Jabolčno vino?

bojanz  

član od: 8.9.2002

sporočila: 42

tema odprta - 27. sep 2007 11:13 | ogledi: 22.673 | odgovori: 18

Zdravo!

Imam eno vprašanje. Zanima me recept za jabolčno vino. Je to vino isto kot jabolčni kis? Če ni, kakšna je razlika? Kje bi dobil kakšen recept za to vino?

Hvala za kakršnokoli informacijo :)

Bojan Z.

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

27. sep 2007 12:56

Ali imaš v mislih navaden jabolčnik ali kaj drugega? Če je jabolčnik ni problema, pri nas ga doma delamo. helgula

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

27. sep 2007 13:02

Pri nas tast takole čara..... hrastov sod dobro pomije,v njega natoči mošt-jabolčni sok in sodček poleže tako ,da je odprtina na katero se montira pipa zgoraj,tako odprt sodček pusti toliko časa da mošt neha vreti-se pravi skozi tisto odprtino prihajajo ven pene...ko mošt neha vreti,odprtino zabije oz nanjo montira pipo....in potem tole pije tam drugo leto na pomlad,meni je okus zelo zanič ,spominja malo na šabeso mi pravimo da porezni. Saj ne vem bojanz ali sem ti kaj pomagala. kuharca37

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. sep 2007 14:01

Hja, kuharca37, če pa še malo počakaš, lahko iz tiste jabolčne oksidirane tvarine dobiš učinkovito čistilo za fleke na tleh..... Vendelina jr.

bojanz  

član od: 8.9.2002

sporočila: 42

27. sep 2007 14:13

Kuharca37 hvala, vsak odgovor pomaga, bom sporočil naprej (odgovor je za nekoga drugega). Bojan Z.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. sep 2007 14:21

Jabolčno vino ima vse polno domačih imen.Najpogosteje mu rečejo jabolčnik,poznan je še pod drugimi imeni - tukla,tolkovec,jabolček...Kvalitetno jabolčno vino dobimo iz dobrega jabolčnega soka,predvsem aromatičnih starih sort jabolk(mošancelj,krivopecelj,zlata parmena,koksove renete...).Bobovec je priporočljivo malo mediti pred stiskanjem za vino.Jabolčno vino ni tako obstojno kot grozdno,saj premore zelo malo kislin in sorazmerno malo alkohola.Alkoholna stopnja se navadno giblje okrog 6%.Postopek pridelave je na moč podoben pridelavi grozdnega vina(žveplanje,pretakanje,bistrenje...).Če želite imeti jabolčno vino bolj obstojno, je priporočljivo mošt dosladkati na 14 gradov po Klostru ali celo več.Tudi aroma je bolj izražena ,če mošt dosladkate. ati zlati

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. sep 2007 15:24

Ati zlati ima načeloma prav, vendarle: največkrat kar se dobi pod omenjanimi nazivi je podobno kisu za solato. Jabolčni sok za vino bi bilo treba dosladkati ( cca 200 gr sladkorja/l soka ), potem segreti do vrelišča ( namen tega je sterilizacija/odstranitev vseh nezaželenih mikroorganizmov ). Ko se shladi, pretočiti v posodo v kateri se bo opravilo alkoholno vrenje s dodanimi kvasovkami za vino. Posoda za vrenje mora bit dobro zaprta, in vrenje kontrolirati, tako kot pri vinu iz grozdja. Po končanem vrenju, vino pretočiti ( ločiti od usedline ) in stekleničiti. Na enak način se delajo tudi druga sedna vina. ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. sep 2007 15:35

bojanz,

ko sem tole zgoraj napisal, ( v glavnem pod vtisom prejšnjih odgovorov, sem še enkrat prebral tvoje vprašanje, Ti pa imaš nerazšiščene pojme. Recimo takole:

- Vino je tekočina ki se sestoji od vode, aromatičnih snovi in etilnega alkohola ( recimo cca 6 - 20 % )

- kis je to isto, vendar je namesto alkohola ocetna kislina ( ki se dobi iz alkohola ocetnim vrenjem, zaradi tega se vino " skisa " ali od bunkovca  postane dober kis ). 

Glede recepta, se mi zdi da imaš dovolj informacij, če te še kaj zanima, vprašaj. 

ežoj

bojanz  

član od: 8.9.2002

sporočila: 42

27. sep 2007 16:21

ežoj, ne sprašujem zase ;), bom sporočil tvojo strokovno oceno naprej ;) Hehe, Bojan Z.

Blazer  

član od: 8.10.2009

sporočila: 5

9. jul 2012 17:44

Zanima me, kje v Sloveniji bi lahko kupil pravo jabolcno vino. Hvala za odgovore in lep dan vam zelim.

Blazer

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

9. jul 2012 20:05

Poglej v Leclercu.

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti