Ježeva buča

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

2. okt 2007 7:46

Takšne imajo pa v Kališovcu, nič depilirane Ognjič

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. okt 2007 13:39

SZdenka - prezimila ti ne bo, razen če si kje na Primorskem, čeprav je v domovini baje trajnica in naj bi iz tistega (užitnega) krompirja, ki ga naredi v zemlji odgnala vsako leto. V naših krajih pa jo pomori prva slana. Letos sva z očetom pridelala prvih nekaj deset (ali več kot 100) plodov iz ene same rastline, lanski poizkus pa je bil bolj klavrn, dozorela je samo ena, ki smo jo potem dali naprej za seme. Tako da ne obupaj. Če si kje v Ljubljani ti jo lahko tudi jaz dostavim, nekaj smo jih še shranili za tekočo porabo, nekaj pa jih je tudi še na rastlini. Moje niso depilirane in prav lepo pobodejo če nisi previden. Je pa cela rastlina zdravilna, več si lahko preberete na http://www.poljoprivreda.info/?oid=3&id=208 Sicer ni v slovenščini, ampak če ste malce starejšega datuma bo tudi šlo. Uporabljam jo pa jaz v enake namene kot siceršnje bučke - cukete, le zdržijo dlje, tudi tja do po novem letu. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

2. okt 2007 16:39

A bi lahko prosim prosim prosim še jaz dobila kakšno za seme? lesnik

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

4. okt 2007 15:53

Ali je res nihče nima? lesnik

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

4. okt 2007 20:10

Jaz sem dobila eno lani od tasta. Najprej sem mislila, da me hoče zastrupit Vem pa ne, kje jo je staknil. Jelenckova

rdeča kapica  

član od: 26.12.2006

sporočila: 90

4. okt 2007 20:27

Lesnik iz katerega konca pa si,mi jih imamo pa lahko katero odstopim. rdeča kapica

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

4. okt 2007 22:51

Ko bi bile samo dlake, bi bilo še dobro, vendar ima moja čajota zelo ostre in trde bodice, zato mi je tista brez bodic, ki je do sedaj še nisem videla, precej bolj všeč. Me pa zanima, kako čajote pripravljate? Jaz sem jo dušila, pa me ni ravno pretirano navdušila. Je pa izredno lepo dišalo v kuhinji in sem razmišljala, da bi bila morda boljša v kakšni sladici. Kaj pravite? ddarinka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

5. okt 2007 6:10

Lesnik,pri meni jo lahko dobiš.A počakaj še kak teden,2 ali 3,da čojota vsaj dobro dozori. Imaš še dobrih 8 mesecev časa do sajenja,tako da se ti ne rabi še nič muditi.Pobrali jo bomo takrat,ko bodo meteorologi prvo slano napovedali. ati zlati

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. okt 2007 9:52

Hvala obema. Jaz sem iz Šentjurja. Ampak ni problem, pridem iskat! lesnik

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

5. okt 2007 22:24

Tudi mi jih imamo doma. So precej neokusne buče - brez izrazitega okusa, da se razumemo (no, vsaj po mojem mnenju), tako da je fajn, da daš kako začimbo zraven, na primer sok od pečenke. :) Načinov priprave je pa veliko, kot za vse ostale buče. Mi imamo najraje pohane, juho iz njih, dušene k mesu (narežeš na večje kose in skupaj s krompirjem in mesom pečeš v pečici), lahko dušene v ponvi, z malo vegete in peteršilja, lahko narediš polpete, omako za testenine (dušene s smetano),... Ker so izredno blagega okusa sem že razmišljala, da bi mogoče iz njih poskusila skuhati kompot. Na sredi imajo eno veliko koščico, ki je enako trdna oziroma mehka kot cela buča, zato je mi ne odstranjujemo (no, včasih sama pade ven). Razmnožuje pa se tako, kot so že drugi pisali - moraš jih prezimit, potem pa spomladi celo posadiš. dovolj je, da se posadi ena, ker res bogato obrodijo. No, če je prostor, ne škodi, če se posadi kakšna več. :) So pa res neprijetne za lupit - jaz jih primer s servieto, potem pa kar na debelo obrežem bodice. Tako je gre sicer precej stran, a vsaj popikana nisem vsa. Če ima kdo kak drug nasvet, kako naj se jih lotimo, bo super.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti