Buča

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

tema odprta - 1. okt 2007 8:34 | ogledi: 8.598 | odgovori: 9

Doma imam bučo, tako čisto navadno, veliko bučo:)

Včeraj je prišla iz njive, pa razmišljam kaj da naredim z njo. Torej iščem recepte pri katerih bi lahko uporabila tole mojo bučo. Ko je bila babica še živa se spomnim da je naredila pogačo iz buč. Ima kdo recept za pogačo ali pa kakšno drugačno jed iz buč?

Pa še to me zanima. Je starost buče pomembna, ker moja je že kar fajn zrela.

Tule pa še slikica:

http://kordelina.moj-album.com/album/8831861/

Hvala za odgovore.

Lep pozdrav!

kordelina

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

1. okt 2007 8:39

jaz imam zelo rada ta recept: bučo narežem na kocke, pražim na olju toliko časa da vsa voda izhlapi. Posolim, popram, vegetam in dodam še malo kisle smetane. Meni je super Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

1. okt 2007 9:06

Jaz ji odrežem pokrovček (krasen je s pecljem) in z ostro žlico izdolbem meso. Tako dobim jušnik s pokrovom. Na čebuli prepražim koščke buče, dodam, sol, poper, slab nožev vrh vegete in kuham toliko časa, da se zmehčajo. Nato jih spasiram s paličnim mešalnikom, dodam lovorjev list, malo dišavnic (majaron, timijan...), kuham še slabih 10 minut, nato dodam sladko smetano po okusu. Krožnike položim na velike bučne liste in na sredo mize bučno skledo s kremno juhico... Čudovita juha, v še lepšem jušniku je na mizi... ssilva

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

1. okt 2007 12:39

kordelina pa na bučnice ne pozabi! Njami Drugače pa lahko "meso"naribaš kot jabolka in podušiš zraven paprike in paradižnika na čebuli. Zraven paše pire krompir. Kristina

O-O  

član od: 6.10.2006

sporočila: 51

1. okt 2007 13:49

Tvoja buča je videti kot oljna buča oz. buča golica (to boš videla po semenu, če je brez lupine je ta) zato ne pozabi na semenje, ki je, ne samo užitno, temveč tudi zdravilno. Semena lahko pojeste surova, sveža ali posušena, lahko jih zamesiš v kruh, maffine itd. Če je buča mlada jo lahko surovo naribaš v solato (škoda prekuhati koristne učinkovine). Iz starejših - zrelih buč pa lahko skuhaš juhe, polpete, omake, musake, omlete, peciva (zavitek, njami bučke s sirom), narediš bučni pire (zamesiš v testo za kruh,ali za bučne pite)...... O-O

O-O  

član od: 6.10.2006

sporočila: 51

1. okt 2007 13:57

še tale dodatek: Buče v kulinariki: http://www.kulinarika.net/clanki/clanki.asp?ID=6 Nekaj receptov Varianta Bučni mafini brez jajca: 1 skodelica moke (12 dag m/jajce) 1 skodelica polnozrnate moke 2 žlički pecilnega praška ½ žličke soli ¾ skodelice skuhane in zmečkane buče ½ skodelice rjavega sladkorja ¼ skodelice olja ¼ skodelice mleka ½ skodelice rozin začimbe (cimet, ingver, vanilija; za medenjake) 1 skodelica je 2,5 dl. So fini, sočni. Za zimo si kar zapakiram v vrečke speštane buče po porcijah za eno maso. Varianta Bučni kruh: (8 dag m/jajce) 1 skodelica moke 1 skodelica rjavega sladkorja 1 žlica pecilnega praška ¼ žličke sode, ¼ žličke soli 1 žlička cimeta ¼ žličke muškatnega oreščka 1/8 žličke mletega ingverja ali nageljnovih žbic 1 skodelica bučnega mesa 2 jajci ½ skodelice mleka 1/3 skodelice masla 1 skodelica moke ½ skodelice lešnikov ½ skodelice rozin V veliki skledi zmešaj 1 skodelico moke, rjavi sladkor, pecilni prašek, cimet, sol, jedilno sodo, muškatni orešček in ingver oz. nageljnove žbice. Dodaj bučo, mleko, jajci in razmehčano maslo. Počasi stepaj, dokler se sestavine ne sprimejo, nato pa 2 minuti z maksimalno hitrostjo. Dodaj še 1 skodelico moke. Na koncu vmešaj sesekljane lešnike in rozine. Uporabi ozek podolgovat pekač. Peci približno 1 uro na 180°C. Ohlajen kruh zavij in pusti čez noč. Varianta Preprost bučni kruh: (12 dag m/jajce) 1¾ skodelice moke 1½ skodelice sladkorja 1 žlička jedilne sode ¾ žličke soli ½ žličke cimeta ½ žličke muškatnega oreščka 1 skodelica buč 2 jajci 1/3 skodelice vode ½ skodelice olja 1 vanilin sladkor V skledi zmešaj skupaj vse suhe sestavine. V drugi skledi zmešaj vse mokre sestavine z bučo vred. Mokro mešanico vlij in vmešaj v suho. Peci v namaščenem pekaču 1 uro pri 180°C. Še recept za osnovo za slane mafine, tudi prekopiran nekje s foruma. Jaz bi rekla, da ga lahko uporabiš tudi za bučke, samo malo zmanjšaj tekočine, ker je imajo kar nekaj same bučke. Osnovni slani mafini 4 dl moke 2 zlicki pecilnega praska 3 jajca 2 dl navadnega jogurta 3 zlice olivnega olja ½ zlicke soli Najprej zmesamo tekoce sestavine, potem dodamo suhe in dobimo gosto testo. Dopolnimo, nadevamo v modelčke, pecemo 25-30 minut na 200°C. Varianta sirova: testu dodamo nariban sir, zmesamo in nadevamo v papirnate modelcke. Varianta puran: testo nadevamo v papirnate modelcke, cez potresemo na koscke narezane rezine prekajenih puranjih prsi, v vsak muffin vtisnemo zlicko mehkega sira z drobnjakom. Varianta: testo nadevamo v modelčke, v vsakega vtisnemo nekaj kosckov feta sira in nekaj kosckov popecenih buck ali jajčevcev, ki jih prej narezemo, nasolimo, pustimo, da spustijo vodo, popecemo na olivnem olju. In še mnooooogo receptov iz buč: http://med.over.net/forum5/read.php?21,1104080,11 O-O

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

1. okt 2007 16:02

hvala za nasvete, bom probala pito na slan način pa mufine, tole je buča golica ja, bom ven pobrala semena in jih posušila (s teh se dela tudi bučno olje) kordelina

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

2. okt 2007 8:59

tudi silva ima dobro idejo za juho kordelina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti