Ploščice ali parket

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. sep 2007 23:11

Se v celoti so/podpišem pod tekst Mamemie. Sem strastna zagovornica klasičnega parketa in to položenega v "ribo"; jaz pravim: "naj se vidi razkošje", ker klasični parket to je!! Razkošje za denarnico, za oči, za noge. Klasični je debelejši (v primerjavi z lamelnim), topel, tepih na parketu je mnogokrat lepši... Čiščenje parketa je, v primerjavi s ploščicami, po mojem mnenju, veliko lažje; z leti se fuge prav grdo umažejo, ali pa vsaj neenakomerno spremenijo barvo (če že, se fuga v sivi barvi še najbolj obnese). In kdo je ves čas v copatih? Kdo kdaj ne skoči iz kavča bos? Osebno niti minute ne zdržim bosa na hodniku, kjer imamo ploščice. Talno gretje pa za ožilje ni zdravo. A ste opazili, da imajo v mnogih trgovinah in restravracijah na tleh les; pa veste kolikšna frekvenca ljudi je tam? Glede na to, da boš uporabila obstoječi parket, bo ta investicija minimalna. Ko ti ga bodo ponovno položili, zbrusili, prelakirali... ti garantiram, da ti ne bo žal! Pa še hrastovega imaš, ki je trd in kakovosten. Če se pa odločiš za druge variante, potem NIKAR ne zavrzi starega parketa (lahko ga prodaš- kupec ti bo hvaležen)! Za kuhinjo ti pa predlagam, da pod kuhinjske elemente (60 cm) in še cca 10 cm daš ploščice (skupaj torej cca 70 cm - zaradi vode), pohodne površine pa naj imajo parket. Da se narediti, lepo je in ne daj se prepričati moškim, da ni mogoče. LP Lipa

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

29. sep 2007 1:28

Tudi jaz sem zagovornica klasičnega parketa. Pa saj če je polakiran s kvalitetnimi laki, ni nobene panike za čiščenje. Ploščice ali opečne tlakovce po celi hiši bi dala morda le v vikend na Primorskem. Pa še to bi premislila, ker postanejo fuge sčasoma res grde. Lili lili A.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. sep 2007 8:06

Seveda so mogoči prav lepi spoji parket-ploščice. Moja sestra jih ima, pa linija niti ravna ni. Lepo in uporabno. Spoj je tam, kjer se jedilniški del kuhinje prevesi v dnevni prostor. rimljanka

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

29. sep 2007 8:45

Pri nasje parket v dnevni sobi v katero se vstopa direktno iz travnika, tudi v kuhinji in spalnici. Ploščice so samo v predsobi in kopalnici. Raje kot za klasični parket (beri lakiran) sva se odločila za oljen parket. To pomeni, da je namesto z lakom premazan z oljem, ki se vpije v les, višek ob nanašanju obrišeš stran. Praktična stran tega parketa je ta, da novo nastalo prasko v parketu enostavno namažeš z oljem in parket je spet neobčutljiv za vodo. Pri lakiranem parketu tega seveda ne rešiš tako enostavno. k.Mici kuharica Mici

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

29. sep 2007 13:43

Hvala vsem za odgovore. Trenutno se najbolj nagibam k ploščicam v vseh prostorih, razen spalnici in otroških sobah. Sploh zato, ker imava psa v hiši. Ko bodo pa otročki, bom pa dala kakšen tekač ali tepih na tla. Sem vprašala več ljudi, ki imajo parket, pa so mi čisto vsi rekli, da naj se rajši odločim za ploščice. Nekdo je imel povsod ploščice, razen v spalnicah in dnevni sobi, pa je rekel, da mu je žal da ni dal povsod ploščic. Drugače sem pa ravno z obiska prijateljice, ki ima ploščice po celi hiši, tudi po spalnicah in otroških sobah in pravi, da ji ni žal in da bi se ponovno odločila za to varianto. Fuge ima temno sive in temno rjave in po 10-ih letih so ploščice kot nove, kljub temu, da imajo ravno tako psa v hiši. Moja mami je par mesecev nazaj polagala parket po celi hiši, razen v kuhinji, pa ji gredo lasje pokonci, ko vidi, kako je že uničen ... zaradi psa, postavljanja omar, premikanja stolov ... Tudi mi smo navajeni hoditi po stanovanju v copatih, zato mislim, da mi tudi v nadaljnje to ne bo težko početi. Sem se pa odločila za oranžno-rdeče ploščice, s prelivanjem z marelično barvo. Krasne so! jessy6

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

29. sep 2007 16:57

Sem zagovornica ploščic. Sem jih imela v tudi v dnevni sobi. Lahko za čiščenje in lep izgled. Potrebni so le tipihi in topli copati. ham-njam

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

29. sep 2007 17:10

Mi imamo ploščice samo v hodniku in kopalnici. V otroški, kuhinji, jedilnici in dnevni sobi, pa je parket, ki smo ga pred leti zamenjali. Prej smo imeli topli pod v kuhinji, v ostalih prostorih pa itison (ali kako se imenuje). V spalnici ga še vedno imam pa mi ni preveč všeč. Se mi zdi, da lahko parket bolje ščistiš, pri itisonu pa nikoli ne veš kako je posesan. V kuhinji sem dala pred delavni pult in pečico malo temnejši parket kot je okoli, tako da izgleda kot bi bil nekakšen tekač. Jaz sem bolj za parket, ker les mi deluje bolj topel in domač kot ploščice, ti pa presodi sama. Sploh se mi zdi, če so mali otroci, ki imajo copate samo pet minut in so najraje bosi, da je bolj primeren les. Vsaj naša štiriletnica je takšna. Lep popoldan, Rmeli Rmeli

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

1. okt 2007 13:02

Danes vas je več tukaj. Še kakšno mnenje? jessy6

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. okt 2007 13:38

Glede tlakov je načeloma takole: treba je položiti kompakten, da ne rečem robusten material - zaradi tega, ker tlake najmanjkrat menjamo. Vse ostalo se lažje zamenja kot tlaki. Načeloma je zelo težko odgovoriti na dilemo ploščice ali parket. Je treba imeti v obziru celotno bivalno površino in kolikor toliko konsisteten stajling v opremljanju. Namreč, materialov je ogromno in odvisno od tega, kako se vse skupaj vkomponira in sicer tako, da materiali zasledujejo ritem družine in ne obratno (da si moraš stil prilagoditi materialom). Sama imam v kuhinji rada situacijo, kjer se da s krpo in čistilom vse lepo očistiti. Tam stalno kaj pada na tla - od drobtin in kapljic. In za moj okus je kuhinja preveč zahtevna za parket. Jedilnica in parket - tudi slabo - ripsanje stoloc po parketu, tako da ostanejo raze - mene to precej iritira. Moj favorit za kuhinjo, jedilnico in predsobo je terazzo veneziano v kombinaciji s konvektrskim ogrevanjem/klimo. Talno ogrevanje - poglejte, kaj o tem menijo kardiologi.... Sem pa videla tudi primer vrhunske hiše (za tiste iz LJ, mislim na tisto v Črnučah, ki se največkrat pojavlja na netu, iščite, okej...), kjer je v celotnem nadstropju industrijski vinil (tisti, ki je drugače v labosih) in zelo dobro funkionira. Vendelina jr.

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

1. okt 2007 13:47

nekako si želim predstavljati dnevno sobo in spalne prostore v ploščicah pa mi ne gre. pa sem bila v veliko novogradnjah pa nikjer nisem zasledila tega trenda. saj vem, da je na trdu veliko rzalične keramike in da se najde skoraj vse ampak vseeno se mi zdi da ploščice ne spadajo v spalne prostore. če imate psa potem je situacija res drugačna kot če ga ne bi imeli, treba je upoštevati kremplje in podobno. mi imamo povsod razen v kopalnici, predprostoru in garaži parket. in nam je tako všeč. na parketu imamo tepih tako v jedilnici, da so vsi stoli gor in v dnevni da je sedežna gor, v kuhinji je tekač prav tako na hodniku in predprostoru. če bi še enkrat delali bi naredili enako le v kuhinji bi verjetno naredili ploščice, zaradi stvari ki jih je navedla vendelina jr. upoštevaj to kako boš stvari čistila in kaj je bolj prijazno za uporabo. mi imamo parket že 10 let, je skoraj kot nov, nič ni potrebno prelakirati. enkrat na teden ga obrišemo z delno mokro krpo in je. če pa pomislim na čiščenje ploščic in fug,... in še to: tudi ploščice se lahko hitro poškodujejo, le en kamenček v podplatu obutve je potreben in že se vidi tisti ris. parket lahko hitreje zamenjaš, kako pa zamenjati ploščico? no v glavnem, želim ti uspešno odločitev in da bi bila zadovoljna. nektarina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti