Sušenje grozdja

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

tema odprta - 30. sep 2007 10:23 | ogledi: 15.579 | odgovori: 11

Dobila sem rabljen sušilec sadja in zelenjave ABC, vendar so se navodila za uporabo "izgubila". Prosim za nasvet za uporabo. Zanima me tudi ali je katera preizkusila sušiti domače grozdje - Jurko. Kako dolgo se suši in ali je primerno?

V naprej hvala za vse nasvete,

limetka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. sep 2007 19:20

Poskusi, najboljši odgovor boš dobila. rimljanka

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

30. sep 2007 20:07

Sem že našla odgovor - rozine dobimo s sušenjem posebnih vrst grozdja, ki je brez pešk. Tako da domača Jurka odpade. Ali ima katera mogoče recept, kako pripraviti marmelado iz grozdja? limetka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. sep 2007 20:17

Ja, seveda, grozdje temeljito zmečkaj, morda dolij malo vode, pusti na hladnem vsaj en dan, da dobro spusti barvo, skuhaj, odcedi (dobro iztisni ostanek)  in potem soku dodaj sladkor, kuhaj in po potrebi zgosti z želirnim sredstvom. Lahko pa shraniš kot sirup in piješ zredčenega z vodo. Obstaja še možnost, da sok iztisnete, kot bi delali vino in potem sok takoj pasteriziraš. Poljubno razredčenega (ali pa tudi ne) piješ. Vse ima krasen okus.

Grozdnemu soku za marmelado lahko dodaš kutine, jabolka, hruške, vse ali posamezno, v vsakem primeru je marmelada krasna.

 

rimljanka

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

30. sep 2007 20:19

Limetka, Če imaš takšnega, ki ima ročaj in pod ročajem rdeči gum s številkami do 12 kar pomeni nastaviš za koliko ur boš sušila, na desni strani je majhen rdeč gum s številkami do tri, kar pomeni, da na prvi stopnji se suši do 20 oC, na drugi 40 in tretja stopnja doseže 60 stopinj C. Grozdje še nisem sušila. Bi pa bilo dobro dobiti grozdje brez pešk. Suho grozdje v ustih in peške med zobmi - ni najbolj posrečena variant. Sem pa letos sušila paradajz, traja kar nekaj časa (cca 2x 12 ur na stopnji 2), ampak okus je zelo dober, potem hruške na drobno narezane, super so in tudi gobe se še kar hitro osušijo. Je pa zaradi arome in barve zelo primeren tak sušilec za sušenje zelišč (peteršilj, zelena, bazilika, ...) in čajev (zelo primeren za rastline, ki na zraku hitro spremenijo barvo, t.j. koprive, meto, meliso ...). Limetka, upam, da sem ti malo pomagala, če ne pač nič hudega. Namen je bil. Lp oliva

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

30. sep 2007 20:29

Rimljanka hvala za predloge, ideje s kutinami in jabolki so krasne. limetka

limetka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 59

30. sep 2007 20:31

Olivia imam natančno takšnega. Hvala za navodila. Si morda preizkusila s sušenjem banan, kivija, ananasa? limetka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. sep 2007 20:34

Banane zanesljivo gredo, če rezin ne namočiš v razredčen limonin sok, počrnijo, vsaj malo. Mora iti tudi ostalo sadje. Preizkusi.

Preizkusi še nekaj: na tanke rezine narezana, po možnosti preveč zrela jabolka posuši do take suhosti, da se lomijo kot čips. . Pojej takoj ali hrani v tesno zaprti škatli, da ostanejo hrustljave. rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 30. sep 2007 20:35:51

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

30. sep 2007 21:17

Limetka, banane sem poskusila že lani, vendar nisem bila zadovoljna. Prvič, kljub temu, da sem jih pokapala z limoninim sokom so potemnele, pa še izredno dolgo so se sušile. S kivijem tudi nisem bila najbolj zadovoljna, boljši je svež, ananas pa še nisem poskusila. Sem pa že leta nazaj začela sušiti jabolka (takrat še nisem imela sušilca) na poseben način, v zimski sezoni, kar na radiatorju (namreč naši v bloku tako kurijo, da to sploh ni problem - v enem dnevu in pol so se mi posušile). Samo mogoče bo za koga smešno na kakšen način. Velike 4 kuverte (A4 format) sem preluknjala po celi dolžini z luknjačem, vanje po eno plast naložila krhlje jabolk in kuverte zataknila po dolžini radiatorja (varčevanje z elektriko, ni kaj). In sem se tako navadila na ta način, da od takrat vsako zimsko sezono sušim jabolka na tak način. Lp oliva

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

3. okt 2007 17:42

Rimljanka, danes sprobavam tvojo marmelado. Oddaj recept v bazo pa dobi slikco in še oceno. Upam, da bo ocena dobra. Namočeno oz. stisnjeno imam od včeraj, sedaj se lotim preostalega dela. Pa pa katti

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. okt 2007 20:39

Mojo marmelado? katera pa je to, katti, pojma nimam. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti