Poročna priča - navade, običaji in vse kar spada zraven...

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

tema odprta - 25. sep 2007 16:26 | ogledi: 18.463 | odgovori: 23

Bom poročna priča prijateljici iz otroštva. Finančne obveznosti odpadejo, ker želita ženin in nevesta vse kar tega tiče, poravnati sama.

Vseeno pa me zanima, kaj so naloge, dolžnosti, navade, oziroma kaj se spodobi storiti, ko se znajdeš v tej vlogi.

Ker nimam izkušenj, bo vsak nasvet koristen, zanimajo me tudi vaše izkušnje, predlogi, nasveti, oz. kako lahko kot priča pripomorem k lepši poroki.

Hvala!

Mac

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2007 16:51

Odvisno od poroke. Če bo večja poroka  oziroma bosta imela mladoporočenca želje po upoštevanju kakšnih običajev, se moraš pogovirit z njima. Vedno je pa večje breme na priči ženina.

Če pa bosta imela poroko brez kakšnih posebnosti, potem boš pač samo spremljala nevesto, sedela ob njej med obredom pri matičarju ( za cerkev ne vem, kakšna je vloga prič) in se na koncu še podpisala v matično knjigo.

 Tako da najprej po informacije k mlademu paru, potem ti pa bodo na kul slo že znali svetovati. Mamamia

mamamia

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

25. sep 2007 17:26

Pri nas je običaj da morata obe priči paziti poročni šopek na svadbi. V cerkvi je priča bolj kot ne za okras saj ponavadi samo sedi zraven in mislim da pač pije iz keliha. tamalaursa http:// www.ildivo.com

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

25. sep 2007 17:43

Ja, to s šopkom poznamo tudi mi. Do polnoči mora priča paziti na šopek in na nevesto. Če uspe komu nevesto ali šopek do polnoči "ukrasti", mora ženin eno ali drugo "kupiti" nazaj. Šopku se ponavadi ne postavi tako visoke cene kot nevesti, za nevesto pa se da "iztržiti" kar precejšnjo vsoto (tudi nad 1000€!) - seveda, če je tudi pri vas taka navada in imajo denar pripravljen (nevestin oče in pa seveda ženin). Lahko pa potem "tatovi" z nevesto vred hodijo okrog (od gostilne do gostilne), povsod si privoščijo pijačo in pokličejo ženina (ki mora nevesto seveda iskati, ne pa čakati na klic za odkupnino, haha :)) da mu povejo, v kateri gostilni so (seveda pred njegovim prihodom že odidejo), ženin pa potem caplja za njimi in plačuje račune :) s0ncek*

korosica  

član od: 21.9.2007

sporočila: 170

25. sep 2007 19:45

Ja na šopek in nevesto je treba pazit, ker se potem zahteva odkupnina... Ha-ha-ha Lp, korosica

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

25. sep 2007 20:30

Pa obvezno morata priči čimvečkrat med poročno gostijo začeti cingljati z nožem po kozarcih (fino je, da se jima potem pridruži cela druščina), da od novopečenih zakoncev sfehtata en poljubček za javnost... to se seveda potem ponavlja celo noč (in jutro) Lepo ohcet želim! Mohka

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

25. sep 2007 20:40

Tako kot pravijo vsi pred mano tisti dan boš neke vrste osebni stražar.Pri nas je tudi navada,da priča (recimo ti )nevesto popedenaš.Daš ji na krožnik juho,natočiš sok,pa kater kos mesa in tako naprej.Pa tisto s cinglanjem je obvezno.

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

25. sep 2007 20:48

nevestina priča naj bi pomagala nevesti pri izboru obleke, spremlja jo na dekliščino, skrbi za okrasitev svatbenih prostorov, drži nevesti šopek med poročnim obredom, se podpiše, pleše z ženinovo pričo. Običajen je najprej dogovor z nevesto, katere obveznosti prevzema. Sicer pa o obveznostih vseh glavnih "igralcev" na poroki in o celotni organizaciji poroke obstaja pri nas knjižica, kjer so zadevščine zelo dobro opisane, skupaj s ponudniki poročnih oblek in vsega, kar pač spada zraven. lp, župca

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

25. sep 2007 20:53

Poročna priča je desna roka nevesti ali ženinu. Misliti mora na prstane, na ure kdaj so obredi, da se ne zamuja. Nevesti se pomaga prijeti šopek, ko to potrebuje, pridrži se ji vlečko, skrbi za make up in ostale podrobnosti. Opomni ju s kom se je fino slikati (starši, stari starši, tete, gasilska...) ker takrat to pozabiš. Men je še danes žal, ker se nisem z mojo staro mamo slikala, saamo pač pozabiš... Dogovoriš se z ansamblom glede glasbe, če ima kdo kakšno željo, skrbi da nee ukradejo neveste... Toliko z moje strani, glede cingljanja pa mislim da svatje poskrbijo za to...no meni je šlo to zelo na jetra... biba

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

26. sep 2007 9:23

Oooo, super, ste pa podkovane. No, poroka ne bo velika: družina, ožji prijatelji. Pa tudi nobene želje po upoštevanju starih običajev nimata. To bo bolj neke vrste "moderna" poroka. Me pa zanima še naslednje: ali je kje v navadi, da se pripravi kakšen govor ( s strani priče )? In če je to primerno oz. o čem teče govor? LP Mac

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. sep 2007 9:58

Jaz za tole sem in nisem najbolj prava - dvakrat sem bila nevestina priča in na temelju obeh izkušenj sem vzpostavila eno ogromno rezervo do svadb. Anyway: čekiraj, kdo bo ženinova priča! Ker v celotni proceduri je sila veliko denarnih pasti in če tu ženinova priča igra francoza, ni fino. Prva past se zgodi ob prihodu na civilni obred. Tam se ponavadi zbere celo pleme in potem pride gostinsko osebje s pladnji aperitiva, svatje hitro vzamejo svoj kozarec....in potem, ko je obred in podpisovanje, te na izhodu počaka gostinec in ti pomoli račun za tiste aperitve (meni sta dvakrat pobegnili ženinovi priči v tem delu, je pa res, da sem bila takrat mlajša). Potem obstajajo še vedno fotografi s polaroidnimi kamerami (čeprav jih je sedaj bistveno manj) in par na izhodu začnejo skliati. In potem vedno najdejo pričo, da to plača. Skratka, moj nasvet: imej ves čas na očeh ženinovo pričo in ga/jo lepo porivaj v bližnji kontakt z gostincem in fotografi. Za cerkveni del ne znam povedati nič uporabnega - ampak se mi zdi, da se ne bo noben župnik branil, če dobi kaj v ofer - ponovno, porini v to zadevo ženinovo pričo! Govori....(samo prosim, ne sem gor vprašati, če obstaja kje kakšen šimel za govore in brez stihov, velja?) - na svadbah imajo ljudje eno silno potrebo kaj umnega reči. Ko začne govoriti eden, obstaja silna verjetnost, da bo še kdo padel v emocijo in čez nekaj časa kaj povedal. Naj ljudje govorijo. Zlasti še, če bodo ob tem tudi sami plačali "rundo" - ker v nasprotnem primeru bo to spet padlo na priči. Skratka, ni tvoje, da paziš na nevesto in na šopek (se ga postavi v vazo in je stvar rešena), če bo nevesti malo slabo, ji bo itak pomagala mama. Če se bo nevesti razmazal mejkap, si ga bo znala sama popraviti. Če se bo nevesti tresla roka pri podpisovanju, edino pravilno, saj je pomemben trenutek - ne boš ji ti roke voddila. Ti se samo koncentriraj na denarnico od ženinove priče. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti