Rožmarin

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

19. okt 2009 13:43

Zanima me kako ga shranjujete, razen da ga posušite, v olivnem olju - za kaj se potem uporablja. Vsakič, k gremo na morej prinesem kakšno vejco, pa se mi nikakor noče ukoreninit... zima13

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. okt 2009 13:53

Zima13, če boš kdaj prišla k meni na obisk na Kras, ti bom z veseljem podarila kakšno sadiko ali dve. Jaz vejice vsako pomlad podtikam na vrt in se mi zelo lepo ukoreninijo - vedno je kakšna sadika na zalogi.

Mojca

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

20. okt 2009 7:32

Če želiš, da se rožmarin ukorenini, moraš podtakniti zelene dele vejic, ne pa tistih, ki so že olesenele. Jaz sem jih julija podtaknila deset in so se mi vse prijele. Sedaj pred zimo pa sem lonec že dala pod streho. Če rožmarin ostane čez zimo zunaj, rad pozebe. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

21. okt 2009 10:56

Pa daš vršičke prej kej v vodo, da naredijo korenine al jih kar direkt v zemljo vtakneš? zima13

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. okt 2009 14:15

Jaz jih vtaknem kar direkt v zemljo, odrežem vršiček, ki je spodaj že malo olesenel (tako smo pač zmeraj delali razne podtaknjence olesenelih rastlin) in ga v zemljo zakopljem kar precej globoko (ali položim v sadilno jamico malo postrani), ker potem požene nove koreninice iz večjega dela stebla in tako lepše raste naprej.

Mojca

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

22. okt 2009 5:04

Ali pa kakšno vejico od večjega grma enostavno zagrebeš v tla (tako da je samo del vejice v tleh ostalo pa zunaj in se tudi rado ukorenini. Potem pa ko ima svoje koreninine in že lepo raste odrežeš od matične rastline in presadiš drugam. Tako se pri našem rožmarinu, ki je kar pobešav kar same delajo nove sadike in spomladi si presenečen koliko novih rastlinic imaš. lep dan želim tedyka

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

22. okt 2009 9:24

Iz veje rožmarina osmukaš listke, le na vrhu jih pustiš, na vejico pa natikaš ražnjiče ali kurja jetrca in spečeš na žaru. Poleg lahko ponudiš polento v kateri skuhaš zdrobljen rožmarin, pa krompirjeva solata s čebulo in rožmarinom ne sme manjkat. Če to pripraviš ni nič hudega če pozabiš kupiti kruh. mejačka

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

22. okt 2009 12:31

Pa v polenti zdrobljen rožmarin nič ne moti v polenti - ker pri imajo sicer radi polento, ne vem pa kako bi prenesli "smeti" v njej. A se da rožmarin v prah zdrobit? Krompirjeva solata z rožmarinom (svež ali suh) - to bo treba tud probat .. zima13

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

22. okt 2009 12:46

V polenti posušen in zdrobljen, skuhano ohladiš poravnano v kak modelček ali pekač, narežeš na rezine, lahko tudi malo namažeš z oljčnim oljem in popečeš na žaru, v krompirjevo solato pa svež, malo narezan, seveda pa samo ščepec, tako za okus. mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti