Orhideja

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

1. okt 2007 12:18

Anamarija, kaj pa če ti stebla na orhidejo po cvetenju enostavno odmrejo-se posušijo(po cvetenju)? A potem obstaja še kakšno upanje,da bo kdaj cvetela? Lep pozdrav Mohka

mojcapt  

član od: 9.5.2007

sporočila: 72

1. okt 2007 13:07

Mohka, nisem Anamarija, vendar ti lahko povem, da tudi če se cvetno steblo posuši, bo orhideja pognala nova stebla, da bo lahko cvetela. Orhideja mora preživeti temperaturni šok, da ponovno zacveti (nekaj časa pri malo nižjih temperaturah - ponoči lahko pade temperatura do 16 stopinj). Sicer je pa na internetu ogromno forumov kjer so navodila za gojenje orhidej - različne vrste rabijo tudi različno nego. Malo prebrskajte na: http://users.volja.net/slokab524/orhideje/ http://www.rastline.com/viewforum.php?f=6&sid=cb32bcd LP mojca

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

1. okt 2007 21:49

Tudi jaz imam rada orhideje in jih imam veliko. Ravno včeraj sem jih nekaj presadila, pa ne vem če sem ravnala prav. Na koliko časa (let) naj bi se presadile? Pa še to me zanima, korenine, ki so navrhu lončka postanejo pri nekaterih rjave, suhe. Me zanima zakaj? Razumem, da zgnijejo tiste v lončku, če preveč zalivaš, zakaj pa se posušijo tiste na vrhu? Anamarija ti si stručko vidim, ti boš ziher vedela. Pa še to, a zalivaš po kapljicah 2-3 krat tedensko? Lep s sončkom obsijan dan vam želim. buča

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

1. okt 2007 23:14

hojla. Nisem prebrala vseh odgovorov, zato se opravičujem, če se bom ponavljala. Meni so razložili, da odpadejo cvetovi in porumenijo listi, če orhideja doživi šok. Naprimer temperaturni. Meni je ena že zmrznila. In to v spalnici, kjer smo pozimi odpirali okno na stežaj. Listi so postali rjavi in potem odpadli. In to čisto vsi. Ostalo je samo kup korenin. Ampak je revica preživela. Sedaj ima že 4 nove listke. Drugače pa jih jaz zalivam 1 krat na 14 dni. V škaf nalijem vodo in jih namočim za 15 minut. Rastejo kot nore. Cvetijo božansko lepo.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

2. okt 2007 7:45

Zračnih korenine ne smemo odrezati dokler so še sveže, ko postanejo rjave pa jih lahko. Orhidej ne smemo presajati brez tehnih razlogov, če novi poganjek raste že čez lončni rob, jih presadimo. Korenine razprostremo v peščici substrata in vse skupaj postavimo v lonec tako da je zadnji konec rastline precej ob robu, tako ostane dovolj prostora za nove poganjke v naslednjih letih. Okoli rastline nato nasujemo substrat tako da je rastlina trdno zasidrana v lončku. Priporočlivo jih je presaditi od marca do maja, kot sicer vse ostale sobne rastline. Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

2. okt 2007 9:42

Morda še nasvet katere substrate izberemo za presaditev: - Ustrezno nažgan blok drevesne praproti - Iglice drevesne praproti (dicksonia) - Tanki trakovi iz plastičnih snovi - Koščki plute - Korenine kraljevske praproti (osmunda) - Kocka plastične snovi - Šotni mah - Zdrobljeni koščki lubja Buča, najlažje je biti stručko s knjigo pred seboj. Orhideje in tudi ostale sobne rastline ne marajo direktnega sonca, ne marajo prepihov, ko se odločiš kje jo boš imela jo moraš tam pustiti, ker rabi tri mesece da se navadi na drugo lego, saj je bil zanjo velik šok, ker je bila navajena prejšnje lege( cvetličarna) Orhidej je ogromno različnih vrst ene rabijo več vode, ene manj, v obdobju cvetenja pa jo treba zalivati 2-3 krat tedensko. Orhidejam prija vlaga, zato najbolje uspevajo v rastlinjaku. Z njimi je potrebno ravnati z veliko ljubeznijo in predvsem po lastnem občutku, ravno tako kot pri kahanju. Anamarija

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

2. okt 2007 9:52

Jaz imam eno orhidejo že 3 leta, vsako leto se odloči 2 x cvetet, še nikdar je nisem pognojila, zalijem jo na kakšnih 14 dni izdatno in takoj odlijem vodo, imam jo pa na okenski polici. Sem pa še eno kupila ob zadnji akciji v Merkurju in se tudi dobro počuti pri meni. Torej, vse, kar počnem s temi rožcami je to, da jih zaljubljeno gledam in jim vsake tolk časa privoščim malo vode iz pipe. Ognjič

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

2. okt 2007 10:32

Ognjič, pri meni je tudi približno tako kot pri tebi: na okenski polici v službi imam 7 orhidej, vse sem kupila v kakšnih akcijah pri Hoferju ipd., nekatere imam še iz časov izpred Hoferja, trenutno mi prav vse cvetijo! Imajo veliko svetlobe (južno okno), vendar ne direktnega sonca - poleti pride sonce šele ob 16h, nad njimi je vse do začetka ogrevanja odprto okno na "oberliht" (prepih?), zalijem pa jih navadno v ponedeljek zjutraj, ko pridem v službo, in v petek, preden grem domov. So pa vse vrste Phalaenopsis, ki je res nekomplicirana za gojenje. Glede spletnih strani pa mislim, da je najbolje upoštevati tisto od Oceanorchids, ki jo je zgoraj navedla Gaia, saj je velika večina orhidej, ki jih prodajajo pri nas, iz Dobrovnika. Tam je tudi povedano, da se pri Phalaenopsis stebla v glavnem ne posušijo ali samo njihov del, pri drugih pa se steblo posuši in potem požene novo. Saj res, pa še nikoli jih nisem presadila! teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 02. okt 2007 10:34:21 Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 02. okt 2007 10:34:56

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. okt 2007 13:07

Tudi jaz sem včasih pretitrano skrbela za orhideje, verjetno zaradi cene, in so mi vse po vrsti umrle. Sedaj imam tri in so na okenski polici na južni strani in to nad radiatorjem. Zalivam jih zelo malo in to enkrat na teden. Je pa res, da sem na radiator pod njih namestila tri vlažilnike z vodo. Ena, ki jo imam dve leti, mi sedaj cveti že tretjič - ni veliko ampak cveti več mesecev skupaj. Zadnji rekord je 33 velikih belih cvetov na enem cvetnem poganjku - ni slabo, kaj? vanjatajnsek

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

2. okt 2007 13:55

Tudi jaz imam dva Phalenopsisa (ups, vidim da sta čisto preveč zalita, bom odlila vodo, ko pridem domov) - ugotavljam, da mi najlepše uspevata pozimi, razlog je pa pravzaprav hecen. Imam ju na okenski polici ob kuhinjskem pultu, (SZ lega, dovolj svetlo, zelo redko direktno sonce), radiatorja ni. Imam pa zraven postavljen Tefalov grelec vode, ki ga v zimskem času pogosto - dnevno večkrat uporabljamo za gretje vode za čaj. In tista soparica, ki potem puhti iz vrča lepo počasi pade na orhideji, ki zelo očitno uživata in cvetita. Ko smo na pomlad nehali kuhat toliko čaja sta tudi orhideji malo zaštrajkali, upam da si bosta zdaj opomogli. Nisem ju pa ne gnojila in ne presajal do sedaj. Ali se substrat kupi v večjih vrtnarskih centrih, ali je to kakšna večja znanost? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti