici, pisat datum zakola živali, poreklo, itd... Ponavadi se goveje meso "lufta oz. zrači", uležava, stara ali kakorkoli na kavlju vsaj 3 dni po zakolu, ker je prej "neužitno". Takšno meso je "najbolj" sveže. Jaz grem iskreno najraje v spar, ker je po mojem subjektivnem mnenju največja izbira in meso najbolj sveže, pa še vse mesarje poznam (mogoče sem zato pristranski). Pri privat mesarjih ne kupujem, razen pri enemu, ki mu res zaupam in je genij za Savinjski Želodec. Za uležavanje zbereš takšno 3-4-5 dni staro meso, torej sveže. Ljudje smo naivni, če mislimo, da je šnicl na krožniku v 24 urah, ni res. Fotkana steaka, sta šla v konzumacijo včeraj, torej po hmm, 12, 13 dneh cca. S kruhom pomazano. Sem pacal to že pred leti, in če nisi pozoren, da je pošteno prekrito z oljem, sveže meso itd. se meso lahko pokvari. Vonja po pokvarjenem mesu pač ne moreš skriti ali spregledati na noben način. Če se ti ponesreči boš vedela takoj ko ga daš pod nos. Pri pravilnem pristopu se to skoraj da ne more zgoditi. Ko te steake pečem, moja žena, zaprisežena vegetarjanka že 15 let, reče mmmm kako diši :) archi

nallis  

član od: 5.2.2011

sporočila: 59

1. mar 2011 11:09

Dodaj malo sode bikarbone pa bodo lepo mehki,vseeno pa ti dušenje ne uide.Vekonom loncu so sicedr dosti prej gotovi ampak jaz prisegam na počasno dušenje pa še okus je veliko,veliko boljši-domač.Pa dober tek.Če so pa zrezki še vseeno trdi pa je bla verjetno 100 let stara krava,v tem primeru pač zamenjaj mesarja. nallis

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti