Orhideja

mussa  

član od: 13.1.2008

sporočila: 40

8. mar 2009 9:01

Živjo ! Na mojih orhidejah se je pojavilo nekaj belega, drobnega, kot prah, ko pa pogledam od blizu zgleda kot pajčevina in ti beli kupčki ˝prahu˝ imaji nogice in se premikajo. Ves cvet je bil na drobno popikan ali pokakan od teh živalic, potem so zlezle tudi med liste, skratka zgledalo je zelo grdo in rožico sem zavrgla. Kaj bi to bilo ? lp mussa

mussa  

član od: 13.1.2008

sporočila: 40

8. mar 2009 11:39

Hvala anazus, res so take, in niso samo na orhidejah, ampak so se preselile tudi na druge rože. Torej veselo na delo. lp mussa

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. jul 2009 12:24

Vse po vrsti govorite o skopem zalivanju. jaz sem tako varčevala z vodo, da se mi jih je nekaj posušilo, ostale pa so le vegetirale. Ko jih je cvetličar videl, je tako postavil diagnozo in mi svetoval enkrat tedensko totalen potop lončka v vodo. Od takrat so se mi bistveno opomogle; nekatere so že zacvetele. Celo tiste vrste, ki s težavo ponovno zacvetijo, delajo cvetove. Pičlo jih pognojim na 14 dni. Upam, da se bo na novo oblikovanje rokovanje z njimi tudi na dolgi rok izkazalo za pravilno. mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jul 2009 14:14

mimika je napisal/a:
Vse po vrsti govorite o skopem zalivanju. jaz sem tako varčevala z vodo, da se mi jih je nekaj posušilo, ostale pa so le vegetirale. mimika

Je že tako, da je vse relatvno. Tudi to, kaj je skopo zalivanje...... In verjemi, veliko več lončnic v slovenskih (najbrž ne samo v slovenskih) domovih se utopi kot pa izsuši.

Sicer pa totalen potop lončka, potem se odvečna voda seveda odcedi, ne more pomeniti prav veliko vode, glede na to, da orhideje ne rastejo v prsti, ki bi zadrževala vodo 8ker sploh ne rastejo v prsti). Očitno si jih res obravnavala kot puščavske rastline. Kar seveda niso.

rimljanka - zasebno mnenje

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. jul 2009 9:08

Rimljanka, veš kaj pravi stara gorenjska modrost: Suša vzame en tal kruha, moča pa dva. Moja mami zasleduje to modrost in nikoli ne zaliva zelenjavnega vrta, ampak samo okopuje. manj ko je padavin, pogosteje okopuje. pravi da zato, da se slučajno ne naredijo razpoke, skozi katere uhaja vlaga. Tudi v najbolj sušnih letih ima odličen pridelek. mimika

evagirl  

član od: 4.10.2007

sporočila: 276

22. jul 2009 10:11

Sej ubistvu moraš res skopo zalivat ampak na tak način, da ko se noter vse posuši(kapljice), se lahko potopi v vodo in nato odcedi odvečno vodo in potem spet čakaš da se mal izsuši...ne pa tako da po par kapljic zalivaš vsak dan,to je za orhidejo slabše!!! evagirl

gobica1402  

član od: 21.7.2007

sporočila: 472

8. mar 2010 11:44

Pozdravljene!

Imam svojo prvo orhidejo. Je v prozornem lončku, ki je nabit s koreninami in substrat je lubje. Korenine vspodaj rastejo iz odcejalnih luknjic. Tudi na vrhu lončka so korenine ven, en del se suši.

Kolikor sem prebrala  mnenja, je ne smem presajati. Je tako? Bo to v redu? Zalivati pa redko, kajneda? 

Je zelo lepa, in ker je moja prva orhideja, sem tako ponosna nanjo in mi je blazno všeč. Bo uspevala v kuhinji na polici, ne pri oknu, ker imam zelo nizke police in štiri majhne rokice? Je pa sorta phalaenopsis.

Hvala za odgovore.

gobica1402

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

8. mar 2010 15:13

Moje izkušnje z orhidejami, po tem, ko mi jih je kar nekaj odmrlo, in posledično temu podrobno informiranje o njihovi negi, so takšne, da je pri njihovi vzgoji pomembno: - zmerno zalivanje (cca 1x/teden 1 dcl vode; ko cvetijo vsakih 14 dni dodam gnojilo, drugače 1x /mesec in pol) - prija jim svetloba, vendar ne premočno sonce (jaz jih imam na vzhodni strani) - ne marajo, da jih motiš, kar pomeni, na jih ni dobro premikati - ko odcvetijo odrežeš steblo na višini 20 cm od rastišča in jih pustiš, da počivajo (takrat jih tudi manj zalivaš (1x/10-14 dni). Ravno sedaj so vse moje 3 orhideje v polnem razcvetu (ena ima preko 30 nastavkov za cvete, saj je pognala 2 nova stebla, pa tudi na sterem je pognal 1 novi poganjek), tako da jo je res veselje gledati... katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. mar 2010 16:21

 GOBICA 1402, ne glede na vse odgovore, ki ti jih bodo dale gojteljice, ti ZELO priporočam branje spodnje strani: http://www.oceanorchids.si/si/index.php

NMaj ti dobro uspeva.......

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti